UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

Wonder Woman – Mrtvá země velkoformátová komiksová jízda

Wonder Woman – Mrtvá země velkoformátová komiksová jízda
20.04.2021

Tak trochu postapo, tak trochu punkový nářez, tak trochu antické drama.

Komiksová řada DC Black Label už nějaký ten pátek přináší netradiční příběhy populárních komiksových hrdinů. Netradiční jsou především tím, že scénáristé představují staré známé postavy ve zcela nových souvislostech a příbězích, které nezapadají do hlavního kánonu DC. Díky nakladatelství CREW jsme se tak mohli seznámit s neotřelým pohledem na Jokera v knize Batman: Bílý rytíř, se svěžím originem Harley Quinnové v nádherné romanci Harleen a hororovým příběhem s Johnem Constantinem v hlavní roli v knize Batman: Zatracení. Nyní přichází na scénu Wonder Woman a ačkoli i v předchozích knihách z řady DC Black Label šlo nejen o originální scénáře, ale také o netradiční výtvarné ztvárnění příběhu (tomu také odpovídá formát 216 x 276 mm) u knihy Wonder Woman – Mrtvá země to platí dvojnásob.

Autorem scénáře i kresby je americký scénárista Daniel Warren Johnson. A ačkoli má za sebou několik vlastních titulů pro nakladatelství Image či Dark Horse (namátkou Murder Falcon nebo Etermity), Wonder Woman – Mrtvá země je jeho první spoluprácí s DC Comics.

Pamatujete si ještě na neskutečný majstrštyk Marka Millara Wolverine: Starej dobrej Logan? A pamatujete si ještě, že šlo o parádní postapo jízdu plnou akce? Tak Wonder Woman – Mrtvá země je přesně z tohohle soudku. A přestože i tady hlavní hrdinové putují zničenou zemí a bojují se zrůdami, které válkou zničený svět zplodil, je Johnsonova kniha v mnohém jiná.

Pravověrné postapo?

Příběh začíná poměrně tradičně. Země je zničená velkou válkou a v troskách měst či džunglích se potulují skupinky přeživších a pátrají po všem, co by jim ulehčilo život. O život jim usilují zmutovaná monstra. Ta útočí nejen na sběrače „mrchožrouty“, ale také na palisády útočiště jediného místa, kde jsou lidé jakžtakž chráněni. Ale jak dlouho odolá obrana jedné z posledních výsep civilizace? No tím si není jist nikdo, dokonce ani šéf tamní komunity. Potud se vše drží stokrát omletých scénářů.

Netradiční Sněhurka

Vše se ovšem změní ve chvíli (a díky všem temným bohům je to záhy po začátku knihy) kdy jedna z pátračských skupin narazí v troskách města na prosklenou stázovou rakev v níž spí poslední akční hrdinka a jedna z těch co stály vždy na straně lidí Wonder Woman. Jejím probuzením se nejen změní osud party mladých pátračů, ale i osud všech členů komunity, do níž nově nalezenou hrdinku mládežníci přivedou.

Tam za obzorem leží Themyscira

Wonder Woman – Diana si po probuzení ze stáze nejen nedokáže vzpomenout na to, co ji přimělo ulehnout ke spánku a proč pozbyla většinu svých schopností, ale ani na to, jak se ocitl v troskách svět lidí, který vždy chránila a bránila. Jediné, co jí po probuzení utkvělo v paměti je jméno jejího domova ostrov amazonek Themyscira. Právě tam vyzbrojena lasem pravdy, svým mečem a odhodláním chce odvést své nové přátele. Co na tom, že dochází jídlo, stvůr útočících na kolonu je čím dál víc a superhrdinka pozbyla skoro všechny své super schopnosti? Odhodlání a víra v lidstvo jsou ty nejsilnější zbraně.

Antická tragédie podle Johnsona

Mrtvá země nám ukazuje nejen zcela netradiční zrození Diany a s ním související konflikty, ale především nám ji představuje jako chybující a milující bytost. Během cesty za záchranou lidstva tak sledujeme nejen její proměnu z trosky v bojovnici. Také nabízí zajímavé dějové zvraty i dilemata hodná postav antických tragédií. O emotivní konflikty mezi tou, která stála na straně lidstva, a ztrátou iluzí o něm není v tomhle příběhu nouze. Stejně velký vliv na příběh má také citově vypjatý spor mezi matkou a dcerou. Scénárista tak dokázal nabídnout nejen akcí nabitý příběh z postapo světa, ale také vnitřní dramata a několik nadčasových poselství. Dějových zvratů obsahuje Mrtvá země hned několik, stejně jako excelentních rubanic. Zkrátka a dobře. Johnson dokázal, že umí napsat kvalitní a vyvážený příběh, který má co říct.

Punková jízda daleko od hranic meinsteamu

Že dává řada DC Black Label volné ruce autorům při tvorbě příběhů, jsem zmínil již v úvodu recenze, to samé však platí i pro jejich výtvarnou stránku. A jestliže to platilo u předchozích titulů z této řady u Mrtvé země, to platí dvojnásob.

Syrová kresba páně Johnsona spíš odkazuje k evropské než k americké škole. Hrdinové, a to včetně samotné Diany, jsou špinaví, zničení se ztrhanými rysy. Wonder Women je stejně neučesaná jako Mrtvá země, jejíž rozvrácenou krajinou putuje. Ta tam je hladká pleť a lesklý spandex. Jako kreslíř zaujme ve velkých celcích a akčních scénách. Právě na velkých panelech vynikne jeho punková syrovost nejvíce. Kdo si potrpí na uhlazenou kresbu klasických superhrdinských komiksů bude nejspíš v šoku. Ale mě, se Johnsonův netradiční přístup k výtvarné stránce tohoto příběhu dost líbil.

Hodnocení: Příběh 89 % Kresba: 85 % Celkové zpracování: 90 %

Jan Procházka

Počet stran: 204
Formát: 216 × 276 mm
Vazba: vázaná s přebalem
Tisk: barevný

Vydavatel:

CREW

Svět:

Wonder Woman

Pravidelná série/cyklus:

Black Label  / Wonder Woman 

Žánry:

Akční a dobrodružnéSuperhrdinské

Scénář:

Daniel Warren Johnson

Kresba:

Daniel Warren Johnson

Autor obálky:

Mike SpicerDaniel Warren Johnson

Barvy:

Mike Spicer

Překlad:

Ľudovít Plata

Redakce:

Andrea Nekvapilová

Rok a měsíc vydání: březen 2021  |  ISBN: 9788074499913  |  Vydání: první
IMAGE:
IMAGE:
IMAGE:Kam dál?

Přečtěte si další zajímavosti, originální články a objevte zábavné kuriozity na stránce zajímavé zprávy. Baví vás filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy.