V Techmanii si lidé vyzkoušejí 3D tisk

V Techmanii si lidé vyzkoušejí 3D tisk
24.03.2015
V Techmanii si lidé vyzkoušejí 3D tisk

Seznámení se sci-fi technologiemi na vlastní kůži mohou nově zažít návštěvníci plzeňského Techmania Science Center. Zdejší dílny totiž nabízejí workshop, v němž se pracuje se 3D tiskárnami.

Během hodinového programu se lidé dozvědí základní informace o fungování 3D tiskáren a vyrobí si přívěsek na klíče a jednoduchý prstýnek.

 

„Pracujeme s ekologickým plastem. Je to takováhle struna, která je zde v cartridgi. Tato tavná hlava ho ve vrstvách nanáší na podložku,“ vysvětluje edutainerka Klára Kořenková u tiskárny. Vzápětí na počítači otevře speciální program, v němž jsou přednastavené tři malé modely: dinosaurus, srdíčko a škodovácký znak. Lidé pracují ve dvojicích a každý si vyrábí svůj kousek. „Ženy lákají především srdíčka, lidé ze Škodovky jsou nadšeni okřídleným šípem,“ prozrazuje edutainerka zkušenosti z prvních workshopů.

 

Vytištění jednoho přívěsku trvá zhruba patnáct minut. V mezičase Klára Kořenková vypráví zajímavosti a novinky ze světa 3D tisku. Říká, kde všude nalézá své uplatnění: nejen v technice, ale především v medicíně. „NASA se touto technologií také zabývá a plánuje tisknout jídlo pro astronauty na oběžné dráze,“ prozrazuje.

Ve druhé části workshopu si lidé zkusí více práce s počítačovým programem, z nějž vybírají design prstýnku a upravují si jej podle svých představ. „Tahle část může být zajímavá pro snoubence, kteří by si chtěli vyrobit netradiční snubní prstýnky,“ směje se Klára Kořenková.

 

Workshopy na 3D tiskárny jsou v nabídce Techmanie od března a už přilákaly jak rodiny s dětmi, tak i skupinku zaměstnanců Škodovky. Na programu jsou vždy sudý kalendářní týden a jsou vhodné pro návštěvníky od 11 let.Kam dál?

Přečtěte si další prima články na stránce Novinky. Baví vás filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy. Každý správný fanoušek scifi a fantasy musí navštívit Scifi Quest Michala Březiny. Pokud vás zajímají úspěšné projekty a hledáte články o inspirativních či slavných osobnostech, doporučujeme vám navštívit stránku JsmeUspesni.cz.


Líbil se vám článek? Šiřte nás dále!