UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

Bezejmenná vesnice, nebezpeční návštěvníci a nejedno tajemství – to vše a ještě víc čeká hrdinku v novém románu Stíny mezi námi

Bezejmenná vesnice, nebezpeční návštěvníci a nejedno tajemství – to vše a ještě víc čeká hrdinku v novém románu Stíny mezi námi
04.06.2020

Lovci Maxwell a Bradley se místo v letním lese najednou ocitají uprostřed polí zavátých sněhem. A co víc – cítí, že jsou pronásledováni. Pronásledováni hrůzou, kterou má za nedlouho na vlastní kůži poznat i mladá Lily Benettová. Ta má totiž tu smůlu, že nedaleko takového místa uvízne během cesty na dovolenou.

Román Stíny mezi námi navazuje na knihu Dvojí mysl velmi volně, což je spíše dobře. Z naivní hrdinky těsně za pubertou se mezi tím nějakým zázrakem stala sem tam i vtipná třiadvacetiletá žena, která musí čelit něčemu mnohem horšímu, než jen vlastní minulosti a přeludům. Ve snaze najít zmizelou kamarádku se stává svědkem děsivých událostí, při čemž se sama zaplétá do tajemství spletených nečekanými intrikami.

„Na zemi jsem objevila krev!“

„Čí krev?“

„Nevím, přenosnou laboratoř jsem nechala doma.“ (str.86)

V knize Stíny mezi námi podobně jako v jejím předchůdce Dvojí mysl nedostaneme mnoho indicií o tom, ve které zemi se příběh odehrává. Zde to ale nevadí. Neznámé prostředí a bezejmenná vesnice dodávají celému románu nádech tajemna. Horrorové scény fungují opět na jedničku, tentokrát nejsou tak často rušeny dějově hluchými místy či hrdinčinou samomluvou. Atmosférou připomenou filmy M. Night Shyamalana (konkrétně Znamení či Vesnice, ale najdeme tu mnohem více odkazů).

„Pazoury obalené jehličím ostrým jako žiletky, všudypřítomná černá tma, chlad, doléhající vzdálené zvuky nebo ten strašlivý zatuchlý puch. Má největší noční můra právě obtáčí jednu nohu po druhé a odmítá m pustit dál. Přikovává mé podrážky k rozpraskané zemi v takové vzdálenosti od tmavých stínů, abych spolehlivě cítila jejich přítomnost.“ (str.119)

Příběh nabízí několik časových rovin, nebo třeba deníkové zápisky, takže nejde o nějakou přímočarou jednohubku. Jednotlivé skutečnosti do sebe zapadají, jiné poodhalují další tajemství. Pozitivem také je, že ne všechny části jsou vyprávěny z pohledu mladé Lilly. Čtenáři se tak dočkají dospělých postav, které rozhodně nejsou černobílé, o nejrůznější zvraty tu tedy není nouze. Jednoho příjemného se dočkáme i v závěru příběhu, což knihu posouvá ještě o další level nad jejího předchůdce.

Kniha Stíny mezi námi se povedla. Byť i u ní, stejně jako u Dvojí mysli, by neškodily nějaké ty úpravy a škrtání (ani u této knihy se v metadatech neobjevuje informace o redakci či korekturách), řadí se mezi to lepší, co u nás v žánru vyšlo. Ať už je to nápaditostí, promyšleností příběhu, skladbou vět či atmosférou strašidelných scén. Velmi zdařilá obálka je i v tomto případě samozřejmostí.

Kristina Haidingerová

Hodnocení: 70%

Martin Rousek: Stíny mezi námi

Romány, Literatura česká, horory, Young Adult, mysteriózní

Vydáno: 2020, MaHa

Obálka: Aleš Novák

Vazba: brožovaná

Počet stran: 240

ISBN: 978–80–88363–05–7Kam dál?

Přečtěte si další zajímavosti, originální články a objevte zábavné kuriozity na stránce zajímavé zprávy. Baví vás filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy.