banner
banner

Špionážní a dobrodružné příběhy z dob, kdy byla Británie velmocí a nebem se proháněly vzducholodě

Špionážní a dobrodružné příběhy z dob, kdy byla Británie velmocí a nebem se proháněly vzducholodě
17.08.2020
Špionážní a dobrodružné příběhy z dob, kdy byla Británie velmocí a nebem se proháněly vzducholodě

Recenze na Taranitový triptych Leonarda Medka

Když Leonardu Medkovi po cestě Transpolárním expresem za tajemstvím žhavého ostrova prší do korsetů, je z toho Taranitový triptych vonící starými časy.

 Taranit na Wikipedii nenajdete. Pokud byste se však zeptali Leonarda Medka, autora dobrodružných příběhů, v nichž hraje hlavní roli český Indiana Jones Franta Franta, vyučeného zlatníka a muže milujícího staré časy vonící párou, řekl by vám o něm více než Encyclopædia Britannica. Takže: Robert Falcon Scott objevil roku 1902 na jižním pólu palivo, které pojmenoval taranit. Díky vynálezu taranitových kotlů, v nichž je taranit, který je výhřevnější než uhlí, spalován, mohou vlaky jezdit rychleji, lodě plout dál a odvážní muži na létajících strojích nakukovat Bohu do oken. Ostatně jen díky taranitu můžete cestovat Transpolárním expresem z Port Hudsonu Brunelovic antarktickým tunelem až do Patagonian Pointu tak jako hrdinové prvního příběhu, nebo si užít legraci s někým, kdo byl vystaven vedlejším účinkům taranitu, jako se to stalo dámě z povídky Když prší do korsetů. A vzhledem k tomu, že o tuto vzácnou komoditu mají zájem i jiné mocnosti, můžete díky tomu zažít nepěkné dobrodružství coby tajní agenti Jeho veličenstva v konfrontaci s tajnými agenty nepřátelské velmoci. Stačí jen podat ruku tomu správnému muži, jímž je ženijní inženýr a člen Aeronautického klubu Herbert Smith Powell.

Ovšem tento neohrožený tajný agent Jeho veličenstva není vypravěčem – těmi jsou lidé, kteří s ním měli (ať již chtěně či proti své vůli) možnost spolupracovat.

Prvním je vlakvedoucí Louis Bontemps. Veterán Britských železnic, který zastával podobnou funkci již v Orient Expresu. Tehdy se však nemusel potýkat s tajnými agenty, šíleným vědcem, ruským hrabětem a jeho suitou, slavným spisovatelem detektivek, a především s vraždou. A to vše v tunelu vedoucím stovky metrů pod polárním kruhem.

Druhým vypravěčem je kapitán pašerácké lodi Molly Swann - Kelly, jehož zavede spolupráce se Smith Powellem ze slunné Šanghaje až někam ke Kurilám. A že půjde o přesdržkovou s agenty Carské tajné služby, netuší ani on, ani irský pilot Paddy a dokonce ani český rodák Frank. Ovšem čtenář se díky tomu dozví o dalších zajímavých vlastnostech taranitu a užije si vpravdě dobrodružnou jízdu.

Třetí příběh s takřka erotickým titulem nám odvypráví rovnou dvě postavy. Ve Whitechapelu řádí vrah. Někdo, kdo zřejmě vypadá jako pan Hyde křížený s King Kongem, masakruje tamní prostitutky jako Jack Rozparovač v dobách své největší slávy. A protože si s tím Scotland Yard zase neví rady, musí vypomoci Aeronautický klub. Pod hlavičkou tohoto pánského aviatického spolku a pod jeho střechou sídlí tajná služba Jeho veličenstva. Tušíte správně, že je to Smith Powell a jeho muži. Jedním z nich a zároveň prvním z vypravěčů je geniální analytik, distingovaný a sžíravě ironický Malcom Oliver Whiteny. Druhou vypravěčkou a jeho protipólem je, dalo by se říci, žena z lidu. Amy Blaystocková je rozhoďnožka. Tajní agenti si ji však jako návnadu nevybrali pouze po její nepopiratelný šarm a dlouhé nohy, ale především proto, že kromě ostrého jazyka oplývá odvahou a fištrónem. Zkrátka tahle holčina sice mluví jako Líza Doolittlová, ale má pod čepicí. O tom se přesvědčí nejen Whiteny a Smith Powell, ale také Trhač Ted.

Mohlo by se zdát, že přinejmenším první a třetí povídka jsou variacemi na známé příběhy Vražda v Orient Expresu a Jack Rozparovač. Ovšem to jen na první pohled. Ve všech třech povídkách hraje velkou roli právě titulní Taranit a tajní agenti. Takže vlastně celý Taranitový triptych (byť si v něm čtenář své odkazy na známé knihy najde) je spíše takovou steampunkovou verzí knihy Tinker Taylor Soldier Spy říznutou Bondem, Indiana Jonesem a podobně. Přitom jde o jazykově vytříbenou záležitost, která potěší duši čtenářovu. Díkybohu však Leonard Medek není Verne, neunavuje nás sáhodlouhými popisy a děj všech tří povídek pěkně odsýpá. No a díky různorodému prostředí i zcela rozdílným vypravěčským stylům zároveň nenudí a skvěle baví. Autor nás v samém závěru knihy seznámí i s genezí jejího vzniku, a to svým jemně sebeironickým stylem.

Stejně jako každý příběh vypráví jiný hrdina, každá povídka má také jiného ilustrátora. Zatímco Zločin v Transpolárním expresu si Leonard Medek ilustroval sám a jeho perokresby se nesou v duchu ilustrací Verneových románů, nadějná kreslířka Eva Letáková se ujala obrázků zdobících úvod kapitol v příběhu Tajemství žhavého ostrova. Janina Strnadová pak krásnými medailonky s hlavními hrdiny vyzdobila stránky příběhu Když prší do korsetů. Několik reklamních letáků, které hezky doplňují Taranitový triptych, pochází také z dílen výše zmíněných. Výprava si vůbec zaslouží velkou pochvalu. Ať už jde o ikony kapesních hodinek, siluet či ozubených kol, které uvozují jednotlivé kapitoly, nebo o obálky s kresbami Milana Fibingera. Grafického zpracování knížky se skvěle ujala Jana Maffet Šouflová. Sundáme-li obal, pak se nám zjeví kniha v pevné vazbě, jejíž hřbet i desky zdobí stylizovaný jakoby kovový znak Aeronautického klubu. Stejně tak i náznak kování na rozích desek lahodí oku. Škoda jen, že namísto obrázků strojů z obálky nenechal pan nakladatel umístit na předsázku knihy mapky, což by bylo ještě více stylové. A některé ilustrace Evy Letákové by také vynikly lépe v celostránkovém formátu. Přesto se takhle hezky vypravená kniha bude v knihovničce moc pěkně vyjímat.

Jestliže pro mě byl minulý rok milým překvapením steampunkový Poslední bůh od Lucie Lukačovičové, letos v létě je to rozhodně Taranitový triptych Leonarda Medka. A já se moc těším na to, kolika přátelům jej nadělím pod vánoční stromeček.

Hodnocení: 86%

Jan Procházka

 

Leonard Medek - Taranitový triptych

Žánr

RományLiteratura českáFantasy

Vydáno

2020, Straky na vrbě

 

1. vydání originálu:

2020

Jazyk vydání

český

Edice

Česká fantastika (143.)

Ilustrace/foto

Leonard MedekEva LetákováJanina Strnadová

Autor obálky

Milan Fibiger

Vazba knihy

pevná / vázaná

ISBN

978-80-88346-04-3Kam dál?

Přečtěte si další prima články na stránce Novinky. Baví vás filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy. Každý správný fanoušek scifi a fantasy musí navštívit Scifi Quest Michala Březiny. Pokud vás zajímají úspěšné projekty a hledáte články o inspirativních či slavných osobnostech, doporučujeme vám navštívit stránku dobré zprávy.


Líbil se vám článek? Šiřte nás dále!

Zveřejněte PR článek na online magazínu Vanili.cz!

Popkulturní magazín provozujeme již od roku 2006.

Mám zájem