UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

Robert Jackson Bennet může být spokojen

Robert Jackson Bennet může být spokojen
02.07.2021

Jitka Ježková ovládla Město schodů ve stejnojmenné audioknize

Tuto knihu vydalo v překladu Milana Pohla nakladatelství Host v roce 2015. Já se k ní dostávám po hříchu až nyní, a to v podobě audio knihy z produkce Audiotéky a možná je to tak dobře. Než si však řekneme proč, pojďme si v krátkosti připomenout o co v prvním díle urban fantasy trilogie Roberta Jacksona Benneta vlastně jde.

Kdysi byla válka. Válka mezi zemí, v níž vládli prostřednictvím zázraků Bohové a zemí, jež jí byla podrobena. Ale otroci (tak jako třeba Spartakus) povstali a pod vedením jediného muže bohy srazili k zemi a zahubili. Teď se role obrátily a z otroků jsou okupanti a z vládců světa občané druhé kategorie. Ovšem někteří z nich se zřejmě s druhými houslemi nehodlají smířit. V detektivním urban fantasy románu Město schodů se dostáváme do Bulikova, města, které bylo centrem říše uctívající bohy. Zde nedávno násilnou smrtí skonal slavný historik a svého druhu religionista. A protože byl jedním z občanů národa, který nyní vládne světu, je třeba vyšetřit, kdo ho zabil. Tímto nelehkým úkolem je pověřena mladá diplomatka Shara Thivaniová. Jenže nic není tak jednoduché, jak by se na první pohled mohlo zdát a stejně jako Shara není jen obyčejnou diplomatkou, ani bohové nejsou až tak úplně mrtví. Vyšetřování se komplikuje, politické intriky se kolem naší hrdinky omotávají jako pavoučí sítě a staří bohové povstávají.

Když ostřílená narátorka navštíví další fantasy svět

Herečka a narátorka Jitka Ježková má na svém kontě přes třicet audioknih, z toho (počítáme-li Cizinku) sedm tak či onak koketujících s fantastikou. Většina posluchačů ji má však zafixovanou jako Ilan ze série Petry Stehlíkové. Ve Městě schodů se tedy vydává do dalšího z fantasy světů nyní již s čákou ostřílené narátorky. Musím přiznat, že jsem si z počátku říkal, že se Ježková v městě Bohů ztratila stejně jako Alenka v říši za zrcadlem. Neb příliš spoléhá na to, že už má načteno opravdu hodně a nemusí se nijak zvlášť snažit.  Ze začátku se zdálo, jako by četla Sharu stejným tónem jako jejího bývalého přítele, nyní předního člena společnosti Bulikova Vohannes’e.  A vlastně na první poslech se může zdát, že i ostatní ženské a mužské postavy (kromě Shařina pobočníka Sigruda) čte podobným tónem. Až jsem si říkal, že nám trošku zpychla a narátorství začala brát jako řemeslo (nebo jak říkáme u nás doma, to začala sekat jak Baťa cvičky). Jenže při pozornějším poslechu si jeden uvědomí, že tam ty rozdíly jsou, ale nejsou nijak markantní. Ježková totiž nepřehrává a podává všechny postavy velice civilně. Proto se na první poslech mohou zdát zaměnitelné, ačkoli nejsou. To si posluchač uvědomí v druhé části knihy, kdy dojde na bojové scény a narátorka nám ukáže, jak perfektně umí souznít nejen se spádem děje, ale i textem jako takovým. Když Sigurd zápasí s jedním z božských stvoření, nebo když Ježková mluví schizofrenickým hlasem dvou bohů, kteří splynuli v jedno, uvědomíte si, že není vyhledávanou narátorkou nadarmo. Právě tyto scény pro mě byly pomyslným vrcholem knihy. Hudební doprovod mě nijak neurazil, ani extra nenadchl. Je to sice trochu škoda, ale zase lepší, než kdyby s příběhem vůbec neladil. Jsem rád, že se Audiotéka ujala Božských měst a doufám, že Jitku Ježkovou uslyším v druhém díle v roli generálky Turyin Mulagheshové, protože i ta jí šla v Městě schodů na výbornou.

Hodnocení: Příběh: 80% Audiokniha 80%

Jan Procházka

          Délka:16 hodin 11 minut

Autor: Robert Jackson Bennett

Interpret: Jitka Ježková

Překladatel: Milan Pohl

Kategorie: Fantasy a sci-fi

Vydavatel: AudiotékaHost

Série: Božská města

Typ: Audiokniha

Formát:digitální

 

https://audioteka.com/cz/audiobook/mesto-schoduKam dál?

Přečtěte si další zajímavosti, originální články a objevte zábavné kuriozity na stránce zajímavé zprávy. Baví vás filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy.