UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

SMRT BÝVÁ NEHEZKÁ – chyba, vina, trest?

SMRT BÝVÁ NEHEZKÁ – chyba, vina, trest?
27.11.2020

Jsou situace, které doufáme, že nezažijeme. Jsou situace, ze kterých máme podvědomě strach celý život, i ty, kterým nejsme ochotni uvěřit…

Třeba že někoho omylem v mladické nezodpovědnosti zabijeme, nebo nám někdo zabije drahou osobu, nebo… spatříme něco, co žádným způsobem neumíme vysvětlit. To jsou ingredience, ze kterých vaří protřelý povídkař Jiří Sivok svůj první románový chod.

Hlavní hrdina se po rodinné tragédii setkává s podivností, již odkrývají rodinná alba. V jeho ztrátou zdrcené mysli se zapínají zelené kontrolky, nabízejí nové možnosti a hlavně naději. Vše směřuje k autu, které kdysi vlastnil. Lze se skrze nabízené indicie dostat k něčemu víc, než co nabízí ve Svět za oponou, který si hlavní hrdina – spisovatel už vytvořil?

Vypravěčský um Jiřího Sivoka je vynikající a dějové smyčky vázající dohromady osudová setkání neotřelá. Rozdělením kapitol snadno proklouzne i nějaký ten časový skok či feťákův úlet a čtenář se veze. Drastické popisy společníka jistého vraha se zahryznou do myslil a nepustí, protože… to ví jen hrdina a sám, a také spisovatel, který přesně dávkuje hrůzu, zoufalství a snahu o nalezení cesty. Po jazykové stránce knížce není co vytknout, popisy fungují… možná až moc, což právě dělá horror horrorem, a rušivých elementů se tu opravdu nedočkáte. Jediné, co může čtenáře mrzet je fakt, že některé pasáže zůstanou tak trochu nedopovězené. Ač je kniha prošpikovaná emocemi, sem tam se některá vytratí. Je to příběh, který chytne a nepustí. Ale také to pro některé čtenáře může být příběh, který dočte a opustí. Některé scény by si zkrátka zasloužily pár odstavců navíc, trochu té dávky osudovosti či šílenství, která by žilách zůstala i dlouho po aplikaci. Autor nabízí množství skvělých námětů, otevřených vrátek i osob, které stále čekají (a kdo z nás ne) na zázrak. Při čtení poslední třetiny mě napadaly možná kacířské myšlenky: tomuhle příběhu dát tak sto stran navíc (i kdyby o majiteli plenek s medvídkem Pú) a pevnou vazbu… Ale kdo ví?  Třeba se k některým z (anti)hrdinů ještě vrátíme. Protože něco mi našeptává, že Svět za oponou skrývá ještě mnohá tajemství. A ten pocit zesílil po dočtení autorova poděkování…

Knížku Smrt bývá nehezká ještě doplňuje povídka ZELENÝ ZÁVOJ, TAK NENÁVISTNĚ ZELENÝ, příběh, který se v lecčems podobá Lumleyho Nekroskopovi. Je to velmi originálně pojatá jednohubka, kde se čtenář potká i s hrdiny předešlé knihy a ve které pulsuje sakra dobrý další námět na román.

Co se týká knihy jako takové, nakladatelství Golden Dog opět přizvalo ke spolupráci Michala Březinu, pod jehož taktovkou ožily obrazy Jozefa Svobody a výsledný mix je navzdory tématu knihy více než příjemný.

Kristina Haidingerová

Hodnocení 85%

Jiří Sivok: Smrt bývá nehezká

Vydal: Golden Dog, 2020

Ilustrace: Josef Pepe Svoboda

Obálka: Josef Pepe Svoboda, Michal Březina

Počet stran: 208Kam dál?

Přečtěte si další zajímavosti, originální články a objevte zábavné kuriozity na stránce zajímavé zprávy. Baví vás filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy.