UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

Vládce vlků Martin Finger

Vládce vlků Martin Finger
20.07.2021

Rogan řečený Černý v audioknize Juraje Červenáka Vládce vlků z produkce Tympanum

„Má sudba až se naplní,
do návu vjedu na koni,
do návu vjedu na koni,
zas budu co jsem býval.
Šediny, vrásky, rukou třas,
pryč budou a vem je ďaš,
zas budu bratři jeden z vás,
co divné písně zpíval.“

Co si budeme povídat, Černý Rogan se od roku 2005 kdy se vydal na svou literární pouť, stal stejným fenoménem jako jeho duchovní otec Juraj Červenák. Trilogie Černokněžník, samostatná kniha Válka s běsy a dvoudílný román Zlato Arkony, to věru není málo. A to jsem ještě zapomněl zmínit, skvělou povídku Věrozvěstové, v níž Rogan a Goryvlad zachraňují Cyrila a Metoděje před Avary. Jenže než k tomuhle epickému činu mohlo dojít, musel se nejdříve Rogan narodit. A Vládce vlků, první kniha trilogie Černokněžník, je právě tím kýženým originem.

Rogan býval otcem a manželem, jenže potom přišli Avaři a Rogan řečený pro své černé vlasy Černý o svou rodinu přišel. Hnán pomstou si záhy získal pověst skvělého lučišníka a avarobijce. Jeho první dobrodružství je nejen cestou za pomstou na avarském vůdci Burgutovi, ale také odkrýváním pravdy o svém původu. Protože bohové, démoni a běsové v těch časech měli k lidem blíže než dnes. Takhle nějak by to napsal Kosmas. Jenže Juraj Červeňák je jinačí písmák než autor Starých pověstí českých, a tak je jeho příběh o zrození Vládce vlků Rogana plný temné magie, krvavých bojů, krutopřísných hrdinů a samozřejmě i té pomsty. Zkrátka praslovanská akční jízda, která čerpá nejen ze slovanské mytologie, ale třeba i z Conana a westernů. První Roganův příběh ani zdaleka nedosahuje takových kvalit jako autorovy pozdější knihy, přesto jde o skvělou a originální knihu, v níž se mísí, akce, dobrodružství a historie s takovou jistotou a grácií, že se čte skoro sama.

" Žiješ osaměle, co? " odfrkl si Rogan a sklonil luk... "Ani se nedivím. Někdo kdo všechny ostatní považuje za kořist, asi těžko navazuje přátelství."
"Neurážej, jo? Nejsem žádná krvelačná bestie. Dělám to hospodárně. Pár hltů a dost, proč zabíjet? "
"A co tihle tady?
"Ti, kteří byli ještě při smyslech, mi za to děkovali, dělal jsem to důkladně, aby co nejdřív vykrváceli."

Se vzpomínkou na Zaklínače

Herec Martin Finger je pro mnohé z vášnivých posluchačů audioknih jedním z nejlepších domácích narátorů. Do srdcí fanoušků fantastiky se zapsal především načtením kompletní ságy o zaklínači Geraltovi. Proto jsem zajásal, když jsem zjistil, že se načtení prvního Roganova dobrodružství ujal právě on. A zhostil se ho na výbornou. Civilní přednes perfektně sedí k vyprávění o avarobijci. Je to jako byste s ním seděli u ohně a on vám vyprávěl příběh o tom, kterak se z bojovníka s Avary stal černokněžník. Tak hladce a plynule ten příběh plyne. Přitom však není prost emocí. Finger moc dobře ví, kdy přitvrdit a dát především při soubojích vyprávění ten správný šmrnc. Stejně tak umí navodit takřka hororovou atmosféru, když hrdinové mluví s mrtvými nebo démony z podsvětí. Že zvládá na výbornou nejen všechny mužské, ale i těch pár ženských postav, jež Roganovi zkříží cestu, snad není ani potřeba zdůrazňovat. Prostě pokud se vám líbil audioknižní Zaklínač, Rogan se vám bude poslouchat stejně skvěle. Chci ještě zmínit hudbu Jakuba Königa. Ta je sice ve své podstatě moderní, ale přesto mé neskutečně slovanský sound a ke knize se skvěle hodí. Možná je to tím, že v ní zní fujara a zvonky nebo něco na ten způsob. Těžko se to popisuje, ale nejvíc se to podobá některým písním Werduny. Nebo to má podobného ducha. Každopádně v kombinaci s Martinem Fingerem a Jurajem Červenákem není co řešit.

V recenzi je použita část textu písně Do návu, jejímž autorem je Tomáš Kočko.

Hodnocení: 90%

Jan Procházka

https://www.tympanum.cz/detail/tbooks-657146-vladce-vlku

AUTOR

Juraj Červenák

INTERPRET

Martin Finger

VYDAVATEL

Tympanum

CELKOVÁ DÉLKA

10:00:00

VYDÁNO

2021Kam dál?

Přečtěte si další zajímavosti, originální články a objevte zábavné kuriozity na stránce zajímavé zprávy. Baví vás filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy.