UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

Praga caput regni - sborník křtěný Vltavou

Praga caput regni - sborník křtěný Vltavou
04.11.2019

Ta kniha je jako vitráž s barevnými sklíčky. Je na ní psáno Praga caput regni

Praha. Věčná inspirace básníků, zpěváků a spisovatelů. K těm, kdo jí přišli vzdát svou poctu, přibyl nyní i pan Michael Bronec a s ním dvanáct známých i méně známých domácích autorů, kteří zasvětili své knihy a povídky fantastice.

Představíme-li si sborník Praga caput regni jako průvod autorů a jejich hrdinů kráčejících po Karlově mostě směrem k Pražskému hradu, spatříme v něm postavy z legend i hrdiny známých příběhů. V čele jede na bílém oři kněžna Libuše bok po boku se svou věrnou družinicí Milenou, za nimi pak poskakují Hrdonožky. Trojice z foglarovsky laděného a příběhu, v němž Jan Pohunek mísí poetiku Ajvajzova Druhého města s poetikou Stínadelské trilogie. Hned v závěsu tančí v barevném sárí Lucie Lukačovičová a po jejím boku oba zaměstnanci Detektivní kanceláře Sirius, Prokletý Albrecht a runařka Margot. Ty pak následuje Leonard Medek a s ním (zde teprve šestnáctiletý) budoucí Dobrodruh Franta Franta. Mezi písmenky tančí Jarmila Kašparová a její ultimátní záporák Aluzionista. V závěsu za nimi Lev z Nádraží Vyšehrad, následován notářem Kamilem Tůmou hledajícím v bezčasí svou dcerku. Nad nimi poletuje ve sněhové vánici pískovcový anděl. A tak bychom mohli pokračovat dál a dál.

Sborník nese podtitul Legendy. Mezi ty autorské určitě patří Františka Vrbenská, Leonard Medek či Vlado Ríša. Ovšem autorů, kteří si své místo v srdcích čtenářů vydobyli už před nějakým časem, je víc. Vedle již zmíněné Lucie Lukačovičové k nim patří také Míla Linc, Pavel Fritz nebo Daniel Tučka.

A příběhy? Od ryze magických přes detektivní až po futuristické. Samozřejmě nechybí ani povídky humorného ladění, ať už Každý něco pro vlast od Věry Mertlíkové, jež při trampotách bezhlavého rytíře těží ze své znalosti pražských strašidel, či Libušin hněv Jana Dobiáše, což je úsměvná historka o založení města.

Svou troškou do mlýna přispěl i sám nakladatel Michael Bronec, a to nejen úvodním slovem, v němž mimo jiné zavzpomínal na literární duchy, kteří se ve svých dílech stověžaté matičce věnovali, ale také pěknou sci-fi military střiženou povídkou Gamořin Gambit.

Medailonky autorů nám pak napoví nejen něco málo o jejich dosavadní tvorbě, ale také o jejich vztahu k Praze.

Pravda, rozsah povídek sahá od pár stran až po několik desítek, a ne vždy je délka některých povídek úměrná jejich kvalitě. Ovšem to je jediná slabina tohoto sborníku.

Těch čtrnáct povídek nejenže představuje čtrnáct různých pohledů na Prahu, ale také jde o čtrnáct různých a často velice originálních pohledů na fantastiku.

Navíc je to nejen čtivá, ale i krásně vypravená kniha v pevné vazbě a s nádhernou obálkou od Tomáše Kučerovského.

První sborník fantastických povídek věnovaný Praze se rozhodně povedl. A brzy se můžeme těšit na jeho druhou část.

Hodnocení: 85 %, ovšem pražští rodáci křtění Vltavou si s klidem mohou přihodit 5 %.

Jan Procházka

Žánr Povídky, Literatura česká, Fantasy
Vydáno 2019, Straky na vrbě
Jazyk vydání český
Edice Česká fantastika (138.)
Ilustrace/foto Tomáš Kučerovský
Autor obálky Tomáš Kučerovský
Vazba knihy pevná / vázaná s přebalem
ISBN 978-80-87364-97-0Kam dál?

Přečtěte si další zajímavosti, originální články a objevte zábavné kuriozity na stránce zajímavé zprávy. Baví vás filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy.