UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

Sní vaše uši o audioovečkách?

Sní vaše uši o audioovečkách?
27.06.2018

Recenze Jana Procházky na audioknihu Blade Runner

Všichni máme jistě v živé paměti film Blade Runner 2049 z roku 2017. Režisér Denis Villeneuve se v něm znovu vydal do nepříliš vzdálené budoucnosti, aby navázal na kultovní film Ridleyho Scotta s Harissonem Fordem v hlavní roli lovce uprchlých androidů, Ricka Deckarda. Ovšem ani jeden z těchto skvělých filmů by nevznikl, kdyby Philp K. Dick roku 1968 nenapsal svůj román Do Androids Dream of elelectric sheep?

Ten u nás vyšel poprvé u nakladatelství Winston Smith (1993) v překladu Lindy Bartoškové, potom v Argu v roce 2004 a letos v témže nakladatelství znovu, v pevné vazbě, opět v překladu Lindy Bartoškové.

Právě z tohoto překladu nyní vychází v péči audio vydavatelství OneHotBook její audioverze.

Jak zní Blade Runner? Jako břitva Dr. Tyrella!

Režie této existencionální a depresivní sci-fi detektivky se ujal Petr Gojda, který má na svém kontě také audioknihu  klasika žánru Franka Herberta Duna. Vypravěčem je ostřílený narátor a skvělý herec Dejvického Divadla, Martin Myšička, jehož hlas můžeme znát například z audio knih Konec dětství nebo Příběh služebnice.

Pan Myšička (jako ostatně vždy) suverénně zvládl celou škálu mužských i ženských postav. Všechny emoce (strach, naděje, bezmoc…), které zmítají nejen hlavním hrdinou Deckardem, androidí dívkou Pris a ostatními postavami. A je jedno, jestli jde o Roye Battyho, Rachael nebo koktavý speciál, který Deckardovi zkříží cestu při jeho pátrání či rozjásaný hlas rozhlasového moderátora Kámoše Bustera. Zkrátka a dobře, proti narátorovi nemůžu říct křivého slova.

Druhým velice silným prvkem této audioknihy je hudební doprovod. Ten velice silně připomíná skvělý Vangelisův soundtrack ze Scottova filmu Blade Runner (1982). Přesto je originální a neotřelý. Skvěle dokresluje depresivní atmosféru příběhu.

Vlastně i samotný obal audioknihy je hezkým odkazem na Blade Runner Ridleyho Scotta. A to nejen stylizací postavy Rachael, ale také zvoleným fontem pro nadpis.

Zkrátka a dobře, audiokniha Blade Runner se vám bude nejen skvěle poslouchat, ale bude se i hezky vyjímat v playlistu každého fanouška sci-fi.

90%

Philip K. Dick: Blade Runner
režie Petr Gojda, vypravěč Martin Myšička
délka: 7 hod. 7 min.
download 289 Kč, CD 329 Kč
Vydal: OneHotBook

- - -
Pro Vanili.cz Jan Procházka, redakční spolupráce Michal BřezinaKam dál?

Přečtěte si další zajímavosti, originální články a objevte zábavné kuriozity na stránce zajímavé zprávy. Baví vás filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy.