UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

Recenze Sebraných soudních spisů 01

Recenze Sebraných soudních spisů 01
13.09.2020

Vydejte se se soudcem Dreddem do post apokalyptické pustiny a zachraňte Mega city One před šíleným diktátorem.

Dreddovi je 47 let. Tenhle skoro padesátník, kterého stvořil britský scénárista John Wagner, působí jako městský soudce je známý především jako muž, který je svou prací doslova pohlcen. Soudce Dredd nezná slitování a se zločinci vždycky rázně zatočí. Dokonce se vyskytly případy, kdy někoho zachránil jen proto, aby ho vsadil do vězení. A přesto má tenhle zástupce spravedlnosti smysl pro humor. Ostatně co mu také ve světě stiženém apokalypsou zbývá, že?

Zatím co filmoví veteráni vzpomínají na Silvestra Stallonea ve snímku Dannyho Cannona z roku 1995 a mladší nadšenci křičí, že Karl Urban byl roku 2012 mnohem lepší, vydalo nakladatelství Crew první tři svazky Dreddových příběhů a chystá čtvrtý. Nás ovšem nezajímají ani Stallone s Urbanem, ani obskurní seriál Judge Dredd: Superfiend z roku 2014, ale první svazek Sebraných soudních spisů s podtitulem Prokletá země. Ten nabízí dva delší a dva kratší příběhy.

Prvním z nich je titulní Prokletá země.

Po jaderné válce se Amerika změnila v pustinu. Veškerá civilizace se soustředila v metropolích Mega – City One. a Mega – City Two.  Jenže občany toho druhého zachvátila jakási podivná nemoc a jediný lék, který by mohl pomoci, musí někdo dovézt skrze válkou zničenou Ameriku. Jediný kdo by to mohl dokázat, je Soudce Dredd. Na téhle sebevražedné misi mu má po boku stát Spikes Harvey Rotten, údajně napravený kriminálník. Nesourodá dvojice, a nějací ti další soudci a androidi nasedají do pohyblivé obrněné pevnosti Vohuldozeru, a vydávají se vstříc pustině. Hned po pár prvních stránkách čtenář zjistí, že pustina není až tak neobydlená, jak by se mohlo zdát. Soudce Dredd díky tomu potkává na své cestě mutanty, pravěké potvory a třeba i droidí válečníky, nebo mimozemské otroky. Při čtení si jeden uvědomí, odkud asi tvůrci Mad Maxe a Falloutu brali svou inspiraci. Pravda, scénář je povětšinou stále stejný (přijdeme do lokace, vyřešíme problém /většinou násilím/a táhneme dál), ale právě ty lokace a některá morální dilemata kterým musí osádka vozu čelit, dělají celou záchrannou misi zajímavou.

Druhý příběh se jmenuje Den, kdy zemřel zákon.

V Mega – City One. Šéfuje všem Soudcům jediný člověk. Tím je Vrchní soudce. Když se této funkce zmocní šílený soudce Cal a rozpoutá vládu teroru, nezbývá soudci Dreddovi, než tyrana svrhnout. Ale cesta k osvobození města nebyla trnitější. Myslím, že scénář druhého příběhu je přeci jen trochu nápaditější, než scénář Prokleté země. Navíc nás seznamuje se systémem života v Mega - City One.

Tyto dva delší příběhy doplňuje kratší Vláda grázlů a Monstrum DNA. Ten prvně jmenovaný se celkem vtipně naváží do problému pozitivní diskriminace, a ten druhý po svém paroduje příběh o Frankensteinovi.

Pro AD 2000, kde Soudce Dredd vycházel, pracovali jako kreslíři Brian Bolland či Ron Smith. Vedle nich na první knize pracovalo dalších pět kreslířů, ale na černobílé kresbě to není na první pohled poznat. Na rozdíl od posunu v kresbě Dreddovi přilby.  A přesto že si na černobílou kresbu jeden těžko zvyká, nepostrádá detaily, na které stojí za to se soustředit.

Kniha je navíc opatřena zasvěcenou předmluvou Jiřího Pavlovského. Ta čtenáře zasvětí do historie Soudce Dredda.

Vadou na kráse této knihy je však lepená měkká vazba, která se mi začala rozpadat v ruce ještě před prvním čtením.

Hodnocení: 70%

Jan Procházka

Série

Soudce Dredd 1.

Žánr

KomiksySci-fi

Vydáno

2010, Crew

Orig. název

Judge Dredd: The Complete Case Files 02, 2006

 

Počet stran

334

Jazyk vydání

český

Překlad

Pavel Švanda

Edice

Světové komiksy česky

Ilustrace/foto

Mike McMahonBrian BollandDave GibbonsBrenden McCarthyBrett EwinsRon SmithGarry Leach

Autor obálky

Garry Leach

Vazba knihy

měkká / brožovaná

ISBN

978-80-87083-81-9Kam dál?

Přečtěte si další zajímavosti, originální články a objevte zábavné kuriozity na stránce zajímavé zprávy. Baví vás filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy.