UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

Temný rytíř v povídkovém sborníku Batman v černé a bílé

Temný rytíř v povídkovém sborníku Batman v černé a bílé
26.08.2020

Recenze originálního komiksového batmanovského sborníku

Batman je tu s námi již od roku 1939 a od té doby se stal nejen kultovním komiksovým hrdinou, ale také nedílnou součástí popkultury.  Proto bylo jen otázkou času, kdy se dočká svého vlastního povídkového sborníku. Ten vyšel ve čtyřech svazcích roku 2007 díky společné práci Mikea Carlina, Scotta Petersona, Marka Chiarello a skoro šedesáti komiksových scénáristů a kreslířů. K těm nejznámějším patří jistě Neil Gaiman, Jim Lee, Waren Ellis, Bruce Timm, Joe Kubert, Howard Chaykin, Archie Goodwin, Walter Simonson, Richard Corben, Simon Bisley, Bill Sienkiewicz, Brian Azzarello, Eduardo Risso, Dave Gibbons, Gene Ha, Gene Colan, Alan Grant, Brian Bolland, Kacuhiro Otomo, Paul Dini, Alex Ross, Marie Severin, Chris Claremont, Tim Sale, John Byrne, John Arcudi či John Buscema.

S takovým skvělým týmem tvůrců musí být výsledek dokonalejší než nejlepší oblek Bruce Wayna. Ale jak už bývá nemilým zvykem u povídkových sbírek, ne všechny příběhy se povedly. Na osmi stranách si tu autoři pohráli se všemi možnými žánry. Od noir detektivky, přes takřka psychologické drama až po grotesku. Padouchů, jež kdy s Batmanem bojovali, potkáte jen pár. Ve většině z těch čtyřiceti povídek obsažených v těchto dvou svazcích bojuje Temný rytíř spíš s obyčejnými zločinci. To samozřejmě ještě neznamená že příběh, ve kterém neřádí Joker, musí být nutně špatný. Ba právě naopak K tomu nejlepšímu z první knihy rozhodně patří hned úvodní povídka Věčné truchlení, která nám ukazuje, že i Batman má city, či perfektní noirový příběh Dokonalý pár, za nímž stojí Bruce Timm. Někteří scénáristé si pro změnu pohráli s vypravěčskými postupy. Jedním z těch lepších pokusů je povídka Briana Bolanda Dobrý člověk ještě žije. Většina příběhů je opravdu pěkně vypointovaná, i když třeba některé z nich hrají na humornou notu. A ani takové lehce parodické příběhy jakými jsou Černobílý bandita či Sněžná jízda nejsou marné. Pochopitelně však nebudou sedět každému čtenáři.

Co se výtvarné stránky týká, seznámíme se s velkou škálou kreslířských technik a stylů. První kniha obsahuje i několik ukázek z autorských skicářů a galerii plakátů.

Druhý svazek je o poznání slabší. A to nejen horšími scénáři, ale také absencí obálek k jednotlivým příběhům.  Ale přestože se v něm nevyskytuje tolik slavných jmen jako v první knize, i zde se dají najít zajímavé kousky. Ať už jde o příběh Zatemnění, situovaný do období Druhé světové války, nebo povídku Hádanka, v níž si Walter Simonson pěkně pohrává se světem Lewise Carolla.

Zkrátka a dobře Batman v černé a bílé sice není po příběhové a vlastně ani redakční úplně vyvážený. Takže jediným opravdovým kouzlem tohoto sborníku je možnost v jedné knize vidět, jak různí autoři uchopili Batmana po svém. A to jak výtvarně, tak scénáristicky.

Knihu v pevné vazbě vydalo nakladatelství Crew.

Hodnocení: 85%

Jan Procházka

 

Žánr

Literatura světováKomiksyThrillery

Vydáno

2019, Crew

Orig. název

Batman: Black and White vol. 1 + vol. 2, 2007

 

Počet stran

416

Jazyk vydání

český

Překlad

Martin KrálovecRichard PodanýĽudovít PlataDarek ŠmídMichael Talián

Autoři obálky

Jim LeeLee LoughridgeScott WilliamsKam dál?

Přečtěte si další zajímavosti, originální články a objevte zábavné kuriozity na stránce zajímavé zprávy. Baví vás filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy.