Fantasy filmy

Hledáte nejlepší fantasy filmy, skvělé scifi filmy a fantastická filmová díla? Připravili jsme pro vás přehled nejlepších fantasy filmů, který neustále aktualizujeme. Pokud zde nenajdete váš oblíbený fantastický film, napište nám

Pro fanoušky fantastických obrázků jsme připravili stránky fantasy obrázky.

Fantasy filmy: Od klasiky po současné hity

Fantasy filmy patří mezi nejoblíbenější žánry diváků po celém světě. Od klasických děl, která definovala žánr, až po současné hity, které přinášejí nové příběhy a postavy, fantasy filmy fascinují diváky všech věkových kategorií. V tomto článku se podíváme na historii fantasy filmů, jejich nejlepší zástupce, podžánry a vliv na českou kinematografii.

Mohlo by vás zajímat: pokud vás baví česká filmová tvorba zaměřená na fantazii, cestování časem a žánr science fiction, doporučujeme vám navštívit stránku české scifi filmy.

Počátky a nástup fantasy filmů

V historii a vývoji fantasy filmů lze rozpoznat několik klíčových období, která ovlivnila žánr a přinesla nové příběhy, postavy a techniky. V tomto článku se zaměříme na počátky fantasy, nástup fantasy ve filmu, poválečné fantasy a znovuzrození fantasy prostřednictvím klasických fantasy filmů.

Jak se zrodil žánr fantasy ve filmu

První fantasy filmy vznikaly na počátku 20. století a byly inspirovány literárními díly, divadelními představeními a mytologií. Mezi první zástupce tohoto žánru patří filmy jako "Cesta na měsíc" (1902) od Georgese Mélièse nebo "Kabinet doktora Caligariho" (1920) od Roberta Wiene. Tyto filmy představovaly nové příběhy a přístupy k tvorbě filmnů, které později ovlivnily další tvorbu fantasy filmů.

Poválečné období a jeho vliv na fantasy filmy

Poválečné fantasy bylo ovlivněno událostmi druhé světové války a následným obdobím obnovy válkou zničeného světa. Filmy tohoto období často zobrazovaly utopické nebo dystopické světy, kde se prolínaly prvky sci-fi a fantasy. Příkladem může být film "Čaroděj ze země Oz" (1939) od Victora Fleminga, který představoval svět plný magie a dobrodružství.

Znovuzrození fantasy: Klasické filmy, které definovaly žánr

Znovuzrození fantasy nastalo v 70. a 80. letech 20. století, kdy se objevily klasické fantasy filmy, které definovaly žánr a staly se jeho ikonami. Mezi tyto filmy patří například "Star Wars" (1977) od George Lucase, "Barbar Conan" (1982) od Johna Miliuse nebo "Příběh prince Gendy" (1984) od Hayao Miyazakiho. Tyto filmy představovaly nové příběhy, postavy a techniky, které ovlivnily další generace tvůrců a diváků fantasy filmů.

V dalších částech tohoto článku se podíváme na nejlepší fantasy filmy všech dob, jejich podžánry a vliv na českou kinematografii.

Nejlepší fantasy filmy všech dob

V této kapitole se zaměříme na některé z nejlepších fantasy filmů v historii, které ovlivnily žánr a staly se jeho ikonami. Zaměříme se na jejich příběhy, postavy a vliv na další tvorbu fantasy filmů.

Pán prstenů: Společenstvo prstenu a jeho vliv na fantasy filmy

Trilogie Pán prstenů, začínající filmem Společenstvo prstenu (2001), režiséra Petera Jacksona, je považována za jeden z nejvýznamnějších mezníků v historii fantasy filmů. Příběh, založený na knižní sérii J.R.R. Tolkiena, sleduje dobrodružství skupiny hrdinů, kteří se snaží zničit mocný Prsten moci a zachránit Středozem před temným pánem Sauronem. Trilogie Pán prstenů přinesla do žánru fantasy nové postavy, epické bitvy a nezapomenutelné zápletky, které ovlivnily další tvorbu fantasy filmů.

Harry Potter: Jak série omladila žánr fantasy

Harry Potter je další ikonická série fantasy filmů, která omladila žánr a přinesla nové příběhy a postavy. Filmová sága založená na knižní sérii J.K. Rowlingové sleduje mladého čaroděje Harryho Pottera a jeho přátele, kteří se učí magii na škole čar a kouzel v Bradavicích. Série Harry Potter představila divákům nový svět plný magie, dobrodružství a záhad, který ovlivnil další generace tvůrců a diváků fantasy filmů.

Kubo a kouzelný meč: Animovaný film, který překročil hranice fantasy

Kubo a kouzelný meč (2016) je animovaný film režiséra Travise Knighta, který rozšířil hranice žánru fantasy. Příběh sleduje mladého chlapce Kubo, který se vydává na dobrodružnou cestu, aby získal kouzelný meč a zachránil svůj lid před zlým duchem. Film kombinuje prvky japonské mytologie a tradiční animace, čímž přináší nový pohled na žánr fantasy a ukazuje, že i animované filmy mohou být součástí tohoto žánru.

Most do země Terabithia: Fantasy pohádka pro všechny generace

Most do země Terabithia (2007) je fantasy pohádka režiséra Gábor Csupó, která představuje příběh dvou dětí, které objeví tajný svět plný magie a dobrodružství. Film, založený na knize Katherine Paterson, ukazuje sílu přátelství a fantazie a přináší do žánru fantasy nové postavy a zápletky. Most do země Terabithia je považován za jeden z nejlepších fantasy filmů pro děti i dospělé a jeho vliv na žánr fantasy je stále patrný.

V dalších částech tohoto článku se podíváme na různé podžánry fantasy filmů, jejich vliv na českou kinematografii a populární postavy a motivy ve fantasy filmech.

Fantasy filmy a jejich podžánry

V následujících částech se zaměříme na různé podžánry fantasy filmů a jejich charakteristiku. Prozkoumáme sci-fi fantasy, steampunk a magický realismus a ukážeme, jak se tyto podžánry projevují ve fantasy filmech.

Sci-fi fantasy: Kombinace dvou světů

Sci-fi fantasy je podžánr, který kombinuje prvky sci-fi filmů a fantasy. Tyto filmy často zahrnují futuristické technologie, mimozemské bytosti a magické prvky. Příkladem sci-fi fantasy filmu může být série Star Wars, která kombinuje vesmírné dobrodružství s magickou silou zvanou Síla. Sci-fi fantasy filmy nabízejí divákům jedinečný zážitek, který spojuje nejlepší z obou žánrů.

Steampunk ve fantasy: Unikátní spojení minulosti a budoucnosti

Steampunk je další podžánr fantasy, který se vyznačuje unikátním spojením minulosti a budoucnosti. Ve steampunkových filmech se často setkáváme s alternativními verzemi historie, kde se viktoriánská éra mísí s futuristickými technologiemi poháněnými párou. Příkladem steampunkového fantasy filmu může být "The League of Extraordinary Gentlemen" (2003), který zobrazuje skupinu literárních hrdinů bojujících proti zlu ve světě plném vynálezů a dobrodružství. Steampunk ve fantasy filmech přináší zajímavé vizuální ztvárnění a originální příběhy.

Magický realismus: Když se fantasy stává skutečností

Magický realismus je podžánr fantasy, který se vyznačuje tím, že zasazuje magické prvky do realistického prostředí. Ve filmech s magickým realismem se zdánlivě běžný svět mísí s fantastickými událostmi a postavami, což vytváří jedinečnou atmosféru. Příkladem filmu s magickým realismem může být "Faunův labyrint" (2006) režiséra Guillerma del Toro, který sleduje mladou dívku, která objevuje tajemný labyrint plný magických bytostí a nebezpečí. Magický realismus ve fantasy filmech přináší nový pohled na realitu a ukazuje, jak může být magie součástí našeho každodenního života.

V dalších částech tohoto článku se podíváme na vliv fantasy filmů na českou kinematografii, populární postavy a motivy ve fantasy filmech a současné trendy ve fantasy filmech.

Fantasy filmy v české kinematografii

V této části se zaměříme na české fantasy a českou filmovou fantasy, která má své kořeny v pohádkách a dobrodružných filmech. Představíme si několik zajímavých titulů, které stojí za zhlédnutí.

České fantasy: Od pohádek po dobrodružné filmy

Česká kinematografie je známá svými pohádkami, které často obsahují prvky fantasy. Tyto pohádky se staly základem pro další dobrodružné filmy s fantasy prvky. V českých fantasy filmech se často setkáváme s kouzelnými bytostmi, nadpřirozenými schopnostmi a dobrodružnými příběhy. Některé z těchto filmů se staly klasikou a jsou oblíbené nejen u dětí, ale i u dospělých diváků.

Česká filmová fantasy: Zajímavé tituly, které stojí za zhlédnutí

V české kinematografii se objevilo několik zajímavých fantasy filmů, které si zaslouží pozornost. Níže uvádíme několik příkladů:

  1. Lesapán (2015) - Karel (45) je hajný tělem i duší. O les se stará dobře, ale trofeje jsou pro něj na prvním místě. Poté, co se v opuštěné části lesa probudí bájný Hejkal, Karel získá rovnocenného soupeře. Zatímco se mu snaží přijít na stopu, mezi tajemným tvorem a Karlovou dcerou Aničkou (9) vznikne zvláštní spojenectví. Kdo se nakonec stane jediným pánem lesa?

  2. Anděl Páně 2 (2016) - Pokračování úspěšného filmu Anděl Páně. Anděl Petronel stále pracuje u Nebeské brány, ale je přesvědčen, že by si zasloužil lepší službu. Jeho věčný pokušitel, čert Uriáš, začne Petronela ponoukat. Stačí utrhnout jablíčko ze stromu Poznání a bude vědět to, co ví jen Bůh! A cesta k zaslouženému uznání bude volná. Hádka Petronela s Uriášem o jablko Poznání ale skončí neslavně. V potyčce se vzácné ovoce skutálí až na Zemi. Anděl - popleta a jeho kamarád čert-pokušitel musí šupem na svět jablko Poznání najít a přinést zpátky. V předvečer svátku svatého Mikuláše se zamotají do podivuhodného reje. Setkávají se s malou Anežkou a její krásnou maminkou Magdalenou, partou nepoctivých koledníků, vydřiduchem Košťálem i sympatickým Párkařem. Než se jim podaří jablko najít a vrátit tam, kam patří, bude třeba zažít velké dobrodružství a projít několika nebezpečnými situacemi. A po řadě lidských i "božských" zkoušek, naši hrdinové nakonec zjistí, že cesta k poznání vede především přes sebe sama, přes objevení síly přátelství, lásky a schopnosti odpuštění.

  3. Čarodějky z předměstí (1990) - Hrdinkami moderní pohádky jsou dvě malé školačky Petra a Veronika, které bydlí na jednom pražském sídlišti a ze všeho nejraději si chodí hrát k tetě Emě, žijící v malém domku se zahradou poblíž sídliště. Právě tady najdou ve sběru starou knihu plnou receptů a když podle jednoho z nich vaří, zjistí, že to není jen tak obyčejná kuchařka, ale čarodějnická kniha plná receptů na kouzelné lektvary. Navaří tedy do zásoby různá zvětšovadla, zmenšovadla a měnidla a pustí se do experimentování, které v okolí způsobí pořádný zmatek. Zatímco holky kouzlí, teta Ema má starosti, protože její domek má být zbourán, aby ustoupil nové zástavbě. Zabránit likvidaci domku se snaží nejen ona, ale také její bývalý nápadník, pan učitel František. Podaří se jim to ovšem až za pomoci kouzelných lektvarů Veroniky a Petry.

  4. Arabela (1980) - Československý fantasy seriál. Někdy stačí zazvonit zvonečkem a pohádky je konec. Jenže někdy je to právě naopak... V říši lidí se setkáváme s rodinou Majerových, kde se pan Majer živí jako vypravěč pohádek na dobrou noc. Jednoho dne najde pan Majer kouzelný zvoneček, který jeho rodinu spojí s Říší pohádek, kde vládne hodný král Hyacint se dvěma dcerami - Arabelou a Xénií. Je zde i zlý kouzelník II. kategorie Rumburak, který chce celou Říši pohádek získat jen a jen pro sebe, a hodlá pro to udělat vše. Ale nebyl by to správný pohádkový seriál, aby vše dobře nedopadlo. (Česká televize)

Česká filmová fantasy nabízí širokou škálu příběhů a žánrů, které oslovují diváky všech věkových kategorií, od klasických pohádek až po dobrodružné filmy s fantasy prvky.

Populární postavy a motivy ve fantasy filmech

V této části se podíváme na některé z nejznámějších postav a motivů, které se objevují v populárních fantasy filmech. Zaměříme se na role a význam čarodějů a čarodějnic, zobrazování legend jako Král Artuš, Drákula a King Kong, a také na další prvky, jako jsou piráti a vesmír.

Čarodějové a čarodějnice: Magické bytosti na plátně

Čarodějové a čarodějnice patří mezi nejpopulárnější postavy ve fantasy filmech. Jejich role a význam se mohou lišit v závislosti na konkrétním filmu, ale obecně jsou spojováni s magií, nadpřirozenými schopnostmi a tajemstvím. Čarodějové a čarodějnice mohou být jak spojenci, tak nepřátelé hlavních hrdinů, a jejich přítomnost často přináší do příběhu zvraty a nečekané události. Příklady známých čarodějů a čarodějnic ve filmech zahrnují Gandalfa z Pána prstenů, Hermionu Grangerovou z Harryho Pottera nebo Zloba - královna černé magie (Maleficent) ze stejnojmenného filmu.

Král Artuš, Drákula a King Kong: Legendy na filmovém plátně

Fantasy filmy často čerpají inspiraci z legend a mytologií, což se odráží ve zobrazování postav jako Král Artuš, MerlinDrákula anebo King Kong. Tyto postavy představují různé aspekty lidské kultury a historie, a jejich ztvárnění ve filmech může být velmi rozmanité. Například Král Artuš je známý jako moudrý a spravedlivý vládce, jehož příběh je spojen s magickým mečem Excaliburem a Rytíři kulatého stolu. Drákula je zase ikonickým upírem, který symbolizuje temnou stránku lidské povahy a strach z neznáma. King Kong je obrovská gorila, která představuje sílu a divokost přírody, ale také tragickou postavu, která je obětí lidské touhy po moci a kontrole.

Piráti a vesmír: Nečekané prvky ve fantasy filmech

Některé fantasy filmy kombinují prvky, které bychom na první pohled nečekali, jako jsou piráti a vesmír. Tyto neobvyklé kombinace mohou přinést do žánru svěží nápady a zajímavé zápletky. Například film Piráti z Karibiku spojuje pirátské dobrodružství s magií a nadpřirozenými bytostmi, což vytváří unikátní fantasy svět plný humoru a akce. Na druhou stranu, filmy jako Star Wars nebo Valerian a město tisíce planet propojují vesmírné prostředí s magickými a mystickými prvky, což vede k vytvoření originálních a fascinujících fantasy vesmírů.

Současné trendy ve fantasy filmech

V posledních letech se žánr fantasy filmů neustále vyvíjí a přináší nové filmové triky a neuvěřitelné vizuální zážitky. V této části se podíváme na současné trendy ve fantasy filmech a jak ovlivnily filmy jako Doctor Strange, Thor: Ragnarok a Warcraft tento žánr.

Doctor Strange, Thor: Ragnarok a Warcraft: Nová tvář fantasy

Filmy jako Doctor Strange, Thor: Ragnarok a Warcraft představují novou tvář fantasy žánru, která kombinuje tradiční prvky s moderními technologiemi a vizuálními efekty. Tyto filmy přinášejí do žánru nové příběhy, postavy a světy, které rozšiřují hranice fantasy a zároveň přitahují širší publikum.

Doctor Strange představuje svět magie a mysticismu, zatímco Thor: Ragnarok kombinuje prvky fantasy s akčním dobrodružstvím. Warcraft je založen na populární videoherní sérii a představuje epický svět plný magie a boje.

Tipy na nejlepší současné fantasy filmy

Chcete-li se ponořit do fantastických filmových dobrodružství, máme pro vás několik tipů na nejlepší současné fantasy filmy, které byste si neměli nechat ujít:

  • Doctor Strange (2016) - Film, který představuje svět magie a mysticismu s výjimečnými vizuálními efekty a zajímavým příběhem. Studio Marvel uvádí film Doctor Strange o světoznámém neurochirurgovi Dr. Stephenu Strangovi, jehož život se změní po strašlivé dopravní nehodě, která mu znemožnila používat ruce. Když ho tradiční medicína zklame, je Strange nucen hledat uzdravení a naději jinde. A tak se vypraví na mystické, odloučené místo známé jako Kamar-Taj. Brzy zjistí, že Kamar-Taj není jen chrámem uzdravení, ale i základnou pro boj s temnými silami, jež chtějí zničit naši realitu. Zanedlouho si musí Strange – vybavený novými magickými schopnostmi – vybrat, zda se vrátí k původnímu životu plnému bohatství a slávy, anebo se všeho vzdá a bude bránit svět jako nejmocnější kouzelník ve vesmíru. (Falcon)

  • Thor: Ragnarok (2017) - Thor je uvězněn na opačném konci vesmíru bez svého mocného kladiva a je nucen pustit se do závodu s časem, aby se vrátil včas do Asgardu a zastavil Ragnarok - zkázu svého domova a konec asgardské civilizace - který se snaží rozpoutat mocný nový nepřítel, nemilosrdná Hela. Předtím ale musí přežít smrtící gladiátorskou soutěž, v níž se ocitá tváří v tvář svému bývalému spojenci z řad Avengers - neuvěřitelnému Hulkovi. (Falcon)

  • Warcraft: První střet (2016) - Filmová adaptace populární videoherní série, která představuje epický svět plný magie a boje. Království Azeroth a říše Draneor se od sebe nemohou lišit víc. Azeroth je vzkvétající říše lidí, v níž moudře panuje král Llane (Dominic Cooper). Jeho vojsko vedené rytířem Lotharem (Travis Fimmel) a společenství mocných kouzelníků v čele s mágem Medivhem (Ben Foster) důsledně chrání mírumilovnou civilizaci. V Draenoru představuje život permanentní boj mezi znepřátelenými rasami Orků, jež spojí až neporazitelný nepřítel, nákaza, která v jejich zemi postupně ničí vše živé. Jejich vůdce Gul´dan vytvoří s pomocí temné magie portál, kterým můžou Orkové proniknout do jiného světa a ten si osídlit. Shodou okolností se jejich cílem stane právě Azeroth, jehož obyvatelé jsou ochotní bránit svou zemi do posledního muže, ostatně nic jiného jim ani nezbývá. Zdá se, že ničivý střet civilizací nelze zastavit, ti, kdo hledají náhradní řešení, přesto existují. (CinemArt)

  • Fantastická zvířata a kde je najít (2016) - Newt Scamander přichází do New Yorku se svým záhadným kufříkem, ve kterém se nachází obrovská sbírka vzácných magických tvorů z jeho cest kolem světa. Co se může stát, když se nadaný britský kouzelník vydá do Ameriky a jeho zvířata (některá i trochu nebezpečná) uniknou z kufříku?

  • Černý panter (2018) - Film od studia Marvel Black Panther je dobrodružstvím válečníka T'Chally, který se po smrti svého otce, krále Wakandy, vrací domů do odloučené, avšak technologicky vyspělé africké země, aby se stal novým právoplatným králem. Když se však znovu objeví mocný dávný nepřítel, jsou T'Challovy schopnosti jako krále a Black Panthera podrobeny těžké zkoušce, neboť T'Challa je vtažen do konfliktu ohrožujícího nejen Wakandu, ale i celý svět. Tváří tvář zradě a ohrožení musí mladý král zmobilizovat své spojence a využít naplno sílu Black Pantera, aby porazil své nepřátele a zajistil svému národu a jeho kultuře bezpečnou budoucnost. (Falcon)

Mohlo by vás zajímat