banner
banner

SVĚTLÝ KRÁL – nástup magie byl pouze začátek

SVĚTLÝ KRÁL – nástup magie byl pouze začátek
07.12.2020
SVĚTLÝ KRÁL – nástup magie byl pouze začátek

Závěrečný díl trilogie Karolíny Francové konečně vyšel v tištěné podobě

Nikdy není tak zle, aby nemohlo být ještě hůř. To brzy zjistí většina zemí ve světě ságy o Purpurové noci Karolíny Francové. Mladý nejmocnější mág zdolal nejedno nebezpečí, sem tam prokázal dobrý skutek, ale co naplat, oživená magie a moc v rukou jediného muže úplně každému zkrátka nevoní. Navíc když panovníkovy úmysly nejsou vždy tak úplně čitelné.

Nyní se ve hře objevuje nový neznámý nepřítel a dosavadní slabiny i sváry mohou ohrozit celý svět.

U třetí knihy o Purpurové noci již opět autorka předpokládá znalost minulých děl, a tedy i situace v Čechách, potažmo (alespoň přibližně) i ve světě. Příběh je napínavý takřka od první věty, a čtenář získá jen málo času, aby popadl dech, a když ihned nepřistoupí na pravidla hry, bude pro ně vývoj další situace hůře stravitelný. Česko je světovou velmocí a ostatní země uvažují o otevření dalších magických zdrojů, aby ze situace něco vytěžily. Jenže zbožňovaný i nenáviděný nejmocnější mág Jan Rener není žádný skromný dobrodinec a nebojí se dát svoji moc na odiv.

„Kolik je ti let, dítě?“

„Dvacet.“

Merlek se zarazil a v jeho tváři se na okamžik objevilo něco jako soucit. „Kdo ti to udělal?“ zeptal se, a když Jan mlčel, zeptal se důrazněji: „Ptám se, kdo tě v tak mladém věku zasvětil magii?“

„Otec.“

„A kde je tvůj otec?“

„Zabil jsem ho.“

„Kde je jeho démon?“

„Poslal jsem ho do pekel.“

(Str. 41)

Pak se ale z hlubin historie vynoří někdo jiný a všechno se zdánlivě hroutí jako domeček z karet. Průsery se vrší jeden na druhý a ještě větší, Rudá věž se otřásá v základech, bezpečí obyvatel má na kahánku. Nezůstáváme jen v Liberci, s autorkou a jejími hrdiny se podíváme se třeba i do Polska či Jižní Koreje. A nejde už pouze o bezpečí lidstva, ale i o nevinnost pozemské přírody – autorčiny nápady jsou v tomto ohledu originální. Události, které se trochu nuceněnáhodou“ točí zrovna kolem dvou mladých přítelkyň, ustupují do pozadí, a právě to činí knihu mnohem čtivější a zajímavější. Karolína Francová opět bravurně zvládá práci s jazykem a stylistikou (ač je z řádků sem tam cítit ženská či snad dokonce mateřská ruka), samozřejmě exceluje v popisech mezilidských vztahů – toho bratrského obzvlášť. Zde se tentokrát nebojí jít skutečně až na dřeň. Poslední třetina knihy bobtná zvraty a emocemi a dává tušit, že celá sága už daleko přesáhla své hrdiny a hrdinky. Svět Purpurové noci se může stát semeništěm myriády dalších příběhů, dalších hrdinů a padouchů, kterým všechny dosavadní události zamotaly život. Uvidíme, zda a s kým se autorka vydá dál…

Závěrem je třeba ještě zmínit obálku, která se tentokrát opravdu hodně povedla, takže čekání na papírovou knihu se vyplatilo.

Článek připravila Kristina Haidingerová

Hodnocení: 80%

Vydal: Brokilon 2020

Obálka: Mikuláš Podprocký, Lukáš Tuma

Vazba: brožovaná

288 stran / 298kčKam dál?

Přečtěte si další prima články na stránce Novinky. Baví vás filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy. Každý správný fanoušek scifi a fantasy musí navštívit Scifi Quest Michala Březiny. Pokud vás zajímají úspěšné projekty a hledáte články o inspirativních či slavných osobnostech, doporučujeme vám navštívit stránku dobré zprávy.


Líbil se vám článek? Šiřte nás dále!

Zveřejněte PR článek na online magazínu Vanili.cz!

Popkulturní magazín provozujeme již od roku 2006.

Mám zájem