UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

Wonder Woman pro začátečníky

Wonder Woman pro začátečníky
09.02.2021

Wonder Woman – Válkonoška, komiks pro holky, které jsou na Čtyřlístek už staré.

Kdo se trošku více zajímá o literární žánr young adult, tomu bude jméno Leigh Bardugo povědomé. Americká autorka izraelského původu bodovala ve světě a posléze i u nás originální fantasy trilogií Griša a srdce čtenářů si také získala fantasy verzí Dannyho parťáků s názvem Šest vran a jejím pokračováním s názvem Prohnilé město. Jako by Bardugo neměla dost vlastních světů, roku 2017 se hrdinsky pustila do vod světa hrdinů DC. O rok později na knižní trh vypustila Wonder Woman. Knihu, která nese podtitul Válkonoška, si oblíbili nejen fanoušci DC, ale také všechny autorčiny fanynky. Příběh mladé amazonky Diany a jejího prvního boje za záchranu lidstva pak do komiksové podoby v roce 2020 adaptovali scénáristka Louise Simonsonová a ilustrátorka Kit Seatonová. Právě jejich adaptace se dostala do edičního plánu komiksového nakladatelství CREW a posléze do mého recenzentského hledáčku, protože My Little Pony naší Hanče nevydrží na věky.

Příběh:

Mladičká Diana vyrůstá na Themiskyře, ostrově, který válečnice dostaly od bohů darem. Místo, kde mohou žít v míru a skryté před světem. Jako princezna by se Diana mohla jistě těšit úctě a přepychu, ale to by nesměla být dcerou královny AMAZONEK. Ty si jaksi cení jiných věcí než modré krve. A tak si to princezna bojovnice od svých vrstevnic celkem slušně vyžírá. Vše se ovšem změní, když během závodu válečnic odbočí z vytyčené trasy a z útesů spatří potápějící se loď. Tehdy se mladá dívka rozhodne porušit všechny zákony společenství a vrhne se do vln, aby zachránila alespoň někoho z posádky té nešťastné bárky. Že Alia Keralisová, která jediná přežila ztroskotání lodi, není jen obyčejná nanyka z horní dolní, zjistí Diana už ve chvíli, kdy trosečnici vytáhne na břeh. Ostrov se začne otřásat v základech. Zdi se hroutí a naše hrdinka jata podezřením prchá za věštkyní. Je to jasné jako laso pravdy. Alia je Válkonoška, poslední z linie žen, díky nimž byly vedeny války a bratrovražedné boje. Krevní linii Válkonošek lze přerušit pouze tím, že se Alia před určitým datem vykoupe v kouzelném prameni nedaleko místa, kde žila Helena Trojská – první z Válkonošek. Že se dívky místo do Řecka dostanou nejdříve do New Yorku je jen maličkost. Alespoň tam mohou do party přibrat Aliininy kamarády a především bratra. Právě tady se čtenář dozví, co je Allia a její rodina zač a jak to, že disponují nejen vrtulníkem, ale slušným jměním. Cíl je jasný, cíl je blízko (když máte ten vrtulník), ale nic není tak jednoduché, jak by se mohlo zdát. Zvlášť když si na prsou hřejete hada a zrádce je vám bližší, než byl Jidáš Kristu.

Adaptace:

Napsat příběh, v němž se poměrně složitě proplétá řecká mytologie s akčním příběhem ze současnosti, a navíc je jeho hrdinkou kultovní komiksová postava, nebylo zajisté lehké. O to těžší muselo být vymýšlení scénáře jeho komiksové adaptace. Ten je sice zkratkovitý, ale vlastně věrný své předloze. Zkrátka Simonsová odvedla celkem slušnou práci a čtenáři budou Dianě a Allii nejen fandit, ale ztotožní se i s jejich pochybami o sobě samých (tak, jak to u puberťáků bývá). Trošku nadbytečné mi přišlo, že jedna z postav je lesbička, a narážky na sexuální orientaci Amazonek. Ovšem osudovost a temné tóny celého příběhu jsou zase naopak jeho velké plus. Stejně jako Dianin údiv nad světem lidí. Ten pro změnu lehce rozsvětluje její první misi.

Výtvarná stránka věci:

Kit Seatonová zvolila jednoduchý styl kresby, který si nepotrpí na detaily, to je problém ve chvíli kdy se na scéně vyskytují oba sourozenci Keralisovi a jejich přítel Theo. Ti jsou si občas k nerozeznání podobní. Alespoň, že jejich kamarádka Nim je výrazně plnoštíhlá. Celý příběh se nese ve střízlivé kombinaci modré a bílé, případně černé a bílé. To se k temnému příběhu Válkonošky vlastně docela hodí. Nicméně nevím, jestli mladší čtenářky, kterým je příběh určen, nebudou pastelové barvy jaksi postrádat. Sněhově bílá Dianina pleť je pak velice kontrastní vůči tmavě šedým tvářím jejích (asi) afroamerických přátel což je jen dobře. Milovníky kvalitní knihovnické práce pak potěší pevná vazba a opravdu pěkná obálka.  

Komiksová adaptace prvního dobrodružství Wonder Woman zůstala na půli cesty, což je pro řadu DC Young adult docela škoda.

Příběh: 65% Grafické zpracování 60%

Jan Procházka

Počet stran: 196
Formát: 152 × 230 mm
Vazba: vázaná
Tisk: barevný

Vydavatel:

CREW

Svět:

Wonder Woman

Pravidelná série/cyklus:

Wonder Woman 

Žánry:

SuperhrdinskéYoung adult

Scénář:

Louise SimonsonováLeigh Bardugová

Kresba:

Kit Seatonová

Barvy:

Sara Woolleyová

Překlad:

Filip Škába

Redakce:

Andrea Nekvapilová

Lettering:

Tomáš NeubauerDeron Bennett

Rok a měsíc vydání: leden 2021  |  ISBN: 9788074498718  |  Vydání: první
IMAGE: IMAGE:Kam dál?

Přečtěte si další zajímavosti, originální články a objevte zábavné kuriozity na stránce zajímavé zprávy. Baví vás filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy.