UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

Špionážní a dobrodružné příběhy z dob, kdy byla Británie velmocí a nebem se proháněly vzducholodě

Špionážní a dobrodružné příběhy z dob, kdy byla Británie velmocí a nebem se proháněly vzducholodě
17.08.2020

Recenze na Taranitový triptych Leonarda Medka

Když Leonardu Medkovi po cestě Transpolárním expresem za tajemstvím žhavého ostrova prší do korsetů, je z toho Taranitový triptych vonící starými časy.

 Taranit na Wikipedii nenajdete. Pokud byste se však zeptali Leonarda Medka, autora dobrodružných příběhů, v nichž hraje hlavní roli český Indiana Jones Franta Franta, vyučeného zlatníka a muže milujícího staré časy vonící párou, řekl by vám o něm více než Encyclopædia Britannica. Takže: Robert Falcon Scott objevil roku 1902 na jižním pólu palivo, které pojmenoval taranit. Díky vynálezu taranitových kotlů, v nichž je taranit, který je výhřevnější než uhlí, spalován, mohou vlaky jezdit rychleji, lodě plout dál a odvážní muži na létajících strojích nakukovat Bohu do oken. Ostatně jen díky taranitu můžete cestovat Transpolárním expresem z Port Hudsonu Brunelovic antarktickým tunelem až do Patagonian Pointu tak jako hrdinové prvního příběhu, nebo si užít legraci s někým, kdo byl vystaven vedlejším účinkům taranitu, jako se to stalo dámě z povídky Když prší do korsetů. A vzhledem k tomu, že o tuto vzácnou komoditu mají zájem i jiné mocnosti, můžete díky tomu zažít nepěkné dobrodružství coby tajní agenti Jeho veličenstva v konfrontaci s tajnými agenty nepřátelské velmoci. Stačí jen podat ruku tomu správnému muži, jímž je ženijní inženýr a člen Aeronautického klubu Herbert Smith Powell.

Ovšem tento neohrožený tajný agent Jeho veličenstva není vypravěčem – těmi jsou lidé, kteří s ním měli (ať již chtěně či proti své vůli) možnost spolupracovat.

Prvním je vlakvedoucí Louis Bontemps. Veterán Britských železnic, který zastával podobnou funkci již v Orient Expresu. Tehdy se však nemusel potýkat s tajnými agenty, šíleným vědcem, ruským hrabětem a jeho suitou, slavným spisovatelem detektivek, a především s vraždou. A to vše v tunelu vedoucím stovky metrů pod polárním kruhem.

Druhým vypravěčem je kapitán pašerácké lodi Molly Swann - Kelly, jehož zavede spolupráce se Smith Powellem ze slunné Šanghaje až někam ke Kurilám. A že půjde o přesdržkovou s agenty Carské tajné služby, netuší ani on, ani irský pilot Paddy a dokonce ani český rodák Frank. Ovšem čtenář se díky tomu dozví o dalších zajímavých vlastnostech taranitu a užije si vpravdě dobrodružnou jízdu.

Třetí příběh s takřka erotickým titulem nám odvypráví rovnou dvě postavy. Ve Whitechapelu řádí vrah. Někdo, kdo zřejmě vypadá jako pan Hyde křížený s King Kongem, masakruje tamní prostitutky jako Jack Rozparovač v dobách své největší slávy. A protože si s tím Scotland Yard zase neví rady, musí vypomoci Aeronautický klub. Pod hlavičkou tohoto pánského aviatického spolku a pod jeho střechou sídlí tajná služba Jeho veličenstva. Tušíte správně, že je to Smith Powell a jeho muži. Jedním z nich a zároveň prvním z vypravěčů je geniální analytik, distingovaný a sžíravě ironický Malcom Oliver Whiteny. Druhou vypravěčkou a jeho protipólem je, dalo by se říci, žena z lidu. Amy Blaystocková je rozhoďnožka. Tajní agenti si ji však jako návnadu nevybrali pouze po její nepopiratelný šarm a dlouhé nohy, ale především proto, že kromě ostrého jazyka oplývá odvahou a fištrónem. Zkrátka tahle holčina sice mluví jako Líza Doolittlová, ale má pod čepicí. O tom se přesvědčí nejen Whiteny a Smith Powell, ale také Trhač Ted.

Mohlo by se zdát, že přinejmenším první a třetí povídka jsou variacemi na známé příběhy Vražda v Orient Expresu a Jack Rozparovač. Ovšem to jen na první pohled. Ve všech třech povídkách hraje velkou roli právě titulní Taranit a tajní agenti. Takže vlastně celý Taranitový triptych (byť si v něm čtenář své odkazy na známé knihy najde) je spíše takovou steampunkovou verzí knihy Tinker Taylor Soldier Spy říznutou Bondem, Indiana Jonesem a podobně. Přitom jde o jazykově vytříbenou záležitost, která potěší duši čtenářovu. Díkybohu však Leonard Medek není Verne, neunavuje nás sáhodlouhými popisy a děj všech tří povídek pěkně odsýpá. No a díky různorodému prostředí i zcela rozdílným vypravěčským stylům zároveň nenudí a skvěle baví. Autor nás v samém závěru knihy seznámí i s genezí jejího vzniku, a to svým jemně sebeironickým stylem.

Stejně jako každý příběh vypráví jiný hrdina, každá povídka má také jiného ilustrátora. Zatímco Zločin v Transpolárním expresu si Leonard Medek ilustroval sám a jeho perokresby se nesou v duchu ilustrací Verneových románů, nadějná kreslířka Eva Letáková se ujala obrázků zdobících úvod kapitol v příběhu Tajemství žhavého ostrova. Janina Strnadová pak krásnými medailonky s hlavními hrdiny vyzdobila stránky příběhu Když prší do korsetů. Několik reklamních letáků, které hezky doplňují Taranitový triptych, pochází také z dílen výše zmíněných. Výprava si vůbec zaslouží velkou pochvalu. Ať už jde o ikony kapesních hodinek, siluet či ozubených kol, které uvozují jednotlivé kapitoly, nebo o obálky s kresbami Milana Fibingera. Grafického zpracování knížky se skvěle ujala Jana Maffet Šouflová. Sundáme-li obal, pak se nám zjeví kniha v pevné vazbě, jejíž hřbet i desky zdobí stylizovaný jakoby kovový znak Aeronautického klubu. Stejně tak i náznak kování na rozích desek lahodí oku. Škoda jen, že namísto obrázků strojů z obálky nenechal pan nakladatel umístit na předsázku knihy mapky, což by bylo ještě více stylové. A některé ilustrace Evy Letákové by také vynikly lépe v celostránkovém formátu. Přesto se takhle hezky vypravená kniha bude v knihovničce moc pěkně vyjímat.

Jestliže pro mě byl minulý rok milým překvapením steampunkový Poslední bůh od Lucie Lukačovičové, letos v létě je to rozhodně Taranitový triptych Leonarda Medka. A já se moc těším na to, kolika přátelům jej nadělím pod vánoční stromeček.

Hodnocení: 86%

Jan Procházka

 

Leonard Medek - Taranitový triptych

Žánr

RományLiteratura českáFantasy

Vydáno

2020, Straky na vrbě

 

1. vydání originálu:

2020

Jazyk vydání

český

Edice

Česká fantastika (143.)

Ilustrace/foto

Leonard MedekEva LetákováJanina Strnadová

Autor obálky

Milan Fibiger

Vazba knihy

pevná / vázaná

ISBN

978-80-88346-04-3Kam dál?

Přečtěte si další zajímavosti, originální články a objevte zábavné kuriozity na stránce zajímavé zprávy. Baví vás filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy.