UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

Saské kroniky Vol. 1. V produkci OneHotBook

Saské kroniky Vol. 1. V produkci OneHotBook
01.03.2021

Vasil Fridrich jako Uhtred z Bebbanburgu v audiozpracování knihy Poslední království

9. století Britannia. Mladičký Uhtred žije se svým otcem, nevlastní matkou a starším bratrem. Jakožto syn northumbrijského velmože vládnoucího nemalým jměním žije sice dost osamělým, ale přesto pohodlným životem na hradě Bebbanburgu. Vše se pro desetiletého chlapce změní ve chvíli, kdy se u pobřeží objeví lodě Dánů. V jedné chvíli bylo moře pusté a prázdné, a okamžik poté se na něm objevily lodě připlouvající od jihu. Byly to krasavice. Jejich přídě a zádě, na špicích ozdobené zlacenými hlavami šelem, se obloukem zvedaly do výšky a zdálo se, že ty lodi poháněné stříbrnými křídly vesel na vodě tančí.“ V následné bitvě s nájezdníky je pak zabit nejen jeho starší bratr, ale také otec. Ostatní členové jejich domácnosti jsou následně buď pobiti, nebo vzati do otroctví. Osiřelého chlapce si proti jeho vůli osvojí vrah jeho otce – hrabě Ragnar Neohrožený. Mladík je vychován v duchu vikinských obyčejů a časem se mezi ním a Ragnarem vytvoří velmi silné pouto. „Prožil jsem nádherné dětství, dokonalé alespoň z pohledu chlapce. Vyrůstal jsem mezi muži. Byl jsem svobodný, volný jako pták, nezkrotný, neobtěžovali mě žádní kněží, neplatily pro mě žádné zákony a povzbuzovali mě k bojechtivosti.“ Přesto Uhtred nezapomíná na svůj původ a vlastně nikdy úplně nezpřetrhal vazby se svými krajany. Válka mezi Sasy a Dánskými nájezdníky zavede mladého muže nejen do štítové hradby, na volné moře a palubu dračích lodí, ale především do blízkosti západosaského krále Alfreda, jenž vládne poslednímu anglickému království, které ještě odolává Dánským útokům. Možná právě pro to Uhtred dlouho váhá, jestli zůstat Angličanem a pomstít smrt svých nejbližších, nebo žít s těmi, s nimiž prožil nejkrásnější chvíle svého dětství.

Bernard Cornwell v Uhtredovi vytvořil jednu ze svých nejzajímavějších a nejpůsobivějších heroických postav a dynamickým, vášněmi naplněným dějem Posledního království dosahuje jednoho z vrcholů své dosavadní bohaté tvorby. Ostatně proto se Poslední království dočkalo nejen dalších jedenácti pokračování, ale také televizního seriálu BBC čítajícího čtyři série, v němž hlavní roli ztvárnil Alexander Dreymon. Nyní se tedy příběh Uhtreda z Bebbanburgu dočkal audioknižního zpracování. Toho se ujalo audio vydavatelství OneHotBook a pod režijním vedením Hynka Pekárka vnikla audiokniha, která si kvalitou nezadá se svou literární předlohou. Může za to nejen dobře zvolená hudba, ale především Vasil Fridrich, který usedl do narátorského křesla.

„Všichni jsme osamělí a všichni hledáme ruku, které bychom se drželi v temnotě. Je to ruka, kdo hraje, ne harfa.“ 

Poslední království je vlastně vyprávěním stárnoucího Uhtreda, který již na konci své pouti vzpomíná na svůj uplynulý život. Vzpomíná a hodnotí. Tomu ostřílený narátor Fridrich podřídil svůj projev a udělal dobře. K retrospektivnímu válečníkovu vyprávění se jeho civilní a na správně zvolených místech tu ironický, onde rozhořčený či smutkem zastřený hlas skvěle hodí. S emocemi narátor pracuje velice pěkně a já musím smeknout před tím, jak skvěle dokázal ztvárnit jak Uhtredovu beznaděj na počátku jeho cesty, tak bojové nadšení v řadách válečníků. Jak dokázal vystihnout sžíravou ironii v poznámkách polovičního pohana, jímž hlavní hrdina je, na účet křesťanství. Hodně moc mě bavilo (nevím, jak jinak to nazvat) vypravěčovo frázování, kdy si občas opravdu pěkně hraje s fonetickou podobností různých slov. Stejně jako autor perfektně vystihl drsnost života a válčení na přelomu dvou epoch, narátor dokázal skvěle vystihnout pocity a myšlení člověka, který v oné době žil.

Myslím, že tady Vasil Fridrich odvedl skvělou práci a díky ní se mi audiokniha Poslední království líbila o dost víc než její televizní zpracování. A přestože Cornwellův epos je historickým románem, bude bavit kdejakého fanouška fantastiky. Protože co si budeme namlouvat, kde jinde spisovatelé fantasy berou svoji inspiraci než v historii?

Závěrem dodám, že knihy Bernarda Cornwella u nás vydává BBart v překladu Jany Svobodové a cover audioknihy se nese v duchu televizního seriálu.

Hodnocení: 89%

Jan Procházka

Katalogové č.: AK376
EAN: 8594169483764
Formát: 2x CD mp3
Délka nahrávky: 15 hodin 4 minuty

Překlad: Jana Svobodová – heirs

Narátor: Vasil Fridrich

Datum vydání: 22. ledna 2021

http://www.onehotbook.cz/audioknihy/posledni-kralovstvi/Kam dál?

Přečtěte si další zajímavosti, originální články a objevte zábavné kuriozity na stránce zajímavé zprávy. Baví vás filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy.