UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

Recenze novinky z nakladatelství Mystery Press Časovládci Skryté ostří

Recenze novinky z nakladatelství Mystery Press Časovládci Skryté ostří
07.09.2020

Martin Sládek vystoupil z proudu času a v nakladatelství Mystery Press vydal svůj 500stránkový opus magnum Časovládci Skryté ostří.

Sládek debutoval v roce 2013 souborem čtyř posapo povídek.  V roce 2016 nás vzal spolu s válečníkem Haraldem do desátého století a v roce 2018 se s týmž hrdinou vydal pod křídly nakladatelství Mystery Press hledat drakkar plný zlata. Nyní u stejného vydavatelství vydal svůj nový román, v němž s hrdinou Jorgenem navštívil nejen Prahu roku 2078, či Judeu v prvním století po Kistu, ale také Saint – Jean d’ Acre, 1290.

 

 (John Lenon – Imagine)

„Imagine there’s no heaven
It’s easy if you try
No hell below us
Above us only sky
Imagine all the people
Living for today...“

 

Představte si, že byste byli členy organizace, či skupiny lidí, která má dobrý důvod, prostředky, odhodlání i čas změnit běh světa a zabránit třeba celosvětovému válečnému konfliktu. Ano Časovládci díky umění překračovat hranice času vybudovali pod vedením vizionáře Alberta Everetta říši Cannan, jenže nic netrvá věčně. Cannan padl a Everettovi přátelé a souputníci byli rozprášeni do všech koutů světa a do všech možných časů. Jedním z nich je Jorgen. Bývalý válečník nyní žije v Praze roku 2078, teskní po své ztracené přítelkyni Maive, a občas si přivydělává přenášením artefaktů z minulosti. Protože starožitnosti stále frčí. Právě jedna taková zakázka vžene nebohého Jorgena do spárů důstojníka organizace Task Force Aion - Kanedyho. Neboť tahle organizace kdysi rozprášila Cannan a agilní Kanedy nyní s urputností buldoka hledá všechny dosud žijící Časovládce. Zdá se tedy, že Cannan přeci jen úplně nepadl a Albert Everett má poslední šanci změnit povahu lidstva. Jenže k tomu potřebuje Jorgena a ten trpí zatraceně velkou ztrátou paměti.

 

„Imagine there’s no countries
It isn’t hard to do
Nothing to kill or die for
And no religion too
Imagine all the people
Living life in peace...“

 

Jorgen v proměnách času.

Když se poprvé seznámíte s Jorgenem, řeknete si, že máte před sebou dalšího z Kotletových hláškujících ranařů. Je to tak.  Na Jorgenovi časté cesty časem zanechaly nepěkné jizvy. A horší než ty na těle jsou ty na duši. Deprese, noční můry a výpadky paměti léčí prášky a alkoholem. Takže není divu, že trpí rozdvojením osobnosti. A zatím co první Jorgen chlastá a neví co se životem, ten druhý vnitřní Jorgen všechno hrdinovo počínání komentuje s ironickým nadhledem. Prostě klasický hrdina Jesinického Mauglího, nebo Lišáka ze Sudet. Jenže Jorgen je záhy konfrontován nejen s neúprosným, majorem Kanedym a jeho interoceptory, dokonalými vraždícmi androidy podobnými terminátorům. Ale především díky časoprostorovým branám se svým mistrem a učitelem Everettem. On je tím, kdo Jorgena zachránil z Kanedyho spárů a pomocí časoprostorových bran ho začal vysílat z jednoho času do druhého. A právě tehdy začínáme spolu s Jorgenem poznávat podstatu války mezi Časovládci a Task Force Aion. Zároveň se pozvolna dostáváme pod kůži i Jorgenovi samotnému a zjišťujeme jak moc lidský a křehký je. A to nejenom ve chvílích, kdy je podrobován brutálním výslechům majora Kanedyho, ale především ve chvílích, kdy se v obléhaném křižáckém městě Akkon spřátelí s malou holčičkou, nebo ve válkou zasažené Paříži zachrání mladistvého sirotka. Popravdě v těch chvílích je (alespoň pro mě) Sládkův hrdina nejsilnější.

Maive a ti druzí.

Že guerillovou válku s tak mocnou organizací jako je Aion nemůže vést Jorgen sám (zvlášť když dobrou polovinu knihy ani moc netuší, co všechno mají s Everettem společně za sebou) je jasné autorovi a záhy to pochopí i čtenáři. Proto Sládek občas proloží Jorgenovy eskapády v čase intermezzem, v němž se objeví buďto sám Everret, nebo Maive. Jejich vstupy jsou epizodické a na první (mnohdy i na druhý) pohled nedávají vždy smysl. Je to trochu jako když sledujete film Incepcion. Také občas nevíte co si myslet. Naštěstí ať už Jorgenovy vzpomínky, nebo pohled do zákulisí Task Force Aion, či sledování Maive, jsou tyto části příběhu odděleny trochu jiným tipem fontu a to jak v knize papírové, tak v e-booku a díky prozřetelnosti za to. Člověk má větší šanci se ve všech těch skocích v čase úplně neztratit.

„Imagine no possessions
I wonder if you can
No need for greed or hunger
A brotherhood of man
Imagine all the people
Sharing all the world...“

Skryté ostří se čte chvíli jako akční sci-fi, pak zase jako historický román, aby se po pár desítkách stran proměnil ve filozofické zamyšlení nad právem měnit budoucnost či směřování lidstva.  Nejzajímavější na tom všem však je, jak Sládek pracuje s konceptem času. Nevnímá totiž čas lineárně. Jak čtenář spolu s Jorgenem záhy zjistí, je pro autora i jeho hrdiny každý časový skok i skokem do alternativního vesmíru, v němž může být ledacos trošku jinak. Ještě více se mi však líbil koncept jakýchsi uzlů (událostí) ve kterých se všechny tyto alternativní budoucnosti protínají. A myšlenka, že by snad šlo ovlivňováním minulosti změnit povahu lidstva, mi přijde ze všeho nejlepší.

„You may say I’m a dreamer
But I’m not the only one
I hope someday you’ll join us
And the world will live as one...“

Kniha má samozřejmě své chyby. Některé Jorgenovy cesty mi přišly samoúčelné a zbytečné. Jeho pobyt v Akkonu (byť mě strašně bavil) zabírá příliš mnoho místa dalším důležitým hrdinovým cestám, kterým pak autor nedal tolik prostoru. Spoustu toho nebylo řečeno a ne všechny z těch mnoha vzájemně se ovlivňujících realit jsem dokázal zařadit do celé mozaiky. Zkrátka a dobře, občas je to velký chaos a i po dočtení knihy podezírám jejího autora, že je buď android, nebo má v hlavě několik historických map světa pospojovaných provázky.

Sečteno a podtrženo. Sládek napsal čtivý příběh nabízející neotřelou práci s časem a zajímavým morálním poselstvím. Nenadchne však každého.

„Imagine…“

Hodnocení: 80%
Jan Procházka

Martin Sládek: Časovládci-Skryté ostří

Žánr

RományLiteratura českáSci-fi

Vydáno

2020, Mystery Press

 

Počet stran

512

Jazyk vydání

český

Autoři obálky

Lukáš TumaSatine Zillah

Vazba knihy

měkká / brožovaná

ISBN

978-80-7588-207-3

https://mysterypress.cz/casovladci-skryte-ostri/Kam dál?

Přečtěte si další zajímavosti, originální články a objevte zábavné kuriozity na stránce zajímavé zprávy. Baví vás filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy.