Erotické scifi filmy

Fotka od Sabrina Belle z Pixabay

Erotické sci-fi filmy představují unikátní podžánr filmové tvorby, který spojuje prvky erotiky s fantastickými prvky vědeckofantastického světa. Tyto scifi filmy se často zabývají tématy, jako je lidská sexualita, vztahy a identita v kontextu futuristických technologií, mimozemských civilizací a alternativních realit. Od svého vzniku v 60. letech 20. století, kdy si žánr začal získávat popularitu, až po současnost, kdy se stal polem pro odvážné vizuální experimenty a společenskou kritiku, se erotické sci-fi filmy vyznačují nejen smělými obrazy, ale také provokativními myšlenkami.

Na úvod bych rád zmínil film Her z roku 2013, ve kterém nám režisér a scenárista Spike Jonze představuje neobvyklý romantický příběh mezi člověkem a umělou inteligencí. Doporučuji!

Historie a vývoj

Erotické prvky byly do sci-fi filmů integrovány už od počátků tohoto žánru. Například slavný film Barbarella (1968) s Jane Fondou v hlavní roli, je příkladem raného spojení sci-fi a erotiky. Barbarella, adaptace stejnojmenného francouzského komiksu, je plná sexuálních narážek a smyslných scén, což jí zajistilo status kultovního filmu.

Za zmínku také stoj film Solaris (1972) režiséra Andreje Tarkovského, kde se hlavní postava setkává se svou zesnulou ženou na vesmírné stanici a prožívá s ní intenzivní erotické chvíle.

V 70. a 80. letech se filmová erotická sci-fi tvorba stala odvážnější. Filmy jako Zardoz (1974) a Flesh Gordon (1974) experimentovaly s estetikou a otevřenější prezentací sexuality. Zardoz, v hlavní roli s Seanem Connerym, je známý nejen svými filozofickými podtóny, ale i výrazně erotickými prvky, které odrážejí tehdejší liberálnější přístup ke kinematografii.

Zmínit musím také nezávislý film Liquid Sky (1982), který se stal symbolem undergroundové kinematografie a kombinuje prvky sci-fi (mimozemšťané na Zemi) s erotikou. 

Film "Liquid Sky" se stal kultovním hitem a ovlivnil vzhled a styl new wave a post-punkové hudby 80. let. Téma sexu a technologie, které se objevuje v mnoha erotických sci-fi filmech, také inspirovalo spisovatele, jako je William Gibson, který ve svých dílech zkoumá vztah mezi lidskou sexualitou a kyberprostorem.

Mohlo by vás zajímat: Erotika v budoucnosti: Top 10 sci-fi erotických filmů (2013-2023)

Tematické prvky 

Erotické sci-fi filmy často používají futuristické scénáře k prozkoumání hranic lidské sexuality. Kromě zobrazení fyzické intimity se zaměřují i na hlubší otázky:

Technologie a tělo: Jakým způsobem technologie mění naše vnímání těla a sexuality? Filmy jako Ex Machina (2014) prozkoumávají otázku vztahů mezi lidmi a umělou inteligencí (AI), a tím zpochybňují tradiční představy o intimních vztazích. Dalším příkladem je film Blade Runner (1982), kde se vyskytují replikanti, kteří jsou téměř nerozpoznatelní od lidí a mají své vlastní sexuální touhy a zkušenosti.

Změna těla: Snímek Humr (The Lobster 2015) je romantickým filmem, jehož děj se odehrává v blízké budoucnosti, kdy jsou dle zákonů Města nezadaní lidé zatýkání a odváženi do Hotelu. Tam si musejí do 45 dní najít odpovídajícího partnera. Pokud se jim to nepodaří, jsou proměněni ve zvíře dle vlastního výběru a vypuštěni do Lesa. Zoufalému muži se podaří uprchnout z Hotelu do Lesa, kde žijí Samotáři, a zamiluje se tam, ovšem něco takového je proti jejich zásadám. (Falcon)

Role sexuálních scén v erotických scifi filmech

Sexuální scény v erotických scifi filmech mají zásadní význam pro celkový dojem z filmu. Tyto scény mohou sloužit jako klíčové momenty v příběhu, které ovlivňují vývoj postav a jejich vztahů. Sexuální scény mohou také představovat metaforu pro větší téma filmu, jako je například spojení mezi technologií a lidskou touhou. V erotických scifi filmech se často objevují sexuální scény, které jsou zasazeny do futuristických a fantastických prostředí, což přispívá k jejich jedinečnosti a atraktivitě pro diváky.

Robot jako ideální manželka?

Jako další erotický scifi film z posledních let musím zmínit také snímek Neomanželka (Wifelike 2022). Ve filmu hrají Jonathan Rhys Meyers, Elena Kampouris, Doron Bell. O čem tento erotický snímek je? Po smrti manželky najde detektiv útěchu v umělé ženě, která vypadá úplně jako žena, kterou navždy ztratil. Záhadný gang ale chce jeho novou společnici využít na něco úplně jiného.

Mimozemská setkání: Co znamená být člověkem, pokud se setkáváme s mimozemskými formami života? Filmy jako Mutant (Species 1995) kombinují hororové prvky s erotikou, když zobrazují mimozemšťany s lidskými rysy, kteří používají svou sexualitu k dosažení cílů.

Alternativní reality a vědomí: Jaké možnosti nabízí alternativní reality pro prožívání erotických zážitků? Například film The Lawnmower Man (Trávníkář 1992) zkoumá koncept virtuální reality a jak může ovlivnit lidské vnímání a chování.

Fotogalerie: Pohled do sexy budoucnosti

Moderní přístupy a diverzifikace žánru 

V posledních letech zaznamenává žánr erotického sci-fi filmu růst díky nezávislým filmařům a rozvoji streamovacích platforem. To umožňuje odvážnější experimenty s obsahem i formou. Filmy jako Under the Skin (Pod kůží 2013) se Scarlett Johansson v hlavní roli, kombinují prvky erotiky s artovým přístupem a psychologickým napětím.

Scarlett Johansson je vyslána na Zemi mimozemskou korporací, aby zde splnila zvláštní misi. Vezme na sebe podobu dokonalé a neodolatelné ženy a využívá své přednosti k lovu neopatrných stopařů, které pak unáší na svoji planetu, kde je lidské maso považováno za naprostou lahůdku. Čím déle na Zemi pobývá, tím víc ji to k lidem přitahuje. To je však v rozporu s její rasou.

Jak sci-fi filmy erotické povahy ovlivňují naše vnímání vesmíru

Erotické scény ve vesmíru v sci-fi filmech mohou ovlivnit naše vnímání vesmíru a našeho místa v něm. Tyto filmy nám ukazují, že i ve vesmíru, který je často vnímán jako chladný a nehostinný prostor, může existovat vášeň, touha a mezilidské vztahy. Zároveň nám tyto filmy představují nové možnosti a způsoby, jakými by se mohly vyvíjet naše vztahy a sexuality v budoucnosti, když se budeme stále více pohybovat ve vesmírném prostoru.

Sci-fi filmy s erotickými prvky také rozšiřují naše chápání toho, co je možné a přijatelné v rámci sexuality a mezilidských vztahů. Ukazují nám, že i v odlišných prostředích a situacích, jako je vesmír, mohou existovat nové formy intimity a vzájemného propojení mezi jedinci.

Na závěr lze říci, že erotika ve vesmíru v sci-fi filmech představuje zajímavý a provokativní prvek, který nás nutí přemýšlet o našem vztahu k vesmíru, naší sexualitě a našem místo v něm. Tyto filmy nám ukazují, že i ve vesmíru může existovat vášeň a touha, a zároveň nám představují nové možnosti a způsoby, jakými by se mohly vyvíjet naše vztahy a sexuality v budoucnosti.

Kontroverze a kritika 

Erotické sci-fi filmy často čelí kritice kvůli svým explicitním scénám a tématům. Nicméně, obhájci žánru tvrdí, že takové filmy mohou poskytnout prostor pro diskusi o komplexních otázkách identity, touhy a technologie, které nelze jednoduše ignorovat.

Erotické sci-fi filmy představují fascinující fúzi erotiky a vědeckofantastických motivů, která umožňuje tvůrcům prozkoumávat nové hranice vyprávění a zobrazování sexuality. Ať už se jedná o tradiční narativy nebo inovativní přístupy, tento podžánr nabízí jedinečný pohled na lidskou sexualitu v kontextu futuristických světů, čímž obohacuje nejen sci-fi kinematografii, ale i kulturní diskurz o roli technologie v našich životech.

Jak se mohou erotické scifi filmy vyvíjet v budoucnosti?

Erotické scifi filmy se mohou v budoucnosti vyvíjet různými směry, v závislosti na technologickém pokroku a společenských změnách. Například vývoj speciálních efektů a CGI umožnil tvůrcům filmů vytvářet stále realističtější a poutavější zobrazení futuristických světů a technologií, což zvyšuje atraktivitu těchto filmů pro diváky.

Můžeme očekávat, že se objeví nové formy interakce mezi lidmi a technologiemi, které budou mít vliv na sexuální vztahy a praktiky. Mohou se také objevit nová témata, jako je například etika vztahů mezi lidmi a umělou inteligencí, nebo otázky soukromí a kontroly v digitálním světě.

Ve světle stále se rozvíjejících technologií, jako jsou virtuální a rozšířená realita, můžeme očekávat, že erotické scifi filmy budou v budoucnosti ještě více zahrnovat tyto prvky, což umožní divákům ještě intenzivnější a poutavější zážitky. Mohou se také objevit nové formy vyprávění a vizuálního zobrazení, které budou ovlivněny těmito technologiemi.

Jan Vavřička - velký fanoušek scifi a marketingový konzultant se specializací na SEO AI.