UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

Tereza Kadečková vám poví o tom jaké to je, když se stane člověk draku vlkem ve své knize O dracích a lidech.

Tereza Kadečková vám poví o tom jaké to je, když se stane člověk draku vlkem ve své knize O dracích a lidech.
03.10.2020

Recenze první fantasy knihy z nakladatelství Golden dog

Malé, ale progresivní vydavatelství Golden Dog se specializuje především na horor, thrillery a detektivky. Nicméně Martin Štefko který je jeho srdcem, hlavou i rukama se nebojí rozšířit své portfolio také o fantastiku. První vlaštovkou z tohoto soudku je redaktorka Sardenu a autorka fantastických povídek které lze najít v různých žánrových sbornících Tereza Kadet Kadečková se svou knihou O Dracích a lidech.

Už je to dávno co království Argona vládli velcí draci. O tom se dnes ovšem vyprávějí pouze legendy. Už je to dávno, co stvůry běhaly po zemi jako svobodní lidé. Dnes jsou všichni ti lykantropové, měňavci, bazilišci, liškodlaci buď otroky, nebo štvanou zvěří. Pokud nemáš zelený obojek, značící že jsi prošel testy a registrací, máš smůlu. Pokud tě lovci Řádu chytí, budeš popraven. Protože ani velcí draci, ani chiméry už mnoho let Argoně nevládnou. Lidé i bestie slouží jen a pouze řádu a ten je plný fanatiků. A pak je tu odboj. Protože nějací ti nespokojenci jsou tu vždycky.

Ovšem Mac a Rose nepatří ani k odboji, ani neslouží jako otroci Řádu. Drak a jeho milá se ukrývají v malé vesničce na úpatí hor a doufají, že jejich zakázaná láska, která bude brzy naplněna, zůstane tajemstvím. A Mac doufá, že tajemstvím zůstane i jeho nezvedená sestra Jaina, která na rozdíl od svého bratra nejen netouží žít v lidské podobě mezi lidmi, ale nemá chuť ovládat svou dračí povahu a chutě. Jenže vše se rázem změní, když do vesnice přijde kněz Roderick a předloží nebohému Macovi nabídku, která se neodmítá. Protože svobodu si může vykoupit pouze tím, že vydá knězi druhého draka.

Tak. A tady teprve začíná ta hlavní zápletka. Protože dračice Jaina se rozhodne vydat se na milost a nemilost knězi. Samozřejmě výměnou za bratrovu doživotní svobodu a bezpečí před pohůnky Řádu. Ale dá se fanatikovi, jakým je Roderick, věřit? Inu to dračice zjistí pouze tak, že se vydá s knězem na cestu do hlavního města říše.

Síla Kadečkové není ani tak v bojových scénách, které jsou v knize všehovšudy asi tři (zato parádní), ale v zajímavých charakterech a originálním světě. Protože, čím déle putuje čtenář s dračicí a knězem, tím více poznává je i jejich minulost. A nejen je, ale také historii a politickou situaci ve světě, v němž jsou nuceni žít. Ten je krutý, plný násilí a fanatismu. Autorka ho na ploše 253 stran ovšem dokázala vykreslit dostatečně. A to i navzdory tomu, že se nijak extrémně nevyžívá v sáhodlouhých popisech. Zároveň nechává čtenáři poměrně velký prostor pro vlastní interpretaci toho, o čem vlastně příběh je. Ale jedno je jisté. Stejně jako John Steinbeck, na nějž názvem své knihy odkazuje, si ani ona nedělá iluze o lidech, společnosti a náboženských institucích. 

Jaina se neukázala dalších několik minut.

„Zdá se, že jsi svou sestru ztratil,“ konstatoval suše Roderick.

„Je tady,“ ohradil se Mac. „Cítím ji. Není si jistá, co má dělat.“

Zkusil Jainu ještě jednou přivolat, ale tvrdohlavě ho odmítala poslechnout. Ještě se ani neobjevila a už teď s ní ztrácel trpělivost.

„Vypadá to, že budu muset zakročit,“ rozhodl Roderick.

„Co chcete dělat?“ zeptal se Mac.

Odpověděl mu výstřel. Rozlehl se po lese a v korunách stromů to zašustilo, jak rána vyplašila tichá zvířata. Roderick spustil ruku a zamířil zpět na vyplašeného Maca, který nechápal, proč je ještě naživu.

„Ta druhá bude mířit na jeho hlavu,“ řekl Roderick dost hlasitě, a ač se přitom díval Macovi do očí, bylo jasné, koho oslovil. „Dávám ti pět sekund, aby ses ukázala.“

„Zbláznil jste se?“ Mac málem kněze okřikl, ale udržel hlas v klidu.

„Jedna. Dva.“

V Macovi se probudil roky mrtvý instinkt a řval na něj, ať odtamtud vypadne, ale jeho nohy stály jako přimražené. Druhý hlas v jeho hlavě říkal něco jiného. Zněl jasně: „Zabij člověka.“

„Tři.“

Roderick natáhl kohoutek.

V ruinách cosi zašramotilo. Z oblouku se utrhl kus zdi, sesypal se dolů a zvedl prach.

Roderick se prudce otočil a zamířil revolverem na kamennou zídku.“

Mohlo by se zdát, že je kniha O dracích a lidech příliš krátká. Pražák ji přečte za dvě cesty metrem, Brňák za čtyři cesty šalinou. To je tak trochu škoda, protože svět Argony skrývá ještě mnohá tajemství. Zda se do něj však autorka někdy vrátí, to ví možná jen Bohyně.

Hodnocení: 70%

Jan Procházka

Žánr

Literatura českáFantasy

Vydáno

2020, Martin Štefko - Golden Dog

 

Počet stran

260

Jazyk vydání

český

Ilustrace/foto

Petra Feňďová

Autoři obálky

Michal BřezinaPetra Feňďová

Vazba knihy

měkká / brožovaná

ISBN

978-80-88067-24-5

   

https://www.goldendog.cz/produkt/o-dracich-a-lidech/

 Kam dál?

Přečtěte si další zajímavosti, originální články a objevte zábavné kuriozity na stránce zajímavé zprávy. Baví vás filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy.