UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

Svitky miří do vašich uší

Svitky miří do vašich uší
03.02.2018

Novinka ve světě audioknih! Ozvučený počin Jany Maffet Šouflové hodnotí Jan Procházka

Grafička, malířka, ilustrátorka, harfenistka a spisovatelka Jana Maffet Šouflová vydala svou knihu v nakladatelství Straky na vrbě v roce 2014. Nyní nám své Svitky z Londýnského mostu přináší znovu v péči téhož nakladatelství, tentokrát v audio podobě.

Píše se rok 1306 a mladý venkovský šlechtic Thomas Collingham se ujímá funkce konstábla Londýnského mostu. Londýnský most je svět sám pro sebe. Živoucí tepna Londýna není jen spojnicí mezi pravým a levým břehem řeky Temže, ale také městem ve městě. Městem, které má své obchodníky, své hospody, svůj kostel, ale i své vrahy, pašeráky a překupníky kradeného zboží. Ti všichni ztrpčují mladému šerifovu zástupci nelehkou službu. Ale na řešení vyřešení čtyř záhadných a zamotaných případů není naštěstí mladý Thomas sám. Vydatným pomocníkem a rádcem je mu především lékař a koroner Lionet z Glastonbury a také Thomasův věrný pobočník  Fin.

Případy, které spolu tato trojice musí Léta Páně1306 vyšetřit  jsou řádně zamotané. Případ desatera smrtí, Případ kočky, která konala zázraky, Případ ohnivého salamandra a Případ tančících nebožtíků.

Svitky z Londýnského mostu nejsou jen obyčejnou historickou detektivkou. Ba právě naopak. Thomas a Lionet se při své práci setkávají s duchem stavitele mostu, nebo s mluvící hlavou nedávno popraveného skotského rebela Williama Wallace. A ani o klasické bájné bytosti či legendární artefakty není na Londýnském mostě nouze. Právě díky těmto fantastickým prvkům jsou vlastně Svitky z Londýnského mostu spíše než klonem Vondruškových či Červenákových historických detektivek zdařilým mixem ryzí fantasy a středověké detektivky.

Svitky z Londýnského mostu jsou rozděleny na dvě CD. První placka obsahuje Prolog a první dva případy. Druhý disk pak kromě dalších dvou případů a epilogu přináší jako bonus čtyři sklady pro harfu.

Knihu načetl a zároveň i nahrál a mixoval Jiří Pobuda. Ten má v roli narátora za sebou již pěkných pár knih (namátkou Stín modrého býka či Stín černého hvozdu). Jiří se role narátora zhostil s nadšení sobě vlastním.  Byť je Londýnský most zalidněn k prasknutí a audiokniha na rozdíl od papírové knihy nedisponuje přehledným přehledem postav, dokázal pan Pobuda (alespoň podle mého názoru) přiřadit každému z autorčiných hrdinů ten správný hlas. Ostatně vše pečlivě konzultoval s Maffet a tak dopadlo vše k její i spokojenosti. A přinejmenším Lionet či William Wallace jsou v jeho podání nezapomenutelní.

Ačkoli dobrá audio kniha stojí a padá s hlasem narátora, jsou dnes její nedílnou součástí ruchy a zvuky dokreslující příběh. Zde musím znovu pochválit jak Jiřího Pobudu, tak i Janu Maffet, která si všechny zvuky hlučícího davu, šplouchání vln a křiku racků sama připravila. Tyto „ruchy“ jsou do příběhu zakomponované s takovou citlivostí, že má posluchač pocit, jako by chodil po Londýnském mostě spolu s autorčinými hrdiny.

Již v úvodu recenze jsem zmínil, že je autorka knihy zdatnou harfenistkou, takže bylo jen přirozené, že si hudební doprovod ke své knize nahrála sama. Kromě čtyř bonusových písní tak uši posluchačů obohatí dvacet jedna starých většinou anglických písní. Ačkoliv slouží jako předěly mezi kapitolami a tedy v rozmezí od 15 do 40 sekund, jsou milým zpestřením čteného textu. Jejich kompletní seznam je pak uveden na vnitřní straně bookletu.

Ten si autorka (stejně jako knihu) navrhla a graficky upravila sama. Kdo zná její ilustrace a obálky fantasy knih již tuší, že i tady je čím se kochat. V pravdě jde asi o nejhezčí booklet který jsem za posledních několik let u audioknihy viděl.

Straky na vrbě jsou pověstné tím, že si své audioknihy dělají „na koleně“ a nesvěřují je žádnému profesionálnímu nahrávacímu studiu, A ačkoli by profesionální zvukař mohl mít k tomuto dílku své výhrady, já mohu říci, že jsou Svitky z Londýnského mostu důkazem, že i s normálním domácím počítačem, nahrávacím programem Goldwave a mikrofonem Samson jdou dělat zázraky.

A komu snad hlas narátora nesedí (i to se může stát), ten může sáhnout po papírových Svitcích.  Připraví se tak ovšem o krásné písně v podání Jany Maffet Šouflové.

HODNOCENÍ: 88%

- - -
Pro Vanili.cz poslechl a sepsal Jan ProcházkaKam dál?

Přečtěte si další zajímavosti, originální články a objevte zábavné kuriozity na stránce zajímavé zprávy. Baví vás filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy.