V Plzni vytvořili krásné elektroauto se scifi designem

V Plzni vytvořili krásné elektroauto se scifi designem
05.03.2015

V pátek 13. 2. byl za velké pozornosti médií pokřtěn elektromobil Yo! a motokára W!NG, vozidla na elektrický pohon z dílny studentů Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara. Ti pracovali pod vedením doc. Františka Pelikána na designu obou vozidel, připravili i dokumentaci pro výrobu jednotlivých dílů z laminátu. Podvozek elektromobilu vyrobili studenti Fakulty strojní pod vedením doc. Josefa Formánka.

Elektromobil by mohl jezdit až 150 km za hodinu

Červeno-černý elektromobil je navržený jako dvoumístné vozidlo. Zatím jezdí na základní baterii maximálně padesátikilometrovou rychlostí. Při této rychlosti má dojezd až padesát kilometrů. Kapacitu má však i na další akumulátorové články, jejichž přidání by mu dovolilo jet až 150 km rychlostí.

 

Závodní motokára postavená na homologovaném závodním podvozku může dosáhnout až 150 km v hodině. K dosažení 100 km rychlosti jí stačí jen 3 vteřiny.

 

Čistý a jednoduchý design ocenil i host slavnostního křtu, renomovaný italský designér Maurizio Corbi, který již dvacet let působí u turínské automobilky Pininfarina. Corbi na FDU vedl dvoudenní workshop zaměřený právě na automobilový design.

Obě vozidla vznikala dva semestry a studentské týmy v rámci tohoto projektu postupovaly prakticky stejným způsobem, jako designéři kterékoli současné renomované automobilky. Smyslem realizace obou vozidel bylo prokázat v praxi schopnosti studentů a možnosti školy v procesu vzniku kvalitního designu složitého technického celku od prvotních myšlenek až po realizaci prototypu. Funkční prototyp automobilu coby studentské práce přitom není ani v evropském měřítku obvyklou záležitostí, zpravidla vznikají "jen" makety ve skutečné velikosti.

 

""Kam dál?

Přečtěte si další články na stránce Novinky. Baví vás filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy. Každý správný fanoušek scifi a fantasy musí navštívit Scifi Quest Michala Březiny. Pokud vás zajímají úspěšné projekty, celebrity a hledáte články o inspirativních či známých osobnostech, doporučujeme vám navštívit stránku JsmeUspesni.cz.