České scifi filmy

České sci-fi filmy, fantastické filmíky made in ČR a ČSSR

Hledáte nejlepší české scifi filmy? Zajímá vás, jaké filmy v žánru science fiction či fantasy byly natočeny v České republice (ČR) nebo v Československu (ČSSR, ČSFR)? Jste fanoušek českých herců a hereček a zajímá vás, v jakých fantastických filmech hráli? Podívejte se na databázi úžasných českých a československých scifi filmů!

Jste-li fanoušek scifi, navštivte také sekci nejlepší sci-fi filmy, scifi komedie anebo originální scifi a fantasy obrázky. Pokud vás zajímají novinky ze světa scifi a fantazie, klikněte na čerstvé aktuality. Pro fanoušky strašidelných filmů jsme připravili sekci nejlepší horrory. Myslíte si, že v naší databázi československých a českých SF filmů chybí nějaké zásadní filmové dílo? Napište nám!

Přehled nejlepších českých fantastických filmů 

Bod obnovy 2023

Představte si, že žijete v roce 2041, kdy máte právo být po nehodě či jiné nepřirozené smrti oživeni. Stačí si jen pravidelně vytvářet digitální zálohu své osobnosti – BOD OBNOVY. Agentka Em právě dostává do rukou případ, kdy byla základní pravidla obnovy porušena. Bod obnovy oběti byl smazán a Em tak má před sebou výjimečný zločin. Strhující příběh zasazený do blízké budoucnosti, kdy technologie budou zaručovat lepší život a lidé si budou moci zaplatit jeho prodloužení. (Bioscop)   

Režie: Robert Hloz

Scénář: Tomislav Čečka, Robert Hloz, Zdeněk Jecelín

Kamera: Filip Marek

Hudba: Jan Šléška

Hrají: Andrea Mohylová, Matěj Hádek, Milan Ondrík, Václav Neužil ml., Karel Dobrý, Agáta Kryštůfková, Katarzyna Zawadzka, Iveta Dušková, Jan Vlasák, Richard Stanke  

Adéla ještě nevečeřela 1978

Po čtrnácti letech se sešli režisér Oldřich Lipský a scenárista Jiří Brdečka – tvůrci slavného Limonádového Joea – opět k realizaci další výtečné parodie, tentokrát na rodokapsové příběhy neohrožených hrdinů. V komedii Adéla ještě nevečeřela je tímto hrdinou slavný detektiv Nick Carter, kterého do Prahy pozval policejní komisař Ledvina, aby mu pomohl vyřešit záhadný zločin – zmizení psa hraběnky Thunové. Carter brzy zjistí, že jeho protivníkem je jeho věčný rival, ďábelský botanik, zločinec mezinárodní pověsti hrabě von Kratzmar. Musí se samozřejmě vyrovnat s řadou nebezpečných a důmyslných léček, překonávat "nepřekonatelné", což slavnému hrdinovi, který je nepřemožitelný, neprůstřelný, nebojácný a neohrožený, nedělá žádné zvláštní potíže. Nevadí mu ani nové, neznámé prostředí, protože jeho společníkem a průvodcem je bodrý komisař Ledvina, který ho neopomene protáhnout pražskými hospůdkami… V komedii, která získala řadu ocenění u nás i v zahraničí, se zaskvěla dlouhá řada výborných herců. V roli velkého detektiva to byl neodolatelný Michal Dočolomanský, jeho českého kolegu hrál Rudolf Hrušínský, role zlosyna byla nezapomenutelnou kreací Miloše Kopeckého. Kostýmy jsou dílem Theodora Pištěka a na animované části filmu se podílel Jan Švankmajer. K úspěchu filmu přispěla i výborná kamera Jaroslava Kučery, který skvěle zachytil půvaby a atmosféru secesní Prahy. (Česká televize)   

Režie: Oldřich Lipský

Hraje: Michal Dočolomanský

Zachrání detektiv Nick Carter nevinnou pannu Květušku?

Tajemství hradu v Karpatech (The Mysterious Castle in the Carpathians) 1981

Karpatia, Vyšné Vlkodlaky: Hrabě Teleke z Tölökö se svým věrným sluhou Ignácem narazí při svém putování na polomrtvého lesního adjunkta Vilju, který se snažil odhalit tajemství podivného Čertova hradu, na němž prý straší. Hrabě zjistí, že rozpadající se hrad je sídlem zloducha barona Gorce, jež ke svým zločinným záměrům využívá fantastických vynálezů šíleného vědce Orfanika a tuší, že Gorc ve svých zříceninách skrývá jeho snoubenku, operní pěvkyni Salsu. (Bontonfilm)   

Režie: Oldřich Lipský

Předloha: Jules Verne (kniha)

Scénář: Jiří Brdečka, Oldřich Lipský

Kamera: Viktor Růžička

Hudba: Luboš Fišer

Hrají: Michal Dočolomanský, Evelyna Steimarová, Vlastimil Brodský, Miloš Kopecký, Rudolf Hrušínský, Augustín Kubán, Jan Hartl, Jaroslava Kretschmerová  

Akce Bororo

Režie: Otakar Fuka

Hraje: Božidara Turzonovová

Jedná se o mimozemskou návštěvu, která se na naší planetě snaží najít zázračný lék.

Akumulátor 1

Režie: Jan Svěrák

Hraje: Petr Forman

Stačí na ztrátu energie televizní ovladač?

Baron Prášil

Režie: Karel Zeman

Hraje: Miloš Kopecký

Co všechno Baron Prášil dokáže? Nedokáže jen jediné: získat srdce krásné princezny, které patří jen a jen Toníkovi.

Cesta do pravěku

Režie: Karel Zeman

Hraje: Petr Herrmann

Fantasticko - dobrodružný film, který ukazuje prehistorická stadia vzniku Země.

Což takhle dát si špenát

Režie: Václav Vorlíček

Hraje: Vladimír Menšík

Vinikající komedie plná zvratů a překvapení dvou melouchářů.

Důvěrný nepřítel

Režie: Karel Janák

Hraje: Vojtěch Dyk

Dům je ovládaný pouhým hlasem

Ikarie XB 1 (Icarus XB 1) 1963

Je 2. polovina 22. století a kosmická loď Ikarie XB 1 putuje k Alfě Centauri za průzkumem mimozemských forem života. Její posádka, složená z vědeckých kapacit různých oborů, je daleko od sluneční soustavy vystavena neznámým, nepředstavitelným hrozbám. Ale veze si s sebou i řadu svých všedních lidských starostí a radostí.   

Režie: Jindřich Polák
Hraje: Zdeněk Štěpánek, Radovan Lukavský, Dana Medřická, Miroslav Macháček, František Smolík, Jiří Vršťala, Svatava Hubeňáková, Otto Lackovič, Jaroslav Mareš
Předloha: Stanisław Lem (kniha)
Scénář: Pavel Juráček, Jindřich Polák, Stanisław Lem
Kamera: Jan Kališ
Hudba: Zdeněk Liška         

Zítra vstanu a opařím se čajem 1977

Satirická komedie Zítra vstanu a opařím se čajem režiséra Jindřicha Poláka byla inspirována vědeckofantastickou povídkou Josefa Nesvadby. Ústředním motivem příběhu je pokus několika bývalých nacistů, žijících díky tabletám proti stárnutí v době, kdy je možné překonávat časoprostorové rozdíly, dopravit Hitlerovi vodíkovou bombu a změnit tak dějiny. Film je mimořádně náročný na trikovou stránku, v ději, několikrát se vracejícím z budoucnosti do minulosti a naopak, se setkáváme se stále přibývajícími dvojníky hlavních postav, především však dvojčat Jana a Karla Burešových, představovaných Petrem Kostkou. Jako agilní, ale přesto neúspěšní nacisté se představí Jiří Sovák, Vlastimil Brodský a Vladimír Menšík. (Bontonfilm)   

Režie: Jindřich Polák

Scénář: Miloš Macourek, Jindřich Polák

Kamera: Jan Kališ

Hudba: Karel Svoboda

Hrají: Petr Kostka, Jiří Sovák, Vladimír Menšík, Vlastimil Brodský, Marie Rosůlková, Otto Šimánek, Valerie Chmelová, Slávka Budínová, Josef Větrovec 

Zabil jsem Einsteina, pánové... (I Killed Einstein, Gentlemen) 1969

Fantastický příběh, jehož děj se odehrává střídavě v Americe, někdy na přelomu druhého a třetího tisíciletí, a v Praze roku 1911, je založen na myšlence, zda a do jaké míry by předčasná smrt zakladatele moderní fyziky, Alberta Einsteina, ovlivnila vývoj naší civilizace. Na rozdíl od většiny děl tohoto žánru, která posunují příběh do daleké budoucnosti, se zde děj naopak vrací pomocí "stroje času" do minulosti. Jako historický fakt autoři označili skutečnost, že profesor Einstein mohl přijít v Praze roku 1911 o život – na této myšlence je postaven celý děj filmu. Příběh se odehrává "v budoucnosti", konkrétně v roce 1999. Skupinka bojovně naladěných fanatiků si pohrává s nebezpečným vynálezem – takzvanou bombou G, kvůli které ženy obrůstají plnovousem a nerodí děti. Při hledání viníka toho všeho dojde lidstvo k názoru, že všechno má na svědomí zakladatel moderní fyziky. Do minulosti proto odlétá výprava profesora Moora s jediným cílem – zabít mladého Alberta Einsteina… (Česká televize)   

Režie: Oldřich Lipský

Scénář: Miloš Macourek, Josef Nesvadba, Oldřich Lipský

Kamera: Ivan Šlapeta

Hudba: Vlastimil Hála

Hrají: Jana Brejchová, Jiří Sovák, Iva Janžurová, Lubomír Lipský st., Petr Čepek, Radoslav Brzobohatý, Stella Zázvorková, Jan Libíček, Josef Hlinomaz  

Upír z Feratu (Ferat Vampire) 1981

Sci-fi horor o automobilu poháněném lidskou krví. Začínající automobilová závodnice Mima má možnost jezdit s mimořádně kvalitním vozem, který však funguje na neobvyklé palivo - na lidskou krev. Jen její přítel dr. Marek si uvědomuje nebezpečí hriozící každému, kdo se zaplete s automobilkou Ferat... Režisér Juraj Herz použil jako námět filmu povídku Josefa Nesvadby "Upír po dvaceti letech".

Režie: Juraj Herz

Předloha: Josef Nesvadba (povídka)

Scénář: Juraj Herz, Jan Fleischer

Kamera: Richard Valenta

Hudba: Petr Hapka

Hrají: Jiří Menzel, Dagmar Havlová, Jana Břežková, Petr Čepek, Jan Schmid, Zdenka Procházková, Blanka Waleská, Zdeněk Ornest, Ilja Racek, Vít Olmer, Michal Pavlata  

Kam zmizel kurýr

Režie: Otakar Fuka

Hraje: Jan Kanyza

Tajuplný pan Jones hledá staré záznamy v Praze.

Krakatit

Režie: Otakar Vávra

Hraje: Karel Höger

Mimořádně ničivá třaskavina v rukou válečných štváčů.

Masseba

Režie: Miloš Zábranský

Hraje: Karel Roden

Kdesi v podzemí žije jakási civilizace, jejíž obyvatelé se neřídí zákony

Muž z prvního století

Režie: Oldřich Lipský

Hraje: Miloš Kopecký

Satirická komedie Oldřicha Lipského se odehrává v budoucnosti, v roce "508 po Sputniku".

Na kometě

Režie: Karel Zeman

Hraje: Emil Horváth ml

Vtipný trikový snímek Karla Zemana, natočen na motivy románu francouzského spisovatele Julesa Verna z jeho cyklu "Podivuhodné cesty".

Odysseus a hvězdy

Režie: Ludvík Ráža

Hraje: Ota Hofman

Otec v něm vypráví svému synovi podivuhodné zážitky ze svého dětství - o kocouru Odysseovi.

Pane, vy jste vdova!

Režie: Václav Vorlíček

Hraje: Iva Janžurová

Na technologii uchování mozku zemřelého člověka je postaven plán atentátníků …

Probudím se včera

Režie: Miloslav Šmídmajer

Hraje: Jiří Mádl

Komedie se scifi prvkem - cestování v čase.

Ropáci

Režie: Jan Svěrák

Hraje: Lubomír Beneš

Film je fiktivním dokumentem o objevu a výzkumu zvláštního fiktivního druhu zvířete ropáka bahnomilného.

Skeletoni

Režie: Jakub Hussar

Hraje: Jiří Ployhar ml

Film nabízí spoustu originálních (neříkám že dokonalých) masek a postav. Nejvíc pobaví oba skeletoni a jejich vzájemné dialogy.

Tajemství Ocelového města

Režie: Ludvík Ráža

Hraje: Jaromír Hanzlík

Snímek je věnován "památce Julesa Verna, který mnohé znal a předvídal".

Vynález zkázy

Režie: Karel Zeman

Hraje: Arnošt Navrátil

Nejúspěšnější československý film historie, který v roce 1958 obletěl doslova celý svět.

Konec srpna v hotelu Ozon (Late August at the Hotel Ozone) 1966    

Vize světa po atomové katastrofě se záměrně vzdává jakýchkoliv atraktivních prvků a důsledně se soustřeďuje na jediné: jak člověk v takových podmínkách (zde skupina žen, putující zničenou krajinou) klesá na úroveň zvířete, jak v něm začínají převládat zvířecí pudy a instinkty, jak se vytrácejí regulující funkce svědomí jako projevu lidství... Scénář k filmu napsal Pavel Juráček, který se v 60. letech přičinil (jako scenárista a režisér, ale i ve vedení jedné z barrandovských tvůrčích skupin) o vysoký umělecký a ideový kredit české kinematografie, ale později, v období tzv. normalizace, nesměl natáčet ani publikovat.

Kdo chce zabít Jessii?  (Who Wants to Kill Jessie?) 1966      

Co všechno se může stát, když ráno potkáte svůj sen, vypráví česká filmová komedie režiséra Václava Vorlíčka a scenáristy Miloše Macourka. Hlavními hrdiny filmu jsou manželé Beránkovi, oba docenti, kteří pracují na vědeckých objevech. Paní Beránková se zabývá somniologií – hledá prostředek, který by ovlivňoval lidské sny. Docent Beránek se zase snaží vynalézt přístroj obrovské fyzické síly. Od chvíle, kdy se mu do rukou dostanou komiksové sešity, se všechno změní. Kvůli neprověřenému preparátu jeho manželky oživnou tři komiksové postavy z Beránkova snu – krásná Jessie, superman a pistolník. Začíná velká dobrodružná honička… (Česká televize)   

Fotka od 51581 z Pixabay