Nejlepší scifi filmy roku 2022

Přinášíme vám přehled nejlepších mysteriózních snímků, scifi filmů, fantasy filmíků a hororů roku 2022. Na této stránce naleznete inspirativní seznam science fiction filmů a fantastických či mýtických snímků roku 2022. Stránka byly vytvořena pro fanoušky horrorových filmů, žánru sci-fi a milovníky žánrových filmů z říše fikce a fantazie.

Fotka od Chil Vera z Pixabay

Avatar: The Way of Water

Film Avatar: The Way of Water nabízí filmový zážitek na zcela nové úrovni. James Cameron vrátí diváky zpět do nádherného světa Pandory ve velkolepém a strhujícím dobrodružství plném akce. Ve filmu Avatar: The Way of Water se po více jak deseti letech znovu setkáváme s Jakem Sullym, Neytiri a jejich dětmi, kteří stále bojují za to, aby se udrželi v bezpečí a naživu. (Falcon)   

Hledání zítřka (In Search of Tomorrow)     

Připravte se na masivní sci-fi dokument, který vás zavede do hlubin a divů tohoto žánru jako nikdy předtím! Budete svědky špičkových rozhovorů s takovými filmovými legendami, jako jsou Clancy Brown, Peter Weller, Nancy Allen a mnoho dalších. V centru pozornosti jsou některé z nejkultovnějších filmů všech dob: E.T. – Mimozemšťan, Návrat do budoucnosti a Vetřelci, ale také kultovní klasiky Flash Gordon nebo Blade Runner. Vše je obohaceno také vnitřními pohledy režisérů, jako je například John Carpenter (Věc) a Ivan Reitman (Krotitelé duchů). A samozřejmě nesmíme zapomenout na vývoj speciálních efektů, které neodmyslitelně patří k budování fikčních světů, a také nesmrtelné Hvězdné války, které zcela změnily pravidla hry sci-fi filmů. (Future Gate)   

Doporučení redakce: Podívejte se na 50 nejlepších sci-fi filmů let 2013 až 2023

UFO Švédsko        

Příběh o dospívající rebelce umístěné do pěstounské péče, která má podezření, že její otec není mrtvý, ale uneslo jej UFO. Za pomocí sdružení UFO Švédsko je odhodlaná vypátrat pravdu. Příběh se odehrává v 90. letech 20. století v malém švédském městě. Produkční společnost Crazy Pictures se inspirovala sdružením "UFO Sweden", které ve Švédsku spravuje největší UFO archiv na světě — Archiv pro nevysvětlitelné jevy. Film vizuálně připomíná slavný snímek E.T. (1982) a tématicky je blízký filmům Interstellar (2014) či Kontakt (1997). (Film Europe)   

Máte rádi scifi filmy? Podívejte se na nejlepší sci-fi snímky roku 2023.

Slash/Back(Horreur boréale)        

Ve ospalé vesničce uhnízděné v majestátních horách Baffinova ostrova v Severním ledovém oceánu se vesnice probouzí do svého typického letního dne plného sněhu a mrazu. Ale pro Maiku (Tasiana Shirley) a její přátele to nebude typický den. Vesnici totiž napadla mimozemská inteligence a tak podceňovaní teenageři budou mít před sebou nelehký úkol – s použitím provizorních zbraní zachránit své arktické rodiště.

Tip pro fanoušky horrorů: klikněte na Průvodce nejstrašidelnějšími filmy všech dob

Dvojník(Dual)         

USA triller o nevyléčitené ženě Sarah.

Meet Cute        

Když se setká Sheila (Kaley Cuoco) a Gary (Pete Davidson), je to láska na první pohled. Má to však háček – jejich kouzelné rande nebylo vůbec jejich osudem. Sheila má totiž stroj času, takže se opakovaně zamilovávají znovu a znovu. Ale když už ani tato dokonalá noc Sheile nestačí, odcestuje do Garyho minulosti, aby jej změnila na dokonalého muže. 

Dimenze        

Drama film o Františkovi, který se dostane do svého minulého života.

The Artifice Girl        

Film o umělé inteligenci vypadající jako mladá dívka.

Green Lantern: Síla moci (Green Lantern: Beware My Power)

Bývalý mariňák obdrží Prsten moci, který mu změní život. Společně s Ligou spravedlivých se Stewart zaplete do galaktické války, která má katastrofální následky. Tato těžká zkouška ho postaví proti smrtelně nebezpečným nepřátelům. (HBO Max)

Alienoid (Oegye+in 1bu)

Na Zemi se objevují mimozemšťané. Jižní Korea 

Někde mezi (The In Between)        

Při tragické nehodě přišla o milovaného kluka. Teď ale začíná mít pocit, že od něj ze záhrobí dostává různá znamení. (Netflix)

Zakletá jeskyně

Režie: M. Č. Solčanská

Hraje: Marko Igonda

Zázračná jeskyně obsahuje vzácné poklady, sůl a drahé rubíny. Horníci si z ní můžou vzít tolik soli, kolik potřebují, ale z rubínové síně v samém středu jeskyně si nesmí nic odnést. Toho, kdo si rubíny vezme, postihne kletba. Rychtářova dcera Lena přesto po tomto vzácném drahokamu z hlubin jeskyně zatouží a i přes varování sestry Ady nedokáže svou touhu překonat.

Black Panther: Wakanda nechť žije (Black Panther: Wakanda Forever)

Královna Ramonda (Angela Bassett), Shuri (Letitia Wright), M'Baku (Winston Duke), Okoye (Danai Gurira) a Dora Milaje (Ivy Haralson) bojují o ochranu svého národa před zasahujícími světovými mocnostmi poté, co se rozšířily zprávy o smrti krále T'Chally. Zatímco se obyvatelé Wakandy snaží přijmout svou další kapitolu, hrdinové se musí spojit a s pomocí Nakii (Lupita Nyong'o) a Everetta Rosse (Martin Freeman) vytvořit nový svět pro království Wakanda. (Falcon)

Me encontrarás en lo profundo del abismo (Into the abyss)      

Hlavní postava Bannon se snaží uniknout v postapokalyptickém světě.

Space Oddity        

Alex (Kyle Allen) žije na květinové farmě na venkově na Rhode Island, ale jeho život poznamenala smrt jeho staršího bratra Toma. Utápající se ve svém smutku spolu s vědomím, že žije na umírající planetě, se rozhodne, že jeho budoucnost je ve hvězdách. Snaží se proto zajistit si jednosměrnou cestu na Mars, jenže nečekaná romance ho přinutí vybrat si mezi nejistou cestou ke hvězdám nebo ještě nejjistější cestou srdce.

K9

Slunce se zatmělo a lidé se octli na pokraji zešílení. Zemi zaplavilo brutální násilí manifestované potřebou přinášet neznámému zlu děsivé oběti. Jak se to mohlo stát? Jde o boží hněv? To je názor uskupení extremistů, kteří o zúčtování s těmi, již situaci způsobili, nepřemýšlejí dvakrát. Kdo ale o vině rozhodne? Čtvrtý film Vahida Vakilifara je omamnou vizionářskou sci-fi, jež navzdory temnotě sžírající svět věří v sílu světla. I v těch nejkrvavějších obrazech se ukrývá aspoň špetka naděje. Slouží totiž jako rituál nezbytný k přijetí démonů, které si všichni nosíme uvnitř.

Doporučení: podívejte se na přehled nejlepších scifi filmů.

Jurský svět: Nadvláda (Jurassic World:Dominion)  

Příběh filmu Jurský svět: Nadvláda se odehrává čtyři roky po zániku ostrova Isla Nubar, původního domova oživlých jurských tvorů. Ti se mezitím začali kontrolovaně i nekontrolovaně rozmnožovat a v důsledku toho jsme si museli zvyknout na jejich přítomnost v našem ekosystému, i na to, že už patrně nestojíme na vrcholu potravního řetězce. Existují lidé, kteří chtějí tuhle novou ohromnou sílu zneužít pro svůj prospěch, a na druhé straně lidé, již jim v tom chtějí zabránit a snaží se udržet svět v maximální možné rovnováze. K nim patří i Owen Grady (Chris Pratt) a jeho přítelkyně Claire (Bryce Dallas Howard), kteří nabyli patřičné zkušenosti v prvních dvou filmech. Doplňují je pak hvězdy Jurského parku, paleontologové Alan Grant (Sam Neill) a Ellie Sattlerová (Laura Dern) a teoretik s nadhledem Ian Malcolm (Jeff Goldblum). Ti všichni se pustí do dechberoucího souboje s časem, lidskými i ještěřími nepřáteli, aby se v situaci, která je nikoliv za pět, ale za minutu dvanáct, pokusili o nemožné. 

Linoleum        

Moderátor dětského vědeckého televizního pořadu a začínající astronaut (Jim Gaffigan) najde smysl života, když se na jeho zahradu zřítí satelit Space Race. Muž se rozhodne stroj přestavět na svou vysněnou raketu.   

Běžná selhání

Běžná selhání sledují jeden den v životě tří žen. Hlavní hrdinky se neznají, ale jejich cesty se v kritických momentech setkají, aby si nezištně pomohly ve chvíli, kdy jejich město postihne tajemná katastrofická událost a výbuchy. Hana je čerstvá vdova, která odmítá truchlit, a navíc právě dnes dostala výpověď. Když se porouchá její čtyřnohý společník, robotický pes Arlo po jejím zesnulém muži, vydá se do obchodního centra nechat ho opravit. Na své cestě potká mladou dívku. Je to Tereza, která utekla z nepovedené oslavy vlastních narozenin a před svou příliš pečující mámou. Ta by za každou cenu chtěla, aby Tereza byla šťastná a perfektní. Což ona prostě není. Obchodní centrum zasáhne silný výbuch, Tereza se dá na útěk a při cestě ven najde na požárním schodišti opuštěného chlapce. Je to David, syn Silvy. Silva pochybuje, jestli je dobrá matka, jestli celý její život dává smysl a v návalu paniky zanechá Davida v dětském koutku. Tajemné exploze začnou sílit, zoufalá Silva musí najít svého syna, rebelující Tereza se smířit se svými rodiči a Hana přijmout svůj zármutek. (Bontonfilm)

Black Adam        

Téměř 5000 let poté, co byl obdařen všemocnou mocí egyptských bohů - a stejně rychle uvězněn - je Black Adam (Dwayne Johnson) vysvobozen ze svého pozemského hrobu a připraven rozpoutat v moderním světě svou jedinečnou formu spravedlnosti. (Vertical Entertainment) 

Laser na mimozemšťany (Blasted: Gutta vs aliens)

Rozlučku se svobodou ukončí invaze mimozemšťanů a dva staří kamarádi musí zasáhnout. Kdysi spolu totiž vyhrávali ostré bitvy v laserové aréně, a to se přece nezapomíná! (Netflix)   

Samaritán        

Třináctiletý Sam Cleary (Javon 'Wanna' Walton) má podezření, že jeho záhadně samotářský soused pan Smith (Sylvester Stallone) je ve skutečnosti legendární hrdina Samaritán, který byl před 25 lety prohlášen za mrtvého. Zločinnost je na vzestupu, město balancuje na hraně chaosu a Sam se rozhodne vylákat svého souseda z úkrytu, aby zachránil město před zkázou. (Prime Video)

Zločiny budoucnosti (Crimes of the Future)

Co je syndrom zrychlené evoluce? Co budete dělat, když vám z těla vyraší nové a nečekané orgány?

AI Love You        

Pokročilá umělá inteligence se kvůli chybě v softwaru zamiluje do jedné holky. Převtělí se proto do mladého muže, aby si získala její náklonnost. (Netflix)   

Černý krab (Svart krabba)

Noomi Rapace ve filmu o postapokalyptickém světě, ve kterém musí šest vojáků tajně přepravit záhadný balík přes zamrzlé souostroví. (Netflix)   

Bigbug

V roce 2045 nechávají lidé většinu práce na umělé inteligenci. Staromilská Alice to dělá zrovna tak, a když se roboti vzbouří, její starostliví androidi ji zamknou doma. (Netflix)   

Neomanželka (Wifelike)

Po smrti manželky najde detektiv útěchu v umělé ženě, která vypadá úplně jako ona. Záhadný gang ale chce jeho novou společnici využít na něco úplně jiného. (Netflix)

Mohlo by vás zajímat: Erotika v budoucnosti aneb Top 10 sci-fi erotických filmů (2013-2023)

Significant Other        

Harry (Jake Lacy) a Ruth (Maika Monroe) jsou spolu už šest let, kdy se vydají na výlet do zapadákova někde na severozápadě Ameriky. Ruth bojuje se záchvaty paniky a výlet v ní občasně spouští stavy úzkosti. Procházka hustým lesem ale nabere temný spád, když si uvědomí, že tam nemusí být sami.

Vesmírná propast (Zvjozdnyj razum)

Lidstvo je na pokraji vymření. Zemí se šíří vražedný virus, který vyhubí vše živé. Je potřeba proto co nejrychleji najít nový domov. Pomoci by mohl vědecký program Gemini, v jehož čele stojí vědecký pracovník Steve. Ten dá dohromady posádku a vyrazí společně na vypočítané místo v jiném prostoru. Tam nalezli vhodnou planetu, kde by se dalo žít. Jak tam ale život rozšířit? Jak upravit podmínky? Na to odpovídá pravěká koule, kterou nalezli v jeskyních. Ta má v sobě kód, který tvoří život. Stačí ji přepravit s sebou. Tým tedy podniká cestu, ale objeví se jinde, než byl plán. Má před sebou také planetu, ale není to vytipovaná Tess, kde byly podmínky vhodné pro život. Výpočty ale ukazují, že planeta, před kterou se astronauté objevili, je ještě vhodnější než Tess. Steve proto rozhodne, že na ni vystoupí. Najdou vhodné místo v jeskyni a použijí tam životodárnou kouli. Když se ale vracejí, senzory ukazují, že z koule něco vylezlo a celý proces probíhá jinak. Místo, aby rozšiřoval život, tak ho ničí. Steve se tam musí vrátit a změnit nastavení. To ale nevyjde, kouli totiž hlídá podivný tvor, který začne likvidovat posádku lodi. Trojan, jak mu členové posádky říkají, se dostane do lodi a chce zničit všechno živé. Proto je potřeba rychle vymyslet plán, jak se tvora zbavit. Naženou ho před loď a spálí motorem. Plán vyjde, ale stojí to život několika lidí, za což je Steve u posádky v neoblibě. Velení přebírá Ryan, voják, který má hlídat bezpečnost mise. Steva a jeho vědeckého kolegu Davida separuje a uvězní v místnosti. David je nakažený, netvor ho napadl, ale David přežil. Okamžitě se v něm začíná šířit virus... (TV Prima)   

Deus

Na oběžné dráze Marsu je objevena záhadná černá koule, k čemuž je vyslána šestičlenná posádka vesmírné lodi Achilles, aby ji prozkoumala. 

Morbius

Na stříbrné plátno přichází jeden z nejpodmanivějších a nerozporuplnějších hrdinů filmového světa značky Marvel, jehož představitelem je Oscarem oceněný Jared Leto, který se ve snímku mění v charismatického antihrdinu Michaela Morbiuse. Doktor Morbius trpí vzácnou a smrtelnou krevní chorobou. S úmyslem zachránit druhé, kterým hrozí stejný osud, se Michael rozhodne k zoufale riskantnímu činu. Zdánlivý úspěch přinese lék, který je však dost možná nebezpečnější než sama smrtelná choroba, neboť promění léčitele v lovce. (Falcon)   

Moonfall

Neznámá síla vychýlila Měsíc z oběžné dráhy kolem Země. Poslala jej směrem, který bude znamenat konec života, jak jej známe. Do jeho kolize se Zemí zbývají pouhé týdny a ničivé záplavy, tsunami, zemětřesení a požáry jsou jen začátek. Svět stojí na pokraji zničení. Bývalá astronautka, nyní výkonná ředitelka NASA Jo Fowler (Halle Berry), je přesvědčená, že možná zná klíč k záchraně nás všech. Problém je, že jediní dva lidé, kteří jí věří, jsou astronaut Brian Harper (Patrick Wilson) a konspirační teoretik K.C. Houseman (John Bradley). (Bioscop)   

Za sny až na Mars (Moonshot)

Romantická sci-fi komedie se odehrává v budoucnosti, kdy je Mars osídlen a kolonizován elitou lidstva. Dva nesourodí vysokoškolští studenti se spojí a nastoupí do kosmického raketoplánu, aby se vydali na Rudou planetu za svými blízkými. (HBO Max)

Lola: Zprávy z budoucnosti        

Anglie 1941, sestry Thomasina (Emma Appleton) a Martha (Stefanie Martini) vytvořily stroj, který dokáže zachytit vysílání z budoucnosti. 

Boj o budoucnost (Ming ri zhan ji)

Po dopadu meteoritu, který na Zemi přinesl zkázonosnou rostlinu, má sebevražedné komando na záchranu postapokalyptického města před úplným zničením sotva pár hodin. (Netflix) 

Vřískot

Režie: M. Bettinelli-Olpin, T. Gillett

Hraje: N. Campbell

25 let po brutálních vraždách v městečku Woodsboro se na scéně objevuje nový vrah, který si nasadil na obličej kultovní bílou masku. Tentokrát se zaměří na teenagery, oživí tím dávno pohřbenou noční můru a opět odkryje strašidelnou minulost města.

The Munsters        

150letá upírka hledá muže svých snů.

Něco je v hlíně (Something in the Dirt)         

Dva kamarádi zjistí, že se v jednom z bytů v Los Angeles odehrávají nevysvětlitelné jevy, a rozhodnou se o nich natočit dokument. Stále více se zamotávají do záhadných událostí a místo zisku a slávy, které byly jejich prvotní motivací, přicházejí chaos a nedorozumění.

Věznice vyvolených (Corrective Measures)

Bruce Willis.

Ve věznici v San Tiburonu si odpykávají trest zvláštní jedinci. Trestanci, kteří mají nadpřirozené schopnosti. Drží je tady pod kontrolou díky rušičkám a také lékům, které přidávají do jídla. Všemu šéfuje správce věznice Devlin. Má všechny na háku a těší se do důchodu. Má ale dohodu s jedním z naprosto výjimečných vězňů. Přezdívá se mu Lobe a mají spolu dohodu, Lobe mu zajistí bohatý důchod, Lobe se bude mít ve vězení jako král. Tohle ještě může zařídit před tím, než definitivně opustí zdi věznice. Ovšem ve věznici to začíná vřít, k něčemu se schyluje a Devlin to přes touhu po penězích moc nevnímá. Vězni se ale mají v plánu vzbouřit. Mezi nimi je i empat Diego Diaz, kterého si Lobe vybere jako svého chráněnce. Musí vydržet do pátku, pak k něčemu dojde, ale chce to vydržet. V den odchodu Devlina do důchodu vypukne nekontrolovatelná vzpoura. Vězni se začínají mlátit mezi sebou, vyřizují si účty a pak svůj hněv obrátí i proti bachařům... (TV Prima)

Spiderhead

Vězeň zavřený v supermoderní věznici začíná pátrat po tom, k čemu má vlastně sloužit droga na ovládání emocí, kterou testuje pro geniálního farmaceuta. (Netflix)      

Vesper Chronicles

Režie: K. Buožyte, B. Samper 

Hraje: Raffiella Chapman

Ekosystém země se v blíže neurčené budoucnosti zhroutil. Třináctiletá houževnatá Vesper, která žije se svým paralyzovaným otcem, se snaží obstarávat obživu, jak to jde, a zároveň ve své laboratoři experimentuje s biologickými materiály.

Všechno, všude, najednou (Everything Everywhere All at Once)

Režie: D. Kwan, D. Scheinert

Hraje: M. Yeoh

Žena ve středním věku se nudí se svým manželem, začíná nesnášet svého otce a moc si nerozumí s dcerou, která zase pro změnu začíná nesnášet ji. Její prádelna směřuje ke krachu a úřednice z finančního úřadu jí k tomu hodila na krk daňové přiznání.

Vlčí lov (Project Wolf Hunting)       

Akční sci-fi triller. Jižní Korea

Vengeance

Režie: B. J. Novak

Hraje: Dove Cameron

Newyorský novinář se jedné noci dozví, že dívka se kterou se párkrát sešel zemřela. Jelikož si její rodina myslí, že tvořili pár a on sám v téhle situaci vidí potenciál prorazit a udělat si podcastovou kariéru, nakonec přijme pozvání na její pohřeb.

Le Visiteur du futur (The Visitor from the Future)         

Francouzská scifi komedie o cestování časem.

Tip: prohlédněte si filmy o cestování časem.

M3GAN 

Panenka M3GAN je zázrak umělé inteligence, dokonale naprogramovaný stroj, který může být pro dítě tím nejlepším kamarádem, a co je možná ještě důležitější, dokonalým spojencem jeho rodičů. Jeho autorkou je Gemma (Allison Williams), brilantní technička, která panenku vyvíjí pro přední hračkářskou společnost. Když její sestra s manželem zahynou při autonehodě, vpadne do života Gemmy její osmiletá neteř Cady (Violet McGraw), která bouračku přežila jen s pár škrábanci. Protože Gemma to s dětmi zoufale neumí a traumatizovaná Cady potřebuje nějaké povyražení a hlavně kamarády, stane se přímo ideálním testerem pro prototyp M3GAN. Tohle rozhodnutí bude mít dalekosáhlé následky. Zpočátku se vše vyvíjí přímo skvěle – dívka se ve společnosti nové "kamarádky" rychle zotaví a pro Gemmu je vědomí, že existuje bytost, která na Gemmu dohlédne, bude jí radit a vychovávat, ideálním řešením. Bohužel, prototypy se vyznačují tím, že bývají technicky nedokonalé a leccos se u nich může zvrtnout. Zvlášť v případě M3GAN, která je v naplnění svého klíčového poslání, tedy v ochraně Cady, ochotná udělat cokoliv. Třeba jít přes mrtvoly. (CinemArt)

Thor: Láska jako hrom

Režie: Taika Waititi

Hraje: Chris Hemsworth

Thor (Chris Hemsworth) se nachází na své nejtěžší životní cestě – k nalezení vnitřního míru. Jeho cestu za odpočinkem však přeruší galaktický zabiják Gorr the God Butcher (Christian Bale), který usiluje o zánik bohů. Thor požádá Valkýru (Tessa Thompson), Korga (Taika Waititi) a svou ex-přítelkyni Jane Foster (Natalie Portman), která – k Thorovu překvapení – ovládá mocné kladivo Mjolnir stejně jako mocný Thor.

Tři tisíce let touhy

Režie: George Miller

Hraje: Tilda Swinton

Akademicky vzdělaná doktorka Alithea Binnie s tváří Tildy Swinton vede svůj život osaměle se striktně racionálním přístupem. Na svých cestách se ale v Istanbulu střetne s kouzelným džinem z lahve, kterého hraje Idris Elba. Výměnou za svou svobodu jí džin nabídne splnit tři přání.

The Batman

Režie: Matt Reeves

Hraje: Robert Pattinson

Dva roky slídění po ulicích jako Batman, který nahání strach zločincům, zavedly Bruce Waynea hluboko do stínů Gotham City.

Ta dívka z fotky

Režie: Skye Borgman

Hraje: Natalie De Vincentiis

U silnice zemře žena a zanechá po sobě syna a muže, který je údajně její manžel. Dokument o velké záhadě, která vám pořádně pocuchá nervy.

Štěstí

Režie: Peggy Holmes

Hraje: Jane Fonda

Sam Greenfieldová je ta největší smolařka na světě! Znenadání se ale ocitne v Zemi štěstí. Aby se jí na paty pro změnu začalo lepit štěstí, musí se spojit s kouzelnými bytostmi.

Smrt na Nilu

Režie: Kenneth Branagh

Hraje: Kenneth Branagh

Smrt na Nilu, jehož předlohou je slavný detektivní román Agathy Christie z roku 1937, je odvážným tajemným thrillerem režiséra Kennetha Branagha o emocionálním chaosu a smrtících následcích vyvolaných milostnou posedlostí.

Bludička (Fogo-Fátuo)

Píše se rok 2069 a portugalskému království hrozí, že brzy přijde o svého panovníka. Jeho Veličenstvo Alfredo leží na smrtelné posteli a kolem něj pobíhá královský vnouček zahloubaný do drobného modelu hasičského auta. Zesláblý Alfredo se proto nechává ukolébat pestrými vzpomínkami z mladí a bezbřehou fantazií. Vzpomíná na dobu, kdy se ještě jako mladý princ rozhodl opustit honosné rodinné sídlo, plné přepychového koloniálního dědictví, a vstoupil do skutečného světa. Na dobu, kdy sledoval masivní požáry portugalských lesů a přemožen enviromentálním žalem se odhodlal vzít otěže do svých rukou – a stal se dobrovolným hasičem. A na dobu, kdy ve sboru nenalezl jen volnost a zadostiučinění, ale i smyslný tanec, zpěv, lásku a žhavou přitažlivost. (Mezipatra) 

Rychlá rota

Režie: Akiva Schaffer

Hraje: Andy Samberg

Chipmunkové Chip a Dale žijí po třiceti letech velmi odlišné životy. Když však jejich starý kamarád zmizí, musí oba opět spojit své síly, aby svého přítele zachránili.

Rakeťák

Režie: Angus MacLane

Hraje: Chris Evans

Zkušený člen Vesmírného ochranného sboru Buzz Rakeťák, jeho velitelka Alisha Hlohová a posádka více než tisíce vědců a techniků se vracejí domů ze své aktuální mise. Přibližně 4,2 milionu světelných let od Země je senzor upozorní na přítomnost blízké nezmapované, ale na zdroje potenciálně bohaté planety.

Pět ďáblů

Režie: Léa Mysius

Hraje: Adele Exarchopoulos

Desetiletá samotářská Viky žije s rodiči v malé alpské vesnici. Od ostatních dětí, které se jí posmívají kvůli bujné kštici, se liší nejen barvou pleti, ale zejména nadpřirozenými schopnostmi. Jak jednoho dne zjistí její matka Joanne, instruktorka aqua aerobiku v místním bazénu, Viky má výjimečně vytříbený čich.

Projekt Adam

Režie: Shawn Levy

Hraje: Ryan Reynolds

Stíhací pilot Adam Reed, který cestuje v čase, musí nouzově přistát v roce 2022. Tam pak spojí síly se svým dvanáctiletým já, aby společně zachránili budoucnost lidstva.

Proměna

Režie: Domee Shi

Hraje: Rosalie Chiang

Příběh filmu pojednává o třináctileté dívce Mei Leeové, která se samovolně proměňuje v obří červenou pandu, ale jen když příliš rozrušená, což je bohužel prakticky neustále. Dívku Mei navíc silně znervózňuje její až příliš starostlivá maminka Ming, která se od své dcery téměř nikdy nevzdálí.

Predátor: Kořist (Prey)

Režie: Dan Trachtenberg

Hraje: Amber Midthunder

Predátor: Kořist je příběhem mladé ženy, vysoce schopné bojovnice národa Komančů na počátku 17. století, která se zoufale snaží ochránit svůj lid před hrozícím nebezpečím. Pronásleduje svou kořist, a nakonec se jí postaví. Ukáže se, že její kořist je vysoce vyvinutý mimozemský predátor s technicky vyspělým arzenálem, což vyústí v krutý a děsivý souboj mezi oběma protivníky. (Disney+)

Podezřelá

Režie: Chan-wook Park

Hraje: Hae-il Park

Detektiv Hae-joon je povolán k případu úmrtí muže, který se zabil za nejasných okolností při pádu ze skály. Stín podezření ihned padá na čerstvou vdovu, krásnou Seo-rae, která touto skutečností nevypadá vůbec rozhozená. Zdá se však, že chladná byla pouze ke svému manželovi, mezi ní a vyšetřovatelem totiž začíná vznikat nečekané citové pouto. Není však láska pouhou zástěrkou, jak uniknout zraku policie?

Pahanhautoja

Režie: Hanna Bergholm

Hraje: Jani Volanen

Tinja (Siiri Solalinna) je mladá gymnastka, na jejíchž úspěších je závislá její matka (Sophia Heikkilä), která dokumentuje na svém blogu život své, na oko uspořádané a vzorové, finské rodiny. Poté, co Tinja najde v lese havraní vajíčko a začne se o něj starat, nabere sled událostí pro její rodinu brutální spád, protože to, co se z něj vylíhne, totéž sama Tinja nečekala.

Neduživý gurmán

Režie: Peter Strickland

Hraje: Fatma Mohamed

Stones jako "dokumentář" bedlivě zaznamenává průběh uměleckých rezidencí v Institutu zvukové gastronomie. Dokumentářovu holou existenci naneštěstí ohrožují hlasité projevy jeho vlastního trávení. Komorní satira s dokonale stylizovanou mizanscénou rozehrává síť velmi napjatých vztahů uvnitř komunity zvukové gastronomie.

Nepřivolávej nic zlého

Režie: Christian Tafdrup

Hraje: Morten Burian

Dánská rodina navštíví své nizozemské přátele, s nimiž se potkala na prázdninách, jenže návštěva se neodvíjí podle plánu. Navzdory nepříjemnostem způsobeným kulturními i charakterovými rozdíly se Dánové snaží zůstat zdvořilí.

Nene

Režie: Jordan Peele

Hraje: Daniel Kaluuya

Ten den by proběhl jako každý jiný, kdyby se na nebi neobjevilo "cosi", co sourozencům Haywoodovým zabilo otce. Bylo to UFO? Nebo je vysvětlení mnohem racionálnější? Nikdo nic neví. Zjevné je jen to, že to, co se děje v okolí malé koňské farmy, na níž OJ (Daniel Kaluuya) a Emerald (Keke Palmer) žijí, je čím dál znepokojivější a nabírá to na obrátkách.

Manyeo Part2. The Other One

Režie: Hoon-jeong Park

Hraje: Da-mi Kim

V tajné laboratoři se probudí mladá dívka. Ta se náhodou setká s Kyeong-hee, která se snaží ochránit svůj dům před gangem, který ji obtěžuje. Když gang narazí na neznámou dívku, je přemožen její nečekanou silou. Tajná laboratoř mezitím po ní začne pátrat.

Tajná centrála (Secret Headquarters)

Parta hlavních hrdinů musí využít všechen svůj důvtip a kuráž, aby zachránila sebe i svět. 

USA, 2022, 89 min

Režie: Henry Joost, Ariel Schulman

Scénář: Henry Joost, Ariel Schulman

Kamera: Larry Fong

Hudba: Lorne Balfe

Hrají: Owen Wilson, Michael Peña, Walker Scobell, Jesse Williams, Levy Tran, Momona Tamada, Keith L. Williams, Kezii Curtis, Lucius Baston, Jessie Mueller (více) (další profese)        

Mořská příšera

Režie: Chris Williams

Hraje: Karl Urban

Okouzlující námořník Jacob se rozhodne zastavit tyranského kapitána a zachránit unesené dítě. Na své misi získá nečekaného spojence v podobě mořské příšery.

Kouření způsobuje kašel

Režie: Quentin Dupieux

Hraje: Adele Exarchopoulos

O čem ten film asi je? Určitě se v něm objevuje skupina superhrdinů, kteří jako by z oka vypadli Strážcům vesmíru, které jsme jako malí sledovali v televizi. Říkají si Tabáková patrola a nadpřirozené zrůdy z vesmíru zabíjejí nikotinem a oxidem uhelnatým, přestože sami by, jako vzory všech dětí, cigaretu do pusy nevzali.

Batman a Superman: Bitva supersynů (Batman and Superman: Battle of the Super Sons)       

Ach, být mladý... a mít za úkol zachránit svět! To je břímě jedenáctiletého Jonathana Kenta a jeho zdráhavého společníka Damiana Wayna v novém animovaném filmu od DC. (HBO Max)   

Mira

Příběh se odehrává na vesmírné stanici. Hlavní postava Lera má šanci zachránit město před katastrofou.

Kde zpívají raci

Režie: Olivia Newman

Hraje: Daisy Edgar-Jones

Úchvatný, tajemný příběh podle úspěšného knižního románu "Kde zpívají raci" vypráví o Kye, opuštěné dívce, která až do dospělosti vyrůstala sama v nebezpečných mokřinách Severní Karoliny. Celé roky se šířily po Barkley Cove historky o "dívce z mokřin", které izolovaly strohou a odmítavou Kyu od místní komunity.

Ježek Sonic 2

Režie: Jeff Fowler

Hraje: Ben Schwartz

Ve chvíli, kdy Doktor Robotnik (Jim Carrey) osudově uvízl na Houbové planetě, ztratil ježek Sonic jediného opravdu schopného nepřítele. A začal se hodně nudit.

Fresh

Režie: Mimi Cave

Hraje: Sebastian Stan

Fresh sleduje příběh Noy (Daisy Edgar-Jones), která se v potravinách seznámí se svůdným Stevem (Sebastian Stan) a – vzhledem k její špatné zkušenosti s internetovými seznamkami – využije šanci a dá mu své číslo. Po jejich prvním rande je Noa ve vytržení, a tak přijme Stevovo pozvání na romantický víkend mimo domov, jen aby zjistila, že její nový milenec má jakési neobvyklé choutky.

Doctor Strange v mnohovesmíru šílenství

Režie: Sam Raimi

Hraje: Benedict Cumberbatch

Ve snímku Doctor Strange v mnohovesmíru šílenství filmový svět studia Marvel otvírá brány do paralelních světů a dává do nich nahlédnout jako nikdy předtím. Vydejte se do neznáma s Doctorem Strangem, který za pomoci starých známých a nových spojenců vstupuje do šílených a nebezpečných paralelních světů mnohovesmíru, aby se utkal se záhadným soupeřem.

Denní směna

Režie: J.J. Perry

Hraje: Jamie Foxx

Jamie Foxx hraje dříče, co chce vlastníma rukama zařídit dobrý život svojí bystré dceři. Čištění bazénů v údolí San Fernando je ale jenom fasáda pro jeho skutečné živobytí: lov a zabíjení upírů pod křídly Mezinárodní unie lovců upírů.

Dívka ze země Venku

Režie: J. Kubo, S. Maiya

Hraje: D. Fukujama

Bylo, nebylo, v předaleké zemi rozdělené na dvě říše… Vnějším světem se potulují teratomorfní bytosti, které uvrhnou kletbu na každého, koho se dotknou. Pro lidi je život bezpečný jen ve Vnitřním světě.

Bubble

Režie: Tecuró Araki

Hraje: Riria

V opuštěném Tokiu plném bublin a gravitačních anomálií zažije nadaný mladík osudové setkání se záhadnou dívkou.

Bestie

Režie: Baltasar Kormákur

Hraje: Idris Elba

Doktor Nate Daniels (Idris Elba) vezme své dvě dospívající dcery na výlet do Jižní Afriky, do míst, kde se seznámil s jejich mámou, která před nedávnem zemřela. Doufá, že výlet do divočiny jim pomůže tuhle čerstvou ránu aspoň částečně zahojit.

The Batman

Režie: Matt Reeves

Hraje: Robert Pattinson

Dva roky slídění po ulicích jako Batman, který nahání strach zločincům, zavedly Bruce Waynea hluboko do stínů Gotham City. Mezi zkorumpovanou sítí městských úředníků a vysoce postavených osobností má osamělý mstitel jen několik důvěryhodných spojenců - Alfreda Pennywortha a poručíka Jamese Gordona - a mezi svými spoluobčany se stal jediným ztělesněním pomsty.

Arvéd

Režie: Vojtěch Mašek

Hraje: Michal Kern

Film Arvéd vypráví o tom, kam až jsme schopni zajít, abychom dosáhli svého cíle. Jiří Arvéd Smíchovský byl ochoten jít až k hranicím samotného pekla.

Chybí v našem seznamu TOP scifi filmů roku 2022 nějaký zajímavý fantastický snímek? Napište nám!