Wolverinův průvodce apokalypsou pro starší a pokročilé

Wolverinův průvodce apokalypsou pro starší a pokročilé
08.07.2019

Jediný komiks, který ocení fanoušci Logana stejně, jako fanoušci Mad Maxe.

Americký komiksový scénárista skotského původu Mark Millar se nikdy nebál experimentovat a měnit klasické příběhy o superhrdinech v něco víc. Svědčí o tom jeho scénáře k takovým skvostům, jako jsou například Superman: Rudá hvězda, Mrtvý nebo živý či Kick-Ass. Všechny výše jmenované příběhy posouvají superhrdiny do situací, které jsou svým způsobem netradiční. Stejně tak i Wolverine: Starej dobrej Logan vypráví příběh, který je v rámci superhrdinských komiksů jiný a byť se v něm snoubí dnes již tradiční žánry, právě kombinací postapa a superhrdinského komiksu hodně originální.

Jak je to tedy s tím scénářem? Budoucnost po padesáti letech od poslední velké války. Superhrdinové jsou po smrti a Spojené státy americké také neexistují. To, co zbylo z pyšné světové velmoci, si mezi sebe rozdělili superpadouši. Od Sacramenta po Boston je země rozporcovaná na malá království, kterým rukou nesmlouvavou a tyranskou vládnou vítězové. A tak tu je Hulkova země, Kingpinovo království, Doomovo doupě a Prezidentova čtvrka, kterou z města New Babylon řídí… Ale víte co? Nechte se překvapit. Právě v Sacramentu žije se svou ženou a dětmi stárnoucí a hodně zahořklý farmář Logan. Nejde mu o nic jiného, než žít se svou rodinou pokud možno v klidu a míru a starat se o farmu. Jenže svět po apokalypse je tvrdý a noví vládcové ještě tvrdší. „Nájem se musí platit včas. A když se zpozdíš, tak ti sáhneme na rodinu.“ Loganovi nezbývá nic jiného, než přijmout nabídku starého přítele z dob, kdy byl ještě Wolverinem a vydat se na pouť napříč zničenou Amerikou za posláním, které mu snad pomůže zachránit rodinu a smířit se z minulostí.

Scénárista Millar vypráví nejen akční posapo příběh, který jako by vypadl ze světa Mad Maxe. Ale jeho roadtrip zničenou Amerikou je také Eastwoodovsky laděnou westernovou baladou o smíření s minulostí a převzetím zodpovědnosti za svou budoucnost. Millar se však nebojí brutálních akčních bitek, kde končetiny létají vzduchem, a krev teče proudem, takže se není třeba obávat, že by Loganova cesta za záchranou rodiny byla jen existenciálním dramatem. Zároveň také inovativně a s velkou fantazií pracuje se všemi myslitelnými marvelovskými hrdiny a padouchy. Takže si fanoušek tohoto univerza užije spoustu skvělých a zajímavých překvapení.  A přestože se akční scény střídají s pohledy do minulosti, divoká jízda se občas zklidní do melancholických tónů. Příběh ani v nejmenším neztrácí dech a Millar vás nutí obracet stránku za stránkou, dokud nezjistíte, že jste dospěli k neodvratnému konci. Pak už vám nezbude nic jiného, než si prohlédnout šest alternativních obálek a tři stránky skic.  

O kresbu se postaral Steve McNivem (například Strážci galaxie či Civil War). Jeho kresba je zkrátka perfektní. Ať jde o detailní pohled do tváří stárnoucích hrdinů (kterým bychom mohli spočítat ty stovky vrásek na čele), či brutálních soubojů, v nichž krev stříká do všech stran. Krajina, jíž hrdinové projíždějí, je samozřejmě obrazem dokonalého zmaru a úpadku jak se na postapokalyptický svět sluší a patří. Rozvržení panelů je tradiční. A byť je celostránkových či dvoustránkových scén v příběhu jen pár, většina z nich vás donutí nad jejich studováním strávit pěkných pár chvil. Zkrátka a dobře, Nivenova kresba k Millarovu postapo nářezu skvělé sedne.

Mnozí fanoušci tohohle drsňáka s adamantiovými drápy říkají, že Starej dobrej Logan je jeden z nejlepších Wolverinovských komiksů. A já s nimi souhlasím.

Trošku však zamrzí absence jakékoliv předmluvy, nebo nedej profesor Xavier zasvěceného doslovu. Za to však určitě nemůže nakladatelství Crew, v jehož péči komiks vyšel.

Jan Procházka
Hodnocení: 90% (Nebo také 9 mutantů z deseti)

Scénář Mark Millar
Kresba Steve McNiven
Autor obálky Dexter Vines, Morry Hollowell, Steve Mc Niven
Překlad Martin D. Antonín
Svět X-Men
Počet stran 224
Formát 258x168 mm, brožovaná
Rok vydání 2019
Vydání První  Katalogové číslo: 027201

https://crew.inshop.cz/-wolverine-starej-dobrej-loganKam dál?

Přečtěte si další články na stránce Novinky. Baví vás filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy. Každý správný fanoušek scifi a fantasy musí navštívit Scifi Quest Michala Březiny. Pokud vás zajímají úspěšné projekty, celebrity a hledáte články o inspirativních či známých osobnostech, doporučujeme vám navštívit stránku JsmeUspesni.cz.