UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

Rozhovor se spisovatelem Vladimírem Zábrodským

Rozhovor se spisovatelem Vladimírem Zábrodským
17.06.2017

Jak se z ajťáka stane autor horrorových povídek? Přečtěte si rozhovor s Vladimírem Zábrodským na Vanili.cz!

„Ke psaní mě přivedl můj zájem o algoritmy. Když se zabýváte algoritmy, po nějaké době vás přestane bavit sledovat, na co přišli jiní. Začnete si vymýšlet svoje vlastní,“ říká ajťák - spisovatel Vladimír Zábrodský, další z autorů, který se zapojil do horrorového literárního projektu Ve špatný čas na špatném místě.

Co považuješ za svůj doposud nejúspěšnější literární počin?
Mám radost z každé publikované povídky. A hlavně – je to pro mne velká motivace!
Jak se z „ajťáka“ stane autor horrorových povídek?
K horrorům mne vedla linie začínající knihami Raye Bradburyho a třeba sbírkou Tichá hrůza, přes filmy jako je Psycho (na ten mě vzala maminka, když jsem chodil do osmé třídy), Jáma a kyvadlo, Vetřelec… Toho jsem viděl poprvé v roce 1983 a nikdo mě předem nevaroval, o čem to bude!
Ke psaní mě přivedl můj zájem o algoritmy. Když se zabýváte algoritmy, po nějaké době vás přestane bavit sledovat, na co přišli jiní. Začnete si vymýšlet svoje vlastní. Publikoval jsem v časopisech Elektronika, Bajt, Softwarové noviny.
V roce 2004 jsem se stal učitelem. A přišly prázdniny a volný čas. Časopisy jako ty výše uvedené už neexistovaly; absťák po psaní mě přivedl k vymýšlení příběhů a psaní povídek.
První moje povídka byla sci-fi horror…S něčím se vám svěřím. Když jsem s psaním povídek začínal, poohlížel jsem se, od koho se učit. Bylo to v době, kdy jsem už četl jenom odborné texty, ale jak nevzpomenout na krásné chvíle s knihou v dětství a mládí!
Takže Agatha Christie, Stephen King?
Ta první, protože nikdo neumí tak jako ona splétat jeden příběh ze zorného úhlu více postav.
Ten druhý. Ne… tady nejde o techniku. Když nějak nechci psát dál, vezmu si kteroukoliv jeho knížku a začnu ji pomalu číst, slovo za slovem. A postupně nasávám jeho radost ze psaní. Nejde tvořit, když vás to netěší, a z jeho textů tenhle pro mne tak důležitý druh těšení kape.
Když už jsme se dostali ke Stephenu Kingovi. Myslím, že patří k nejvýznamnějším autorům sociálních románů druhé poloviny minulého a začátku tohoto století. Jenže kdo by koupil sociální román? A tak to, co píše, tu ředí, tu zahušťuje, tu koření hrůzostrašnými a mystickými ingrediencemi.
Vezměte si třeba knížku Cujo. Když toho vzteklého psa odděláte, příběhu to nijak neuškodí. A kdybyste tam chtěli mít mermomocí napětí a ohrožení života, stačí k tomu pokažený zámek na dveřích auta, se kterým žena a dítě uvíznou na slunci… Asi to tak i Stephen King původně mínil, jenomže když zjistil, že Zámek už před ním napsal Franz Kafka, nezbývalo, než sáhnout mezi zaprášené rekvizity z Creepshow a vytáhnout toho uslintaného bernardýna.
Věříš v existenci mimozemských nebo nadpřirozených bytostí?
K těm mimozemským: Sebepodivnější děje v přírodě nakonec projeví svoji smysluplnost. Nějak nemůžu uvěřit, že bychom tu byli sami – jaký by to mělo smysl?
K těm nadpřirozeným: Absolutně nevěřím. Pokud zrovna v šeru blížící se noci nenarazím na neznámém lesním palouku na polorozpadlý hřbitov s podlouhlými, zejícími jámami.
Máš v zásobě nějakou děsivou historku z Blanenska?
V roce 1989 jsem vedl kurz programování pro zaměstnance ČKD Blansko. V květnu toho roku se v lese nedaleko vrátnice blanenských strojíren odehrála tragédie: maskovaný muž tam výstřelem z brokovnice do obličeje zavraždil dívku. Pro mne jde o osobní dotek hrůzy, protože právě tuhle dívku jsem učil programovat.
Jaká je podle tebe nejlepší filmová nebo knižní horrorová postava?
Vetřelec. Dostanu-li se kamkoliv, kde mě začínají svírat skály, stěny, jeskynní chodby, vždycky si na něho s pohnutím vzpomenu.
A tvoje oblíbené filmy?
Hněv duší, Jeepers Creepers, Onibaba, Osvícení (1980), Vetřelec, Vražedná terapie (v abecedním pořadí, názvy podle ČSFD.cz). Jsou to filmy se zásadním, stále aktuálním poselstvím, které třeba v případě Vetřelce zní: „Ta nejhorší bestie je v tobě.“
Co můžeme v projektu Ve špatný čas na špatném místě očekávat právě od tebe?
Vánoční náladu s vůní pryskyřice a syrového sněhu, originálního záporáka a z toho plynoucí neokoukanost zápletky.

Článek pro vás připravili Kristina HaidingerováHonza Vavřička.
Foto (kniha/logo): Kevin Wulfric Scherrer

Pokud máte chuť na další články, klikněte na sekci Novinky anebo se mrkněte na rozverné rozhovory a odvážné fotogalerie v sekci EroTotem. Fanouškům scifi a fantasy rozhodně doporučuji navšívit Scifi Quest Michala Březiny, kde najdete recenze a hustě vtipné rozhovory s celebritami.Kam dál?

Přečtěte si další zajímavosti, originální články a objevte zábavné kuriozity na stránce zajímavé zprávy. Baví vás filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy.