Scifi

Hledáte stránky zaměřené na žánr scifi? Máte rádi fantazii a úžasné technologické objevy? Chtěli byste cestovat v čase a baví vás scifi filmy? Vítejte na stránkách pro scifisty!

Co je scifi?

Sci-fi je žánr literatury, filmu, televize a her, který se zabývá imaginárními světy, budoucností, technologií a vědou. Sci-fi je zkratka pro science fiction, což znamená vědeckou fantastiku. Sci-fi je oblíbený žánr mezi čtenáři a diváky všech věkových skupin, protože jim nabízí možnost uniknout do jiné reality, kde je možné cokoli.

Na této stránce se podíváme na některé zajímavé aspekty žánru sci-fi, jako jsou jeho historie, podžánry, vlivy a trendy

Historie sci-fi

Sci-fi má dlouhou a bohatou historii, která sahá až do starověku. Někteří z prvních autorů, kteří psali sci-fi, byli například Lucian z Samosaty, který ve 2. století n. l. napsal satirický příběh o cestě na Měsíc, nebo Cyrano de Bergerac, který ve 17. století n. l. napsal romány o cestách do Sluneční soustavy. V 19. století n. l. se sci-fi stala populárnějším žánrem díky dílům autorů jako Jules Verne, H. G. Wells, Mary Shelley nebo Edgar Allan Poe, kteří psali o vynálezech, cestování časem, mimozemšťanech, utopiích a dystopiích.

V 20. století n. l. se sci-fi rozvíjela a rozrůzňovala díky vlivu vědy, technologie, společnosti a politiky. Někteří z nejvýznamnějších autorů sci-fi v tomto období byli například Isaac Asimov, Arthur C. Clarke, Ray Bradbury, Robert A. Heinlein, Philip K. Dick, Ursula K. Le Guin, Frank Herbert, Stanisław Lem, George Orwell, Aldous Huxley nebo Kurt Vonnegut. Tito autoři psali o robotice, kybernetice, umělé inteligenci, kosmickém průzkumu, genetice, ekologii, společenských konfliktech, alternativních historiích a filozofii.

V 21. století n. l. se sci-fi stala ještě rozmanitějším a globálnějším žánrem, který reflektuje současné problémy a výzvy lidstva. Někteří z nejznámějších autorů sci-fi v tomto období jsou například Neal Stephenson, William Gibson, Margaret Atwood, Liu Cixin, N. K. Jemisin, Andy Weir, Ted Chiang, Ann Leckie nebo Kim Stanley Robinson. Tito autoři psali o kyberpunku, postapokalypse, biopunku, klimatické změně, multikulturalismu, genderu, identitě a etice.

Podžánry sci-fi

Sci-fi je velmi široký a rozmanitý žánr, který se dá dále rozdělit na mnoho podžánrů, které se liší svým zaměřením, stylem, náladou a tématy. 

Některé z nejpopulárnějších podžánrů sci-fi jsou:

Hard sci-fi: Podžánr, který klade důraz na vědeckou přesnost a detail. Hard sci-fi se snaží vysvětlit, jak by fungovaly různé technologie, fyzikální zákony, biologické procesy nebo sociální systémy. Příklady hard sci-fi jsou například romány 2001: Vesmírná odysea od Arthura C. Clarka, Marsiánský projekt od Andyho Weira nebo Trojité slunce od Liu Cixina.

Soft sci-fi: Podžánr, který se zaměřuje spíše na charaktery, emoce, psychologii nebo společenské aspekty než na vědecké detaily. Soft sci-fi se často zabývá otázkami jako jsou lidská povaha, morálka, etika, politika nebo filozofie. Příklady soft sci-fi jsou například romány Brave New World od Aldouse Huxleyho, Ruka zrozená z hvězd od Ursuly K. Le Guin nebo Příběh služebnice od Margaret Atwoodové.

Space opera: Podžánr, který se odehrává v rozsáhlém a fantastickém vesmíru, kde se odehrávají epické a dobrodružné příběhy plné akce, romantiky, konfliktů a hrdinů. Space opera je často inspirována mýty, legendami, historií nebo operou. Příklady space opery jsou například romány Star Wars od George Lucase, Duna od Franka Herberta nebo Hyperion od Dana Simmonse.

Cyberpunk: Podžánr, který se zabývá dystopickou budoucností, kde je společnost ovládána korporacemi, technologií, kybernetikou, hackováním, umělou inteligencí a virtuální realitou. Cyberpunk je často temný, cynický, rebelující a subverzivní. Příklady cyberpunku jsou například romány Neuromancer od Williama Gibsona, Blade Runner od Philipa K. Dicka nebo Matrix od bratří Wachowských.

Postapokalyptická sci-fi: Podžánr, který se odehrává po nějaké katastrofě, která zničila nebo změnila civilizaci, jak ji známe. Postapokalyptická sci-fi (zkráceně postapo) se často zabývá přežitím, adaptací, obnovou nebo zkoumáním nového světa. 

Příklady postapokalyptické sci-fi jsou například romány The Road od Cormaca McCarthyho, The Hunger Games od Suzanne Collinsové nebo The Walking Dead od Roberta Kirkmana.

Time travel sci-fi: Podžánr, který se zabývá cestováním časem, ať už do minulosti nebo do budoucnosti, nebo mezi různými časovými liniemi. Time travel sci-fi se často zabývá paradoxem, změnou historie, alternativními realitami nebo osudem. Příklady time travel sci-fi jsou například romány The Time Machine od H. G. Wellse, Back to the Future od Roberta Zemeckise nebo 11/22/63 od Stephena Kinga.

Vlivy a trendy sci-fi

Sci-fi je žánr, který je velmi ovlivněn a ovlivňuje různé oblasti lidské činnosti, jako jsou věda, technologie, společnost, politika, kultura, umění nebo filozofie. Sci-fi je často zdrojem inspirace, kritiky, varování nebo předpovědi pro vědce, inženýry, politiky, umělce nebo filosofy. Sci-fi je také žánr, který se neustále vyvíjí a reaguje na současné problémy a výzvy lidstva. Některé z nejnovějších trendů a témat sci-fi jsou:

Klimatická změna: Sci-fi se čím dál tím více zabývá dopady a důsledky klimatické změny na planetu a životní prostředí.

Vývoj umělé inteligence: tvůrci v žánru scifi se zaměřují na posouvání hranic výkonu UI (umělé inteligence) a pohrávají si s myšlenkou, zda-li jednou UI "neožije" a nezíská vlastní "lidskou" osobnost bez rozeznání od té naší lidské.

Jaké jsou nejlepší scifi filmy?

Nejlepší sci-fi filmy jsou samozřejmě otázkou osobního vkusu a preference, ale existují některé filmy, které jsou obecně uznávány jako klasiky, milníky nebo zásadní díla žánru, patří mezi ně například:

Hvězdné války (Star Wars): Jedna z nejslavnějších a nejúspěšnějších sci-fi filmových sérií, která se odehrává v galaxii daleko, daleko odtud, kde se střetávají rytíři Jedi, Sithové, rebelové, impérium, droidi, mimozemšťané a další. Scifi série Star Wars je inspirována mýty, legendami, historií a operou a kombinuje sci-fi s fantasy, akcí, dobrodružstvím a romantikou. První film Star Wars: Epizoda IV - Nová naděje byl uveden v roce 1977 a od té doby vzniklo dalších 10 filmů, několik televizních seriálů, knih, her a komiksů. Některé z nejlépe hodnocených filmů série jsou Star Wars: Epizoda V - Impérium vrací úder, Star Wars: Epizoda VI - Návrat Jediů a Star Wars: Epizoda VII - Síla se probouzí.

Blade Runner: Kultovní sci-fi film z roku 1982, který se odehrává v dystopické budoucnosti Los Angeles, kde jsou vytvářeni umělí lidé zvaní replikanti, kteří jsou používáni jako otroci na koloniích. Hlavní hrdina je Rick Deckard, který je blade runnerem, tedy lovcem replikantů, kteří se vzbouřili a utekli na Zemi. Blade Runner je adaptací románu Sní androidi o elektrických ovečkách? od Philipa K. Dicka a je považován za jeden z nejvlivnějších a nejkrásnějších sci-fi filmů všech dob. Film má několik verzí a v roce 2017 vzniklo pokračování Blade Runner 2049.

Matrix: Revoluční sci-fi film z roku 1999, který se zabývá otázkou reality, svobody, identity a osudu. Hlavní hrdina je Neo, který je hackerem, který zjistí, že celý svět je jen simulací zvanou Matrix, která je vytvořena umělou inteligencí, která ovládá lidskou rasu. Neo se připojí k skupině rebelů, kteří bojují proti Matrixu a snaží se ho zničit. Matrix je inspirován filozofií, cyberpunkem, anime, komiksy a bojovými uměními a je známý svými vizuálními efekty, jako je bullet time, kdy se čas zpomalí a kamera se pohybuje kolem postav. Film má dva pokračování, Matrix Reloaded a Matrix Revolutions, a v roce 2021 byl uveden čtvrtý díl Matrix Resurrections.

Zajímavá scifi díla

V této kapitole se podíváme na některé z nejnovějších a nejzajímavějších scifi děl, která vyšla v roce 2023. Zde je náš tip:

Duna: Písečná bouře (Dune: Sandstorm) je pokračování slavného románu Franka Herberta Duna, který byl v roce 2021 zfilmován Denisem Villeneuvem. V této knize se vrátíme na pouštní planetu Arrakis, kde se mladý císař Paul Atreides musí vypořádat s následky svého vzestupu k moci, který vyvolal válku, náboženskou revoluci a ekologickou katastrofu. Autor Brian Herbert, syn Franka Herberta, a spisovatel Kevin J. Anderson pokračují v rozvíjení bohatého a složitého světa, který fascinuje generace čtenářů. Duna: Písečná bouře je první díl nové trilogie, která bude dokončena v roce 2025.

Další scifi snímky z roku 2023 najdete na stránce NEJLEPŠÍ SCIFI FILMY 2023.

Češti scifi autoři

Máme pro vás několik tipů na české spisovatele a sci-fi autory, kteří by mohli být považováni za nejlepší.

Jiří Kulhánek: Jedna z nejslavnějších a nejúspěšnějších osobností české sci-fi, která se proslavila svou sérií Noční klub, plnou akce, humoru, násilí a nadpřirozených bytostí. Kulhánek je známý svým drsným, cynickým a originálním stylem, který ovlivnil mnoho dalších autorů. Jeho knihy jsou velmi oblíbené mezi čtenáři a některé z nich byly zfilmovány nebo adaptovány do komiksů.

Miroslav Žamboch: Jedna z nejpopulárnějších a nejuznávanějších tváří české sci-fi a fantasy, která se věnuje především žánru space opera, kde vytváří rozsáhlé a komplexní vesmírné světy, plné politických, náboženských, ekologických a filozofických motivů. Žamboch je známý svým bohatým, detailním a poutavým stylem, který dokáže čtenáře vtáhnout do děje. Jeho knihy jsou velmi ceněné mezi kritiky a získaly několik ocenění.

Petra Neomillnerová: Jedna z nejtalentovanějších a nejnovějších hvězd české sci-fi, která se zaměřuje na žánr sci-fi thrilleru, kde kombinuje napětí, záhady, emoce a akci. Neomillnerová je známá svou schopností vytvářet zajímavé a uvěřitelné postavy, které čelí různým výzvám a dilematům. Její knihy jsou velmi populární mezi čtenáři a získaly několik ocenění.

Mohlo by vás zajímat