UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

To je audiokniha lepší než film!

To je audiokniha lepší než film!
29.03.2018

Jan Procházka se na To vrhl svýma ušima

Stepen King napsal svůj opus magnum To v roce 1986. Od té doby se příběh party dětí z města Derry, bojující s démonickým klaunem Pennywisem dočkal nejen překladu do mnoha jazyků, ale také dvou filmových zpracování (1990 v režii Tommy Lee Wallace a 2017 kdy se režie chopil Andy Muschietti) a byl nesčetněkrát citován či parodován napříč popkulturou. Zkrátka a dobře stalo se To kultem a věru oprávněně.

Vždyť příběh Billa, Bena, Mika, Bev, Stana, Ediieho a Richieho je mnohem víc než jen pouhým hororem. Když se zeptáte těch, které neodradilo 1056 stran textu, dozvíte se, že To je román o dětství, strachu, víře, odvaze a přátelství. Iniciační román o ztrátě dětství. Zároveň je to však i román o Americe. Protože ať se nám to líbí, nebo ne, King opravdu dobře postihuje Ameriku v její šíři i její zeitgeist. To je prostě mnohovrstevný román jednoho z největších vypravěčů naší doby. A díky audio vydavatelství OneHotBook se k nám dostává v podobě audioknihy.

Režie celého projektu se ujal dramaturg a scénárista Hynek Pekárek, profesionál, který připravil k adaptaci desítky titulů rozhlasových her a adaptací. Namátkou kompletní rozhlasové dílo Samuela Becketta, experimentální kompozice Ernsta Jandla nebo hry H. Pintera a stál u zrodu oblíbených seriálů Tři mušketýři, Exodus či Jméno růže.

Kingův text je velice složitý a zdaleka ne lineární. Děj příběhu přeskakuje mezi událostmi z roku 1957, kdy se parta Smolařů, kterou vede bratr jedné z Pennywisových obětí Bill Denbrough rozhodne porazit zlo, jež klaun unášející děti zosobňuje. A mezi rokem 1985, kdy na popud Mika Hanlona se již dospělí, dávno ne Smolaři sjíždějí do Derry, aby zlo definitivně porazili. Do toho ještě musíme započítat historické vsuvky, ve kterých nás knihovník Hanlon seznamuje s pohnutou historií Derry.

Přestože pan režisér svěřil každého z hrdinů jednomu ze šesti narátorů (a roli vypravěče sedmému), nesklouzl k formě rozhlasové hry, kdy se dialogy odehrávají tak, že se v hovoru střídají party jednotlivých postav, ale zvolil postup zcela jiný. Celý složitý text rozdělil mezi hlavní postavy a vypravěče a to velice citlivě, s ohledem na to, kdo má v dané kapitole či pasáži hlavní slovo. Po pravdě se domnívám, že při tak složitě členěném textu jakým Kingův román je, to snad ani jinak udělat nešlo. Velké slovo má v této skvělé audioknize kromě narátorů hudba. Hudební doprovod je velmi různorodý a bohatý. To je samozřejmě dáno rozsahem knihy. Ústřední, pomalá, tísnivá melodie navozuje atmosféru pomalu se plížícího strachu, se vine celou nahrávkou jako kanalizace pod ulicemi Derry a vystupuje na povrch vždy v ten správný čas.  Každému z vypravěčů byla přidělena znělka, která jeho part nejen zřetelně odlišuje od ostatních, ale zároveň také vystihuje podstatu daného hrdiny. „A tak povídání Richieho Toziera provází popová kytara a statická kapela, Bena uvádí bluesovější nápěv s „elektrikou“ a dunivou rytmikou, Eddie je předznamenán lehkonohou variací na ezoterickou hudbu, Beverly svazují ostré syntezátorové akordy a pro samotné To jsou nachystány samply nejtemnější.“

Konečně se dostávám k těm, jež celou knihu na svých bedrech nesou.
Jan Vondráček je Bill Denbrough, vedoucí svého Stříbrňáka. Koktavý Bill, který nepostrádá odvahu a i přes svůj handicap se stává vůdcem celé party.
Jan Zadražil je astmatem postižený, přesto neskonale statečný Eddie.
Vasil Fridrich je černošský chlapec Mike. Ten strážce majáku, který celá ta léta shromažďoval informace o zlu v Derry.
David Novotný je tím nejlepší bavičem, a potřeštěncem Rittchiem Tozzierrem, jakého si lze vůbec představit.
A Jan Zelenka svým jásavě čistým hlasem skvěle ztvárnil komplikovaného a citlivého Bena.
Složité, nešťastné a tolika hrůzami poznamenané Beverly dala hlas Jitka Ježková.
Každý ze šesti herců se zhostil své postavy citlivě. Všichni dokázali bezezbytku ztvárnit dětskou i dospělou polohu své postavy. Ani jeden z nich neměl problém najít ten správný tón pro strach nebo naopak pro pocit radosti. Zkrátka a dobře všem šesti hercům nejen že jejich postavy věříte, ale také k nim bez problémů přilnete a máte o ně opravdový strach. Zároveň i pasáže, které by snad někoho v knize mohly nudit (pár čtenářů se zmiňovalo o kapitolách, kde se řeší minulost postav, či historie města), se díky skvělé práci všech narátorů nudit nebudete.
Velkou chválu si samozřejmě zaslouží vynikající Pavel Soukup, který se bravurně zhostil nejen role vypravěče. Ale také skvěle zvládl hlasy všech vedlejších postav. Jeho hlas dokáže být sametově hebký a pak vás přimrazí syrovostí a brutalitou k zemi. Pan Soukup je prostě mistr slova.

Na celém projektu pracovalo 17 lidí a nahrávání, postprodukce a mix zabralo více než 670 studiových hodin. A na knize je to zatraceně znát. Audiokniha To je jednou z těch, které jsou nominovány na Audioknihu roku a já myslím, že zcela právem.
Když jsem se v různých čtenářských skupinách ptal, jaký kdo má vztah k románu To, zjistil jsem, že se lidé dělí na dvě skupiny. Na ty, kteří Kinga zbožňují a milují jeho knihy. A na ty, kteří se zalekli těch 1056 stran textu. Pro obě skupiny mám dobrou zprávu. Ti, kteří To milují, mohou se svým oblíbeným románem nyní strávit 2 dny, 41hodin a 31 minut. A ti kdo se báli si To přečíst, mohou se Smolaři strávit stejný čas díky audioknize, které obě filmová zpracování nesahají ani po kotníky brodící se stokami pod Derry.
 
Hodnocení: 100%

Autor: Stephen King
Název: To
Režie: Hynek Pekárek
Interpret: David Novotný, Jan Zadražil, Michal Zelenka, Jan Vondráček, Pavel Soukup, Jitka Ježková, Vasil Fridrich
Délka: 51:24
Vydavatel: OneHotBook
Rok vydání: 2017

- - -
Naposlouchal a sepsal Jan ProcházkaKam dál?

Přečtěte si další zajímavosti, originální články a objevte zábavné kuriozity na stránce zajímavé zprávy. Baví vás filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy.