UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

Stephen King - Řbitov zvířátek

Stephen King - Řbitov zvířátek
17.04.2019

Nejděsivější příběh Stephena Kinga do vašich uší.

Bylo, nebylo. 14. 11. 1983 vyšel ve vydavatelství Doubleday román Pet Sematary. Ještě tentýž rok kniha obsadila 7. místo v kategorii „Best Fantasy Novel“ literární ceny Locus. Roku 1989 se kniha dočkala první filmové adaptace. Na režisérské stoličce usedla Mary Lambert. Ovšem spíše než pro svou vlastní kvalitu stojí tento film za povšimnutí díky skladbám „Sheena Is a Punk Rocker“ a „Pet Sematary“ od americké punkové kapely Ramones. Píše se rok 2019 a zatímco do kin zamířila nová adaptace Kingova Řbitova zvířátek, pod níž je podepsána dvojice režisérů Kevin Kölsch a Dennis Widmyer, audio vydavatelství OneHotBook si připravilo tento titul pro naše uši. A na rozdíl od filmu mu k tomu stačil režisér jeden. Tím je Hynek Pekárek, pod jehož vedením vznikla například skvělá audiokniha Terror. Tu koncem loňského roku namluvilo hned jedenáct herců. Na Řbitov zviřátek se vydali pouze tři a i to bylo o jednoho víc, než Doctor Creed a jeho rodina potřebovali.

„Pro většinu rodin je přestěhování novým začátkem. Pro Creeedovy je ale spíše začátkem jejich konce. Právě se totiž nastěhovali do místa, které je nedaleko starého indiánského pohřebiště, kde žádná mrtvola neleží dostatečně dlouho.“ Takhle zněl text distributora filmu z roku 1989 a já myslím, že je postačující. Je to příběh o strachu ze smrti, o rodičovské bezmoci a o křivdách, které si s sebou celý život neseme. Jak se tedy povedlo audio zpracování příběhu, o němž sám jeho autor řekl, že „ze všech románů, které jsem kdy napsal, mi tenhle pořád připadá nejděsivější.“?

Když si prohlédnete na filmovou obálku audioknihy Řbitov zvířátek, uvidíte tři jména. Vasil Fridrich, Jan Vlasák a Klára Suchá. Ostřílený a dlouholetý matador rozhlasových her Vlasák ztvárnil Creedova  souseda Judsona Crandalla. Místní starousedlík, který zná kraj kolem Ludlow a jeho temná tajemství jako své boty, Janu Vlasákovi zkrátka sedí. A bez přehánění mohu říci, že i v hororových částech příběhu nezaváhal a jeho dramatický přednes mě vtáhl do děje. Klára Suchá, jež propůjčila svůj hlas Creedově ženě Rachel, naopak podle mě místy zbytečně přehrávala. Nechci říct, že její výkon je vyloženě špatný, ale zkrátka místy skřípe. Ovšem tyto dva hlasy se v příběhu objeví až v jeho poslední čtvrtině. Proto nejvíce času z těch šestnácti hodin poslechu strávíme s Vasilem Fridrichem, který na svých bedrech nese největší část tohoto pochmurného příběhu. On je tím, kdo nás s přehledem provede nejen chvílemi radosti, jež Doctor Creed, jeho žena a děti Gag a Ellie zažívají v novém domově, ale především údobím strachu, depresí a hrůzy, které bude tuto rodinu pronásledovat až do hořkého konce. Jak už jsem se zmínil, výkonu Jana Vlasáka nelze nic vytknout, ale i přesto mám neodbytný pocit, že by Vasil Fridrich utáhl celou knihu sám. (Ano, dokonce i tu část, kdy se cesty hlavních hrdinů dočasně rozdělí). Jako rodič jsem s ním prožíval nejen chvíle, které trávil se svým synkem, ale především období bezmezného strachu o svou rodinu a rodičovské bezmoci, když vidíte, jak se vaše rodina řítí do horoucích pekel, a vy můžete jen bezmocně přihlížet. Tyhle části příběhu pro mě díky jeho skvělému výkonu byly mnohem děsivější než hororové scény, kterými je Řbitov zvířátek pověstný. Za mě je Vasil Fridrich tím, kdo dělá z téhle audioknihy (a to myslím v dobrém) děsivější zážitek než strašidelné skřeky v hororových částech příběhu. Ty na mě působily až příliš laciným dojmem.

Nedílnou součástí současných audioknih je hudba. Tu tady zastupují především countryová kytara pro období klidu, melancholické piáno a strašidelná hororová hudba. Ovšem největším majstrštykem je indiánský zpěv, který zazní, když se hlavní hrdinové vydají na mikmacké pohřebiště.
Hodnocení: 80% Jan Procházka

Vydavatel: OneHotBook
Katalogové č.: AK238
EAN: 8594169482385
Formát: 2x CD mp3
Délka nahrávky: 16 hodin 9 minut
Překlad: Ivan NěmečekKam dál?

Přečtěte si další zajímavosti, originální články a objevte zábavné kuriozity na stránce zajímavé zprávy. Baví vás filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy.