UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

Válka říší – Crossover, který do vás udeří silou Thorova kladiva

Válka říší – Crossover, který do vás udeří silou Thorova kladiva
10.03.2021

Vyvrcholení třídílné ságy Jasona Aarona v epickém eventu hodném velkého Ódina je tu.

Pak přišel z jihu burácející oheň a ze severu vřící mlha a led. A tam kde se tyto dvě síly v srdci prázdnoty střetly, se zrodil život. Elfové a obři, trpaslíci a skřeti. Bozi a lidé. A pro každý druh byl stvořen svět. Bylo jich celkem deset.“

Zhruba takhle nějak asi možná začíná Edda, nebo možná ne, ale mohla by. Nicméně, takhle (a navíc s přehlednou mapou světového stromu) začíná příběh komiksu scénáristy Jasona Aarona a kreslíře Russella Dautermana Válka říší.

„Celá tahle válka, všechno to umírání… To všechno jen pro uspokojení jednoho elfa, co touží po utrpení.“

Tím, o kom Thor mluví, není nikdo jiný než Malekith, král temných elfů. Je to právě on, kdo se svými mocnými spojenci již dlouho pustoší desatero světů. Devět z nich již padlo, a to včetně samotného Aasgardu. Padl i duhový most Bifrost a jeho strážce – slepý Heimdall i celý zbytek Aasgardu jsou tak odříznuti nejen od všech ostatních světů, ale především od Midgardu světa smrtelníků. Tam ovšem vede černý Bifrost, most, přes nějž se hrnou do Midgardu příšery ze všech Malekithem dobytých světů. A není nikdo, kdo by se v závěrečném boji králi temných elfů postavil, neboť Thorovo kladivo Mjolnir je ztraceno ve slunci a jeho pán je zajatcem obrů v Jotunheimu. Na první pohled zbylého Ódinova oka je vše ztraceno, ale opravdu jen na první pohled. Jsou tu totiž ještě hrdinové Midgargdu, kteří se pod vedením prvního z Avengerů vzchopí k aktu posledního vzdoru.

No, teď trochu kecám, protože Captain America je jen jedním z mnoha superhrdinů, kteří se Malekhitovi a jeho stvůrám postaví. Je neuvěřitelné, kolik postav z Marvelovské stáje se do boje o záchranu světa zapojilo. Avengers, Defenders, Fantastická čtyřka, a dokonce i Wolverine či Punisher. Mnozí se v příběhu jen mihnou, nebo pronesou vtipnou hlášku. Jiní (například Dareddevil, nebo Jane Fosterová) dostanou mnohem více prostoru. To už tak u týmovek prostě je. Skalní fanoušci mohou plakat a křičet, že se nedostalo na War Scrolls a Strikeforce, nicméně to je tak vše, co s tím mohou dělat.  

„Ne. Ne, válka nesmí nikdy skončit. Přišel jsem o dvanáct bratrů. O otce a tucet strýců. Moje vlastní matka …mě prodala kvůli válce. Já…změnil desatero světů v trosky.“

Mohlo by se zdát, že se závěrečná bitva o osud světa povede především tradičně v ulicích Manhattanu, ale není tomu tak. Ba právě naopak. Velké tažení obránců lidstva se prožene nejen těmi starými říšemi, jako jsou Aasgard či Jotunheim (kam zavítáme díky Captainu America a jeho týmu když budou osvobozovat Thora, nebo Dareddevilovi jenž má v rámci své mise obnovit Bifrost). Ale vzhledem k tomu, že Malekithovi pohůnci si rozdělili celý Midgard mezi sebou, zavítáme i do takzvaných Nových Království Midgardu v něž se Evropa, Afrika, Severní a Jižní Amerika proměnili. Mnohdy jsou to jen střípky z cest (když například s Union Jackem zatlačíme temné elfy do Temže).

Scénář je opravdu nabušený a díky Aaronovu mistrovství v příběhu nenajdete jediné hluché místo. Především je však důležité že všechny dějové linky na sebe perfektně navazují, a i když jde o opravdu celosvětovou válku, čtenář se v ději neztrácí. Navíc příběh obsahuje nejen řadu vtipných hlášek, u kterých se od srdce zasmějete, ale také několik opravdu pěkných dějových zvratů. Například celá dějová linka Ódinovy manželky Frey je naprosto perfektní a Thorova cesta za pravým božstvím je v pravdě dechberoucí a osudová. Světy Marvelu a Aasgarských bohů jsou tu opravdu moc hezky provázány.  Milovníci severské mytologie si tedy budou jistě chrochtat blahem. Vždyť kde jinde uvidíte bojovat po boku Venoma či Punishera světlé elfy či Vány? Fanoušci Marvelu si zase po předchozích slabších dílech užijí opravdu kvalitní epický event.

Po výtvarné stránce knize také není co vytknout. Kompozice je bz chybičky, a to včetně všech doprovodných materiálů: mapy deseti říší na začátku knihy, seznamu takřka všech bojovníků, či rozdělení světa po vpádu Malekhitových hord. Dautermanova kresba je dynamická a stránky jsou mnohdy děleny do panelů netradičních tvarů. Ostatně obdélníky a čtverce by se k epické Válce říší ani nehodily. Kniha také obsahuje několik málo skic a opravdu solidní sbírku alternativních obálek všech šesti sešitů.

Válka se nikdy nemění, ale díky týmu Aaron, Dauterman a Wilson může být opravdu zábavná. Fanoušci Marvelu tak nemusí s koupí váhat. Ti ostatní by však měli zvážit, nakolik jim neznalost předchozích dvou knih nebo absence znalosti Severských Mýtů bude překážet v tom, aby si tuto epickou jízdu užili.

Hodnocení: 80%

Jan Procházka

https://www.obchod.crew.cz/detail/komiks-626718-valka-risi

Žánr

Literatura světováKomiksyFantasy

Vydáno

2021, Crew

Orig. název

War of the Realms, 2019

 

Počet stran

192

Jazyk vydání

český

Překlad

Kateřina Tichá

Ilustrace/foto

Russell Dauterman

Vazba knihy

měkká / brožovaná

ISBN

9788074499364


IMAGE: IMAGE:Kam dál?

Přečtěte si další zajímavosti, originální články a objevte zábavné kuriozity na stránce zajímavé zprávy. Baví vás filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy.