Deset nejlepších filmů o cestování v čase

06.05.2019
Každý jednou jistě pomyslel na to, jaké by to bylo, kdyby se dalo cestovat v čase. Máme pro vás 10 filmů, které tuto fantasii dále rozvíjí

Když se řekne cestování v čase, z patra by dovedl každý zanícený scifista vyjmenovat celou řadu filmů, a proto, aby nedošlo nedorozumění v budoucnosti, je třeba si nejdříve určit mantinely tohoto žebříčku.

Nebereme v potaz filmy, kde některá z postav může cestovat v čase díky své jisté superschopnosti (např. X-Men, Osudový dotek) nebo na základě magie (např. Harry Potter, Doktor Strange, Návštěvníci - Les Visiteurs), nepočítáme tentokrát ani animované filmy. Vynecháme i českou tvorbu. O českých sci-fi filmech, kde se vydatně cestuje v čase (Zítra vstanu a opařím se čajem + Zabil jsem Einsteina, pánové) jsme už psali v jiných žebříčcích.

Stejně tak se vyhneme například filmu Armáda temnot – Ash z nejasných důvodů (magie) sice odcestuje v čase, ale to nikoho moc nezajímá, jeho cesta je jen prostředek, aby hrdina užil náramné dobrodružství ve středověku. To samé se prakticky opakuje v celkem povedené komedii Černý rytíř (2001), ve které se vydá současník do středověku, kde je samozřejmě konfrontován s… s úplně vším. Cesta v čase Jamala Walkera je však důsledkem jakési magie zakletého náhrdelníku. Dále vynecháme filmy, kde se čas jaksi zastavil a hrdina uvízne v časové smyčce (prožívá ten samý den) buď na základě neznámé kauzality nebo cizí vinou (nebo schopností), což je třeba případ úžasného snímku Na hraně zítřka (pro nescifisty třeba Na Hromnice o den více). Dále se nejedná o filmy, kde dojde k nechtěné časové dilataci (Interstellar). Těsně se nevešel například film Proud času (2003), který halt nepatří ke kdovíjak zdařilým filmům, nicméně je přesně tím zástupcem snímků, které si představujeme pod "cestováním v čase". Zde si toho cestování užijeme takříkajíc plnými doušky. Jistá agentura totiž třímá ve svých rukách složité zařízení pro několik osob, které následně vyšle zpátky v čase a to rovnou do středověku. Filmaři tak pracují s možností, že lze v naší realitě cestou do minulosti ovlivnit přítomnost. A z toho plyne, že výběr deseti NEJ filmů je zkrátka těžký.

Tedy, podstatou našeho výběru je cesta v čase, do minulosti nebo do budoucnosti, řešení časoprostorových kauzalit vzniklých právě v důsledku cestování v čase, snaha o nápravu časoprostorového kontinua pomocí stroje času, zneužití stroje času anebo výroba stroje času.

Filmy s více pokračováním vedeme jako jednu pozici na žebříčku.

1. NÁVRAT DO BUDOUCNOSTI 1, 2, 3

Hned třikrát se budeme vracet s hrdiny tu do minulosti, tu do budoucnosti a tu s menšími zastávkami v přítomnosti. Marty McFly jedinou cestou strojem času (zde auto) přítele, profesora Emmeta Browna, do cca 50 let minulého století neblaze ovlivní svou přítomnost a tak musí ochránit časovou linii neboli takzvané časoprostorové kontinuum.

2. TERMINATOR 1, 2, 3, TERMINATOR: GENISYS

Strojem času je v budoucnosti vyslán robot, aby zabránil budoucímu debaklu robotů v boji s lidmi. Jeho misí je zabít matku, Sarah Connorovou, jíž se má narodit budoucí vůdce rebelů. Po jeho odcestování v čase, zmocní se rebelové osiřelého stroje času a ve stopách robota posílají cvičeného vojáka Kyla Reese, aby Sarah ochránil. On se pak stává otcem jejího syna. Uf. V druhém a třetím pokračování se tato zápletka v podstatě opakuje (pouze vždy přicestují z budoucnosti různě vyvinutí roboti). V nejnovějším díle Terminator: Genisys se však cestuje časem všemi směry, snímek pak machinace s časoprostorem daleko více vytěžuje.

3. PREDESTINATION (2014)

Tajný agent (Ethan Hawke) využívá kapesního stroje času, aby v různých okamžicích vlastní historie zajistil vlastní přežití, a aby především dostihl zločince, který je též zdatným časocestovatelem.

4. 12 OPIC (1995)

Z budoucnosti přichází muž (vězeň), James Cole, aby zachránil svou přítomnost odhalením pachatele, který jednoho dne (v minulosti, tedy v naší přítomnosti) prakticky vyhladí lidstvo. Na několika cestách z budoucnosti se sám stává neměnnou součástí pozdějšího dění a zjišťuje, že časovou osu nelze ovlivnit.

5. LOOPER (2012)

Takzvaní loopeři jsou jakýmisi vědeckofantastickými likvidátory, kteří si svou oběť jaksi přivolají (samozřejmě díky hypermodernímu stroji času) z budoucnosti. Looper Joe však jednoho dne chytne kšeft, kdy bude muset popravit své budoucí já. Nejvyšší čas pro fantasii při časoprostorových intrikách... a že ji tam je až habaděj.

6. STROJ ČASU (2002)

Na motivy románu H. G. Wellse, který jako první přišel s pojmem stroj času, vzniklo hned několik filmových zpracování. Uvádíme zde poslední verzi, která má s předlohou mnoho společného, v lecčems se ale značně rozchází. Nicméně hrdina odcestuje až do roku 802 701, kde se setkávám s pozůstatky lidské civilizace, již však evolučně rozdělené na dva živočišné druhy, na morloky a eloie. Oproti originálu sestrojí filmový hrdina časostroj za účelem ovlivnění historie, totiž pro záchranu své snoubenky.

7. PROJEKT MINULOST (2015)

Parta studentíků objeví stroj času, pomocí nějž si hodlá změnit, respektive vylepšit, vlastní přítomnost. Drobnými machinacemi s časovými rovinami však na sebe vrství jednu potíž za druhou, načež to celému světu brzy docela zavaří.

8. DEJA VU (2006)

FBI naší přítomnosti disponuje jakousi obdobou stroje času, tedy přístrojem, kterým lze nahlížet do nedávné minulosti a posléze i do ní zasáhnout. Agent Doug Carlin musí tak předejít teroristickému útoku.

9. FOTKY ZÍTŘKA (2014)

Partička vycválaných kamarádů objeví stroj času, který v podstatě pořizuje fotografie z velmi blízké budoucnosti, totiž z následujícího dne. Ihned takové skvělé šance využijí a začnou si vědomostmi o tom, co se stane, přivydělávat. Samozřejmě, že to funguje. Tedy do té doby, než jeden z nich poněkud nezdravě zatouží po mamonu.

10. TO BYL ZÍTRA FLÁM 1, 2

V roztomilé sci-fi komedii odcestuje skupina přátel do své vlastní minulosti, do svého mládí a to pomocí technicky upravené vířivky. Časoprostorové kontinuum dostává na frak podobně jako ve snímku Návrat do budoucnosti. Přátelům se však naskýtá šance napravit své životy.

- - -

Žebřík postavil a sepsal Michal Březina