banner
banner

Vydejte se s Matoušem Rumlem hledat Bílou komnatu

Vydejte se s Matoušem Rumlem hledat Bílou komnatu
04.12.2020
Vydejte se s Matoušem Rumlem hledat Bílou komnatu

Závěrečný díl trilogie Prašina s podtitulem Bílá komnata jako audiokniha.

První, kdo se tentokrát ztratil v uličkách Prašiny byla En. Mezi ní a Jirkou to od událostí z letošní zimy dost skřípe, a tak není divu, že ani nechce, aby se za ní Jirka vypravil. Jenže její bratranec Tonda (ten, který své přátele zradil arci záporákovi Klementu Hroudovi hned v prvním díle) se sám na Prašinu bojí, a tak požádá o pomoc Jirku. Dobrodružná cesta může začít. Při pátrání po zmizelé En se oba mládenci dostanou nejen do podzemí pod Prašinou, ale především za hranice svých fyzických i duševních sil. Naštěstí jim přispěchají na pomoc staří známí. A to je jen jedna část příběhu. Tou druhou je návrat Klementa Hroudy a celá ta nepěkná záležitost, v níž se angažuje sebranka z Krchleb vedená záhadným Melicharem. A Na hranicích Prašiny se šikují Pražáci. Válka je na spadnutí. Nebo ne? Nad dlouho očekávaným zakončením Prašinské trilogie cítím mírné rozpaky. Autor sice dokázal skvěle vytěžit postavy z předchozích knih a to především Jirkova strýce Jáchyma, bezvadně vykreslit strach a beznaděj hlavních hrdinů a v rámci vnitřní logiky příběhu pěkně zakončit celou trilogii. Přesto jsem měl pocit, že celá zápletka s bílou komnatou vyzněla do ztracena a několik zásadních otázek zůstalo nezodpovězeno. Klacek pod nohy pak hází třetí Prašině kolísavé tempo. 

Hlas Prašiny.

Audio vydavatelství Tympanum vydalo audioknihu (jak je již jeho tradicí) v den, kdy vyšla její tištěná podoba. Znovu se tedy pod vedením režisérky Alexandry Bauerové a za zvuků hudebního doprovodu, který – stejně jako u předchozích dílů – má ve své péči Mario Buzzi, setkáváme s Matoušem Rumlem. A já jsem tomu věru rád. Ruml už dávno dokázal, že má pro načítání audioknih skvělé předpoklady a ani zde nezklamal. Ba, při poslechu mě napadlo, že jsem udělal dobře, když jsem zvolil pro třetí návštěvu Prašiny audioknihu. Jeho přednesu není co vytknout a především dialogy mezi hlavními aktéry příběhu jsou v jeho podání parádní.  Beznaděj a strach o život mu věříte. Navíc dokázal něco, co se autorovi nepodařilo. Ruml totiž dokázal utáhnout i mírně rozvleklé a takřka ezoterické pasáže, u kterých se bude čtenář knihy nejspíš trochu nudit. Takže oproti předloze, audio kniha o několik koňských délek vítězí.

Hodnocení: Příběh 85% Audiokniha: 90%

Jan Procházka

AUTOR

Vojtěch Matocha

INTERPRET

Matouš Ruml

VYDAVATEL

Tympanum

CELKOVÁ DÉLKA

09:45:00

VYDÁNO

2020

 Bílou komnatu pořídíte přímo na webu Tympanum: https://tympanum.cz/detail/tbooks-609645-prasina-bila-komnataKam dál?

Přečtěte si další prima články na stránce Novinky. Baví vás filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy. Každý správný fanoušek scifi a fantasy musí navštívit Scifi Quest Michala Březiny. Pokud vás zajímají úspěšné projekty a hledáte články o inspirativních či slavných osobnostech, doporučujeme vám navštívit stránku dobré zprávy.


Líbil se vám článek? Šiřte nás dále!

Zveřejněte PR článek na online magazínu Vanili.cz!

Popkulturní magazín provozujeme již od roku 2006.

Mám zájem