O nás

Historie magazínu Vanili.cz


2023: nové logo


2018: ocenění Nejlepší český web

E-magazín plný fantazie Vanili.cz získal na Festivalu Fantazie 2018 ocenění pro Nejlepší český web

Náš velký sen se splnil a máme z téhle zprávy ohromnou radost! Děkujeme vesmíru, všem hlasujícím na Festivalu fantazie, odborné porotě, fanouškům, fanynkám, partnerům, webmasterovi a tvůrcům našeho e-magazínu, redakčnímu týmu, externím kolegům a kolegyním za pomoc, podporu a tisíce hodin odvedené práce.

Festival Fantazie 2018

Velmi si vážíme vítězství v anketě Aeronautilus, která na Festivalu fantazie 2018 v Chotěboři zažila již 13. ročník. V prvním kole FF 2018 hlasovali lidé, kteří se žánrům scifi, fantasy a hororu věnují profesionálně, tedy šéfredaktoři a redaktoři časopisů, internetových magazínů, nakladatelství, knihkupci a některé přední osobnosti fandomu. Z jejich hlasování vyplynula v každé kategorii pětice nominovaných. Soutěžilo se celkem ve čtyřech kategoriích (Kniha roku, Povídka roku, Nejlepší obálka knihy nebo časopisu a Nejlepší web).

Milí návštěvníci a milé návštěvnice Festivalu fantazie, děkujeme vám!

Záleželo pouze na vás, kdo získá na slavnostním Večeru Fantazie za vítězství v kategorii Nejlepší web Aeronautilus 2018 skulpturu zpodobňující kosmickou loď Aeronautilus z nesmrtelného románu Zápas s nebem klasika české scifi J. M. Trosky. Díky vám tuhle legendární a unikátní sošku máme!

Milí čtenáři, čtenářky, fanynky a fanoušci, obrovsky Vám děkujeme, že jste nás v hlasování o nejlepší web podpořili.
Děkujeme moc za podporu a za splněný den!

Honza Vavřička
za redakci Vanili.cz


2018: E-kniha UCHOVEJ MOU DUŠI

Podařilo se mám vydat e-knihu s názvem Uchovej mou duši. Jde o dílo týmu Vanili.cz a hostů - vítězů literární soutěže.

Jednoho krásného dne (zrovna bylo ale fakt hnusně – sychravo) přišel autor a publicista Michal Březina, ano ten, co vás v roce 2017 zásoboval hustokrutými rozhovory s předními českými literáty fantastiky na Vanili.cz, ano ten, co vám denně připravuje články na Vanili.cz, ano ten, jen o centimetr starší, zkrátka přišel s nápadem, že by spolu s ostatními dříči z Vanili.cz vydali vlastní publikaci, takzvanou antologii, kde se předvedou svými povídkami. Jelikož redaktory jsou zároveň i autoři mající za sebou jednu i více knih, neměl by to být problém. O hodinu a tři panáky později ještě Michala napadlo, že by se z vydělaných peněz na tomto bestselleru zafinancovala propagace e-magazínu Vanili.cz či jeho dovolená na Seychelách… O další hodinu cílené prokrastinace pak přišel s nápadem, obohatit takovou knihu povídkami fanoušků Vanili.cz a soutěž promptně vyhlásil. Automaticky se tak stalo, že e-kniha bude k dispozici všem čtenářům ZDARMA a dnes konečně nastal ten den, fjů… 

 SOUTĚŽ VYPRODUKOVALA FANTASTICKÉ PŘÍBĚHY

Soutěžilo se v nejlepší povídce v žánru fantastiky a to volně na téma Uchovej mou duši. Pod tím si mohl každý představit cokoliv, jistým vodítkem mohl být i maskot soutěže – mumie. Jak dalece se svým téma autoři vodítka drželi, můžete nyní posoudit sami – E-Kniha vznikla díky spolupráci s panem Martinem Koláčkem, hlavou nakladatelství E-Knihy jedou. No, do redakce dorazilo celkem 31 prací a vesměs se jednalo o samé zdařilé kusy. Rozhodování měl každý porotce určitě těžké. Nakonec vybrali 5 nejlepších a ty se tedy sešly v této společné knize. Podotýkáme, že mumie se stala předlohou i úžasné obálky, kterou s pomocí xeroxu, balzamovacího medu, tupých nůžek a vývaru z hadích nožiček vytvořil Michal Březina. Společným názvem antologie je pak téma UCHOVEJ MOU DUŠI.

Dnes tedy jde naše společné dílo do distribuce, čímž se bude postupně objevovat na většině českých a slovenských portálů s E-knihami. 

 CO V KNIZE NAJDETE

První povídka je (jak jinak) přímo od šéfa, od Jana Vavřičky, zakladatele a majitele Vanili.cz. Jeho text s názvem Auto budoucnosti přináší jistou dávku erotična, samozřejmě má prvek sci-fi a je prodchnutý lehkou nadsázkou, Janovi tak blízkou. Hned za ním následuje povídka Michala Březiny a to s názvem: Mensibia. Povídku tradičně napěchoval akcí i hláškami a vy tak můžete čekat celkem drsný příběh odsouzeného vězně z nedaleké budoucnosti, kdy lidé kolonizují Měsíc, což je zřejmě Michalovo oblíbené téma. Ivo Fencl v pořadí s třetí povídkou antologie zaútočí na vaší představivost Libidem zahradního Stínu. Opět se dočkáte jisté příměsi erotiky a možná trochu i psychedelické fantasie. Tvůrčí dílnu redaktorů Vanili.cz uzavírá Kristina Haidingerová povídkou Vy, lidé, kde se vrací do světa své knihy Ti nepohřbení. Povídka nás zavede na samý počátek jejího děje.

Inu a už se dostáváme k superbonusu, k vítězům literární soutěže, kteří tvoří v podstatě tu větší část knihy. Startuje vítězka soutěže, Kristýna Malinková, sympatická slečna na počátku své literární kariéry, jak nám odhalila v exklusivním rozhovoru. Její Nesnesitelná těžkost bytí je snadno snesitelným kusem plným vskutku přirozených dialogů. Jedná-li se o prvopočin, budete jistě velmi překvapeni. David Urban, který se umístil těsně druhý, je už ostříleným pardálem na poli soutěžním a v soutěži zabodoval svým Do skonání světa, kusem poctivého textu, který vás dokonale vtáhne a nepustí. Třetí pozicí a tedy sedmou povídkou v pořadí knihy vás zaujme pohodový autor Ondřej Doležal a jeho Prostě jen tak umřít. Prostě jen takový neordinérní text, který je velice hravý a vy se velmi rychle do jeho příběhu zavrtáte. Čtvrté místo obsadily dvě autorky současně, Magdaléna Králová s krátkou povídkou Dušičkář a Jana Pacáková se svým Anubisem. Snad právě příběh Jany Pacákové je nejblíže k našemu mumifikovanému maskotu. Čteme v ní ze zápisků Dr. Johna D. Becketta a postupně odhalujeme jisté tajemství. Dušičkář slečny Králové, přísně na dané téma Uchovej, vás bude bavit, na to vemte muší jed. Rozverná povídka začínající autorky, které nechybí přirozený cit pro psaní.

Na konci každé povídky najdete medailonek i fotografii příslušného autora/autorky.

Vanili.cz však dodává a prohlašuje: "Všechny povídky byly faktis dobrý, až nás mrzí, že nemohly vyhrát všechny a třeba jejich autoři zabodují příště."

Kus redakční práce na společné knize také odvedla naše úžasná Lucka Peřinová.

 CO JEŠTĚ CHYSTÁ VANILI.CZ?

Antologie Uchovej mou duši je zcela žánrově vyvážená a nabízí pro každého něco …A tvůrci věří, že si knihu ve své čtečce, případně na monitoru, případně při projekci na zeď náramně užijete. A určitě se nejedná o poslední počin z nakladatelské dílny Vanili.cz. Na virtuální poradě se čtverka redaktůrků za rachotu bubnů mocných Tharků usnesla, že by příště šli do tištěné knihy. Soutěž také hodlají pro úspěch opakovat, téma však bude samozřejmě jiné. Ještě prý neví, jaké. Čeká se na další silnou prokrastinační chvilku Michala Březiny, co z něj jako vypadne.
Ale to není vše. Vlastně už teď víme, že letos na podzim Vanili.cz, respektive Jan Vavřička osobně, vyprodukuje tištěnou knihu Vostrá krása, kde najdeme jeho eroticko-scifidních povídek hned několik, úžasné ilustrace Petra Šrédla, jeden kus od vaniláckého kolegy Michala Březiny a pak také s přispěním povídek od takových autorů jakými jsou Františka Vrbenská, Jiří Walker Procházka či Hanina Veselá. To bude vostrá pecka sklonku roku, to nám věřte. Ještě budeme informovat, to nám také věřte. 

INFO:
UCHOVEJ MOU DUŠI

Autor: Kolektiv autorů

Vyrobil: Michal Březina

Odpovědný redaktor: Lucie Peřinová

Vydává: Martin Koláček-E-knihy jedou

14. 5. 2018

Počet stran: 187ISBN: 978-80-7589-433-5 (ePub), 978-80-7589-434-2 (mobi), 978-80-7589-435-9 (pdf)

OBSAH

JAN VAVŘIČKA - Auto budoucnosti

MICHAL BŘEZINA - MensibiaI

VO FENCL - Libido zahradního Stínu

KRISTINA HAIDINGEROVÁ - Vy, lidé

KRISTÝNA MALINKOVÁ - Nesnesitelná těžkost bytí

DAVID URBAN - Do skonání světa

ONDŘEJ DOLEŽAL - Prostě jen tak umřít

MAGDALÉNA KRÁLOVÁ - Dušičkář

JANA PACÁKOVÁ - Anubis

 - - -

Článek připravil Maxim Phanika, extrémní externí spolupracovník Vanili.cz


2017: Překonáno 7.000.000 zobrazení

Přečtěte si, co na překročení významného milníku e-magazínu Vanili.cz říkají výrazné osobnosti české SF komunity!

Je to úžasné, je to snad i neuvěřitelné, ale právě jste stránky Vanili.cz, e-magazínu zabývajícím se vším okolo sci-fi/fantasy/horor, ale i vědy a dalších akcí, zobrazili milionkrát. Tedy takhle, už jsme zaznamenali 7 milionů zobrazení! To je rozhodně důvod k oslavě. Spolu s námi, s těmi dříči, co vám zarputile nosíme všechny ty báječné články, sdílí radost i několik českých významných spisovatelů, jež vám i nám zanechali v redakci malý vzkaz. Ptali jsme se jich na toto:

  1. Co pro vás e-magazín Vanili.cz znamená?
  2. Co byste mu a především čtenářům popřáli?

Vilma Kadlečková

Portál Vanili léta jitří moji zvědavost. Jaký je za tím tajný plán? Je to místo, kde se nenápadně setkávají vyznavači vanilkové zmrzliny? Nebo jasný vzkaz členům BDSM komunity - tady je to pro vanilky? Ale vždycky jsem se bála zeptat, protože co když je to přesně naopak?

Přeji vám i čtenářům, ať si nadále udržujete svou jasnou morální převahu nad přívrženci čokolády a karamelu. Lískové oříšky v ČR nechceme!

Kristina Haidingerová

E-magazín Vanili.cz se nebojí podporovat horrorový žánr a je neocenitelným partnerem HorrorConu a dalších projektů v tomto žánru.

Magazínu přeji, ať je jeho studnice výborných článků, humorných rozhovorů a inspirace bezedná, čtenářům spoustu zábavy a skvělého čtení.

Jaroslav Mostecký

Co pro mne Vanili.cz znamená? Je to dílek v tom životě, jaký mně baví. Takových dílků je moc a různých. Tenhle je třeba menší, než některý jiný, ale bez něj by to taky spadlo...

Míla Linc

E-magazín, který se mnou udělal jeden rozhovor. On je dobrý ještě k něčemu jinému?

Čtenářům přeji jen to nejlepší - třeba dobrý odhad na dobré knížky třeba na ty, které napsal jistý Linc. Prej je fakt dobrej...

Lucie Lukačovičová

Vanili.cz je přitažlivý moderní sci-fi časopis. On-line, tedy virtuální. Zcela patřičné médium pro sci-fi periodikum. Alespoň do doby, než někdo vynalezne způsob, jak ukládat text do kapslí, které po požití vyvolají vzpomínky na to, že jste ho četli.

Jinak je samozřejmě Vanili.cz tajná organizace, která ve skrytu podporuje mou hegemonii a připravuje svět na nadvládu autorů science-fiction. Důkazy o této konspiraci nadnárodního rozsahu naleznete zašifrované v mých dílech "Vládci hlasu", "Stanice Adamantida" nebo "Zelený vlak, Karmínový řev".

Hups… to jsem asi neměla říkat?

Čtěte knihy fantastických žánrů, čtěte Vanili.cz, podporujte spiknutí scifistů! Staňte se součástí nového světového řádu!

Oskar Fuchs

Rád si čtu rozhovory. Tuplem pak ty s autory a spisovateli. Takže? Co znamená Vanili.cz? Pravidelný přísun zajímavého čtení. Pokračujte hezky dál, ať máme co číst.

Petra Lukačovičová

Vanili.cz je pro mě místem, kde se potkávají všechny možné i nemožné sci-fi světy - filmové, literární, publicistické i erotické. Stejně jako v Restaurantu na konci vesmíru se můžeme posadit a všechno si naráz, na jednom místě a v jednom čase pěkně přečíst nebo prohlédnout. Je zde i možnost se pokochat nějakou tou apokalypsou.

Vanili.cz bych přála spoustu čtenářů, to by se e-magazínu mohlo hodit. Jeho čtenářům bych přála zdárné rozšiřování obzorů o věci, které chtěli vědět, ale netušili, že je znát chtěli. A vlastně i rozšiřování obzorů o věci, které ani vědět nechtěli. Zážitek nemusí být pozitivní, hlavně, že je silný, no ne?

Jan Kotouč

Když jsem byl v pubertě a jako většina fanoušků scifi jsem byl v kolektivu označován za "toho divného", hodně mi pomohly žánrové weby, kde jsem měl možnost potkávat lidi podobně "divné" jako já. Zhruba 90 % všech mých přátel jsou lidi, které jsem potkal právě přes fandom a samozřejmě jsem na conech potkal i svou manželku. Takže jsem rád, že Vanili.cz pokračuje v tradici suprových žánrových webů a jeho čtenářům přeju, aby na Vanili.cz dál nacházeli, co je baví.

Hanina Veselá

Předně místo, kde najdu spoustu zajímavých informací nejen z oblasti fantastiky. Ale nejvíc mě baví vaše rozhovory. Nebojíte se oslovovat známé autory a ti se zas nebojí drze odpovídat na vypečené otázky Michala Březiny.

Veselte se, jezte, pijte, množte se a čtěte knihy, a když už jim věnujete svůj čas, zanechte také vlastní stopu - ideálně na nějaké knižní databázi. Nejen autor, ale i ostatní čtenáři ocení, že nejste líní se o svůj názor podělit.

Petr Schink

Co pro mě Vanili.cz znamená? Kromě podivných konotací na SM subkulturu je pro mě Vanili.cz magazín, kterému jsem poskytl asi nejpodivnější rozhovor v mé spisovatelské kariéře. To si prostě musíte přečíst. Nebo nesmíte? Neumím se rozhodnout.

Františka Vrbenská

Kvalitní zábavu a informace. Přehled o dění v scifistické komunitě. Virtuální kontakt s fantastickým klanem shodné krevní skupiny.

E-magazínu přeji vzrůstající počet spokojených čtenářů. Dobré nápady a špičkové redaktory – tak jako dosud. Neselhávající technologické zázemí. A čtenářům? Aby je sci-fi, fantasy, horor (a erotika) nikdy nepřestaly zajímat.

Poděkování autorům

Takže, děkujeme vám všem českým autorům za vaší upřímnost, nechť vám to dál píše a ruce ať máte z těch autogramiád úplně psaním umořený.

Závěrem článku si dovolím za sebe poděkovat Vanili.cz, jak mi tehdá pomohla, když jsem do světa vypustil svou první knihu. Díky Vanilce jsem také poznal spoustu zajímavých českých spisoušů a měl možnost udělat s nimi, já doufám, že zábavné, rozhovory. Jako čtenáře mě baví lehce neotřelá forma všech vaniláckých článků pro všechny vesmírné drsoně a drsoňky. Jako kolega obdivuji, s jakým nasazením píší naši redaktoři, už jen proto, že to dělají pouze z lásky k žánru. Také jsem poznal šéfredaktůrka Honzu Vavřičku, čímž mu děkuji za příležitost dostat ze sebe ty přetlaky do všech těch článků, které na Vanili.cz sázím. Čtenářům přeji hodně zábavy do dalších časů a ať jim ta spokojenost i jistá dávka nadhledu zkrátka vydrží. Michal Březina

2016: Březina, Haidingerová

Nové posily v redakci a nové čtenářské sekce posouvají magazín Vanili.cz ke hvězdám

Redakční tým magazínu Vanili.cz posílil humorista, autor zábavné scifi knihy Měsíční deník Michal Březina. Děkuji vesmíru za tohoto ostříleného intergalaktického cestovatele, který pravidelně přispívá svými filozofickými články a rozvernými rozhovory na stránky našeho e-magazínu.

Aby byla energetická rovnováha zachována, přichází do našeho kreativního klubu jako protiklad k plachému Michalovi divoká, nespoutaná, důtkami a biči ošlehaná, energická spisovatelka erotických hororových románů Kristina Haidingerová. Děkuji Temné straně, že nám zapůjčila tuto tvůrčí bytost!


2015: Jsme hrdým partnerem filmu Lesapán

Je nám velkou ctí, že magazín Vanili.cz je partnerem českého mysteriózního filmu Lesapán. Od startu crowdfundingové kampaně až do premiéry, a i nadále a vždy s velkou radostí!

Režisér Pavel Soukup odvedl precizní práci a vybrousil temný filmový diamant do perfektního hororového lesku. Zvuková i vizuální stránka je naprosto profesionální, herci výborně podporují atmosféru napínavého dobrodružství. Skvělý příběh, vynikající zážitek. Málokterý český fantastický film se může pochlubit tak nekompromisně uchvacujícím poměrem cena/výkon jako crowdfundingový projekt LESAPÁN. Klobouk dolů!

Děkuji vesmíru za příležitost být u tohoto projektu jako mediální partner od startu crowdfundingové kampaně až do premiéry.


2015: V rámci Eroticonu 2015 bylo pokřtěno nové logo

Děkujeme spisovatelce Kristině Haidingerové a tanečnici Darině Darinnelis za hezké pokřtění loga!


2014: Vanili.cz je hrdým partnerem FESTIVALU FUTURE GATE a půlnoční premiéry epického scifi filmu Interstellar


2006: Velký digitální třesk přinesl vznik nové scifi planety Vanili.cz

Dne 17.10.2006 se v elektronickém vesmíru zrodila nová planeta pro fanoušky žánru scifi a fantasy. Vznikl mezihvězdný portál Vanili.cz.

Na počátku bylo nadšení...a to trvá dodnes!

Ano, jak to tak mezi hvězdami, planetami, slunci a měsíci obvykle chodí, na počátku všech nových událostí je vždy velká porce energie, nadšení a odhodlání. Ani náš portál Vanili.cz nebyl výjimkou. Dne 17. 10. 2006 se scifista Honza Vavřička rozhodl, že stvoří nový svět plný fantazie. Zaregistroval doménu Vanili.cz a pustil se do díla.

První den stvořil FTP prostor, den druhý vytvořil HTML šablony, den třetí ladil layout, ve čtvrtý den vdechl život redakčnímu systému, v den pátý mu na pomoc proti samotě seslal adresářovou strukturu a začly se dít věci! Však víte... muži a ženy, Mars a Venuše, samec a samice - ty spolu hřeší nejvíce. Nu a stránky se začaly množit, rozrůstat, větvit, bobnat a tak činí díky laskavému Vesmíru dodnes.

"Moc děkujeme všem čtenářům, čtenářkám, fanouškům, fanynkám, spisovatelům, spisovatelkám, malířům, malířkám, filmařům, organizátorům conů a dalším dobrým lidem a přejícím bytostem za podporu a pozitivní energii, která nám dává radost a hřejivý pocit, že to, co děláme, má smysl."

Honza Vavřička.