UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

S pokorou a nadějí k vám přichází Becky Chambersová

S pokorou a nadějí k vám přichází Becky Chambersová
17.06.2021

O křehkých duších ve vesmíru a o naději

Becky Chambers zaujala čtenářskou obec svou volnou sci-fi trilogií Poutníci. Není podstatné, že její první díl s názvem Dlouhá cesta na malou rozzlobenou planetu získal nominace na ceny Kitschies (2015) a Baileys Women’s Prize for Fiction (2016). Tedy je, ale mnohem podstatnější jsou pocity a myšlenky, které si z jejich čtení lidé odnášejí. A ačkoli se její příběhy odehrávají v nejhlubším vesmíru na vzdálených planetách, jsou to především příběhy o naději, vzájemném porozumění a hledání společných cest. Nejinak je tomu i v její novele S pokorou a nadějí, a to i přesto, že se neodehrává ve světě trilogie Poutníci.

Ariadnina nit

Ani ve dvacátém prvním století není nic dokonalé. Země je přelidněná, lidé žijí ve vedrem zužovaných bytových aglomeracích a zeleninu a zeleň znají maximálně tak díky hydroponickým mini zahrádkám na svých pidi balkonech. Snad právě proto upřelo lidstvo svůj pohled ke hvězdám, k nimž vysílají výzkumné výpravy. Díky somaformaci dokážou kosmonauti přizpůsobit svá křehká těla nehostinným a drsným, lidskému druhu mnohdy nepřátelským podmínkám na vzdálených světech. Protože právě vzdálené exoplanety nejspíš hostí neznámé životní formy a snad i možné místo pro nový život.

My sledujeme cestu astronautky a vědkyně Ariadne O’Neillové a jejích tří kolegů. Tento výzkumný tým se před mnoha lety vydal prozkoumat čtyři obyvatelné exoplanety. Vědci se řídí přísnými bezpečnostními protokoly, které zahrnují například i příkaz pozorovat, zaznamenávat, ale pokud možno nenarušit a neponičit život na zkoumaných planetách. Ovšem jejich domovskou planetou za ta léta, které strávili na cestě, zmítali občanské války a přírodní katastrofy. A když přestanou zprávy z rodné Země přicházet úplně, rozhodne se Ariadne vyslat domů poslední zprávu. Tou je deník její mise. Život v odloučení, bez kontaktu s domovem je těžký, ale naděje, že lidstvo na své vyslance ve vesmíru nezapomnělo je silná. Jde jen o to, jestli bude chtít této zprávě ještě někdo naslouchat.

Chambersová se ve své necelých sto třicet stran dlouhé (krátké) novele nás s Ariadne a jejími kolegy vezme hned na čtyři světy. A tady musím uznat, že její fantasie převzala otěže a dokázala vykreslit ledovou planetu Aecor, vodní Operu i Mirabilis a Votum s přesností fotografa, a přitom vystihnout jejich duši lépe než mnohý básník. A ačkoli jsou výpravy na povrch oněch planet v jejím podání navýsost poetické, zároveň dokáže i na relativně malé ploše rozehrát drama boje o přežití a z prostředí exotických planet vytěžit maximum. Vědecké a technické popisy ovšem autorka omezila na minimum. Vždyť ani Ariadne neví, kdo bude její zprávu jednou číst. Naopak, více se zaměřuje (jak už jsou u ní její čtenáři zvyklí) na pocity a myšlenky jednotlivých členů posádky. Možná to takhle zní trochu suchopárně. Ale opak je pravdou. Tahle posádka nemohla být lidštější. A navíc myšlenky, které Chambersová čtenářům předkládá a dilemata, jež její hrdinové řeší, jsou nadčasové a dotknou se srdce každého, kdo se cítí být člověkem. A to vše v perfektně vyváženém příběhu, v němž cítíte stopu melancholie a smutku, ale také vidíte tu pověstnou červenou Ariadninu nit, jíž je naděje. Jestli bych něco téhle křehké knize a krásné knize vytkl? Trochu mě mrzela záměrná autorčina nejasnost ohledně vzájemných vztahů členů týmu. Na to u ní nejsem zvyklý. Ale pro první setkání s Becky mohu knihu jen doporučit. A my fanoušci budeme jen doufat, že brzy napíše zase něco tak krásného a lidsky křehkého jako je tato novela.

Hodnocení: 80%

Jan Procházka

Žánr: 

Literatura světováNovelySci-fi

Vydáno: 2021, Host
Originální název: 

To Be Taught, if Fortunate, 2019

Překlad: Lucie Bregantová
Počet stran: 176
Jazyk vydání: český
ISBN: 978-80-275-0610-1

https://www.hostbrno.cz/s-pokorou-a-nadeji/Kam dál?

Přečtěte si další zajímavosti, originální články a objevte zábavné kuriozity na stránce zajímavé zprávy. Baví vás filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy.