UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

„Veselé“ Vánoce s Jozefem Karikou a Vasilem Fridrichem

„Veselé“ Vánoce s Jozefem Karikou a Vasilem Fridrichem
22.12.2020

Audiokniha Tma vás vtáhne a naděje vás zabije.

Jozef Karika, autor tolik diskutovaného románu Trhlina, napsal rok před jejím vydáním survival thriller s hororovými prvky Tma. Ten u nás vydalo nakladatelství Argo v překladu Jiřího Popiolka  v roce 2018 a letos vyšla v péči audio vydavatelství OneHotBook její audio verze. Pod režijním vedením Michala Bureše se do role vypravěče a hlavního protagonisty příběhu vší silou vložil herec Vasil Fridrich.

Že život dokáže být solidní peklíčko, toho je si televizní scénárista (a hlavní lidský hrdina příběhu) plně vědom. Ostatně proto se přeci rozhodl strávit Vánoční svátky v tichém klínu hor. Daleko od čím dál ostřejších hádek s manželkou, náročné práce a tlaku, kterým je každodenně vystaven. Vyzbrojen pouze diktafonem Olympus (kdyby ho přeci jen napadla nějaká pěkná zápletka do scénáře), skrovnou zásobou jídla a oblečení a revolverem Taurus 0.38 (Malá Fatra není Václavák, ale vlci, ba i medvěd jsou tu doma víc, než stresem zmítaný Bratislavský intelektuál.) No a samozřejmě kapkami do očí. Z toho věčného zírání do monitoru jednomu hrozí permanentní zánět spojivek. Pohoda, pohodička. Sníh křupe pod botou, velebné ticho hor přerušované jen občas zahoukáním sýčka. Co na tom, že srub smrdí zatuchlinou. Vyvětráme, zatopíme, uvaříme si něco dobrého a bude nám hej. Alespoň na chvilku, než se zase vrátím k té důře lékárnické a konečně do toho praštím a rozvedu se s ní.

Jenže stačí málo a horská idylka se změní v boj o přežití. Tou příslovečnou poslední kapkou, jíž přeteče pohár, jsou kapky do očí. Po čem jiném jsem asi přestal vidět? Po fazolích s Trenčianským párkom určitě ne. Že by má „dráhá“ manželka? No rafinovaná je na to dost. Stačí si vzpomenout na její historky z dob kdy studovala farmacii. Sakra. A jak dlouho to potrvá, než znovu začnu vidět? Den, týden? Nebo už neuvidím světlo denní nikdy? A jak se dovolám pomoci, když poslepu ani neodemknu iPhon? Jak je vidět, Karika si vystačí s málem. Jeden srub, jeden oslepený scénárista, diktafon a to je v podstatě vše. A přesto mu tahle hrstka propriet stačí k vybudování solidního dramatu. Ona totiž fantazie je děsná svině. A v kombinaci se ztrátou zraku je to vražedné kombo.

Jenže kniha je něco trochu jiného než audio kniha. Zatím co spisovateli stačí k vylíčení atmosféry strachu několik dobře zvolených vět, tvůrci audio knihy musí sáhnout ještě po dalších pomůckách.

Toho si byl jistě vědom režisér Michal Bureš (který má díky práci na audio knihách, jako jsou například tituly Psycho, Rosemary má děťátko či thrillery Petera Maye s budováním atmosféry strachu své zkušenosti.) Pěkný přednes Vasila Fridricha tak skvěle doplňují tklivé a ponuré tóny houslí, pěkně jakoby dutě znějící hlas diktafonu a v neposlední řadě Vánoční koledy, při jejichž prvních tónech posluchači naskočí husí kůže. Zkrátka a dobře, stejně jako autor i režisér ví jak postupně utahovat šrouby, aby hrdinu a s ním i posluchače přivedl na pokraj šílenství. Stejně dobře to ví i narátor, který jen zlehka a především plynule přechází od bezstarostnosti k sebeironii, či od naděje k výkřikům bezmoci a beznaděje.

Sečteno a podtrženo. Tahle spolupráce režiséra, mistra zvuku a narátora rozhodně stojí za poslech.

Hodnocení: Příběh 80% Provedení 90%

Jan Procházka

Katalogové č.: AK386
EAN: 8594169483863
Formát: 1x CD mp3
Délka nahrávky: 5 hodin 14 minut

Překlad: Jiří Popiolek

Datum vydání: 26. listopadu 2020

http://www.onehotbook.cz/audioknihy/tma/Kam dál?

Přečtěte si další zajímavosti, originální články a objevte zábavné kuriozity na stránce zajímavé zprávy. Baví vás filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy.