banner
banner

Ušatý ronin tentokrát ve službách zákona.

Ušatý ronin tentokrát ve službách zákona.
04.10.2019
Ušatý ronin tentokrát ve službách zákona.

Čtyřikrát Myiamoto Usagi a inspektor Ishida.

Příběhy Usagiho Yojma se odehrávají v Japonsku na počátku 17. století. Říše se vzpamatovává z vleklých občanských válek. Šógun se konečně pevně chopil moci. V této těžké době se vlády ujímá společenská třída samurajů. Ti se řídí válečnickým kodexem cti – Bushido. Jedním ze samurajů, kteří přišli v bitvě o svého pána, je Usagi, ronin, který se nechává najímat jako osobní strážce.

Stan Sakai se ve své komiksové sérii Usagi Yojimbo snaží čtenářům přiblížit svět starého Japonska. V příběhu však nevystupují lidé, ale zvířata s lidskými vlastnostmi. Černobílé panely možná na první pohled nezaujmou, ale začtete-li se pozorně do příběhů králičího ronina, dozvíte se o Japonsku v období Edo víc, než by se mohlo na první pohled zdát. A navíc zábavnou a čtivou formou.

Ve třicáté druhé knize, jež nese název Usagi Yojimbo Záhady, nám Stan Sakai přináší čtyři detektivní případy, v nichž potulný samuraj bez pána spojí své síly s policejním inspektorem Ishidou.

Hatamotova dcera: Hned první případ nám ukazuje, že ani v Japonsku na počátku 17. století nebyla zpronevěra ničím výjimečným. Když Usagi najde v lese mrtvolu vysoce postaveného samuraje a nedaleko ní pláčem se zalykající holčičku, je to jen začátek spletitého případu. Kdo a proč zavraždil otce malé Yuki?

Smrtící Fugu: Druhý případ nás seznámí s kuchařským uměním, konkrétně s přípravou ryby Fugu. Ispektor Ishida je přivolán k podivnému případu. Zemřel významný Šógunův hodnostář. A protože jde o vysoce postavenou mrtvolu, je třeba vyšetřit, zda nebyla zavražděna. A pokud ano, tak kým a proč. I druhý případ zamotá oběma vyšetřovatelům hlavy.

Tělo v knihovně: Zlodějka Kitsune je sice mazaná liška, ale když je v domě bohatého lékárníka přistižena s mrtvolou majitele v jedné místnosti, má o problémy postaráno. Naštěstí je tu její starý známý ušák Usagi a s pomocí inspektora Ishidy nejen očistí nebohou Kitsune, ale především objasní další záhadnou vraždu.

Past na myši: Čtvrtý případ se točí především kolem korupce. Ovšem Usagimu tentokrát zkříží cestu nejen zločinecký gang, ale i lupič gentleman, jehož milují všichni obyvatelé města.

Mohlo by se zdát, že se Záhady točí především kolem detektivního pátrání, ale není tomu tak. Nejednou promluví samurajské meče, a to především ve chvílích, kdy se Usagi střetne s gangem nechvalně proslulých Černých skřetů.

Dva bonusové příběhy o Chibi Usagim jsou sice roztomilé a celkem i vtipné (Chibi je termín, který se používá v manze a anime pro miniaturizované „roztomilé“ verze postaviček, obvykle s nadměrně velkými hlavami), nicméně k hlavním detektivním příběhům mi moc nepasovaly. 

Galerie obálek a plakátů z pera Stana Sakaie a jeho ženy Julie naopak představuje hezký bonus.

Hodnocení 89% Jan Procházka
Série Usagi Yojimbo 32.
Žánr Literatura světová, Komiksy
Vydáno 2019 · Crew
Orig. název Mysteries · 2018
Počet stran: 197
Jazyk vydání: český
Překlad: Ľudovít Plata
Edice: Světové komiksy česky
Ilustrace/foto: Stan Sakai
Autor obálky: Stan Sakai
Vazba knihy: měkká / brožovaná
ISBN: 978-80-7449-748-3Reklama

Kam dál?

Přečtěte si další prima články na stránce Novinky. Baví vás filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy. Každý správný fanoušek scifi a fantasy musí navštívit Scifi Quest Michala Březiny. Pokud vás zajímají úspěšné projekty a hledáte články o inspirativních osobnostech, doporučujeme vám navštívit stránku dobré zprávy.

Děkujeme, že jste navštívili stránky scifi a fantasy e-magazínu Vanili.cz. Mějte fantastický den a přijďte zas!

Zveřejněte PR článek na online magazínu Vanili.cz!

Popkulturní magazín provozujeme již od roku 2006.

Mám zájem