Recenze: Hlasy Tváře vody

Recenze: Hlasy Tváře vody
01.11.2018

O co je audiokniha lepší než poslední film Guillema del Toro?

Každý fanoušek režiséra Guillerma del Tora (Hellboy, Ďáblův hřbet či Faunův labyrint) očekával jeho zatím poslední film Tvář vody s velkým napětím. Ve finále nám slavný režisér předvedl sice krásnou a čtyřmi Oskary oceněnou romanci, na kterou se krásně koukalo, nicméně spousta z nás si říkala, že z příběhu šlo vykřesat mnohem víc. A to jsme netušili, že předlohou filmu byla kniha, kterou pan režisér napsal ve spolupráci s Danielem Krausem. Ta je samozřejmě mnohem propracovanější a ukazuje nám mnohem více než film.

V první části knihy se vypravíme s vládním agentem Richardem Stricklandem do Amazonie ulovit mýtického vodního boha, jímž není nikdo jiný než Deus Brânquia. Studená válka je totiž v plném proudu a získat převahu nad Ruskem je tou nejvyšší metou každého věrného Američana. Právě díky této části příběhu se dozvídáme to, proč se z milujícího otce a manžela stal tyran, jenž nenávidí nejen vodního muže, kterého ulovil a převezl do výzkumného střediska na okraji Baltimoru, ale také svou ženu a sám sebe.

Druhá a třetí část knihy se pak od filmu liší především větší plastičností postav. Ať už jde o hlavní hrdinku – mladou němou uklízečku Elisu Espositovou, její přítelkyni a kolegyni černošku Zeldu či souseda – stárnoucího homosexuálního malíře Gilese. Všichni mají svou minulost a také své pohnutky a záměry. A to už nemluvím o Striklandově manželce či vědci Bobu Hofstetrovi, jenž také není tím, kým se na první pohled zdá.

Osudy všech těchto hrdinů a antihrdinů  del Toro a Kraus splétají v síť, která čtenáře polapí do svých tenat a nepustí ho. A právě proto je tato variace na Krásku a zvíře či volný sequel k del Torovu milovanému filmu Netvor z Černé laguny lepší než film.

A jak se s příběhem, ve kterém hrají dvě hlavní role němá dívka a němý vodní tvor, popasovali mistři mluveného slova z audio vydavatelství OneHotBook?

Inu. Všechny ženské postavy namluvila herečka Jitka Ježková, kterou známe jako Beverly Marshovou ze skvělé audioknihy To. Jitka Ježková sice nezvládla vtisknout každé z hrdinek tohoto příběhu její vlastní hlas, Lainie a Elisa jsou v jejím podání lehce zaměnitelné, perfektně se však dokázala vcítit do postavy hlavní hrdinky zmítané emocemi.

Druhý hlas Tváře vody patří poslednímu českému skaldovi Pavlu Soukupovi. I toho známe z audioknih produkce OneHotBook. Právě on byl vypravěčem Kingova opusu magnum To, nebo Lokim, Thorem či Freyou v Gaimanově Severské mytologii. Pan Soukup má dar od boha. A ten znovu bezezbytku využil i v této audioknize. Jeho Strikland je mnohem živější a uvěřitelnější než ten, jehož ztvárnil Michael Shannon ve stejnojmenném filmu. Stejně tak perfektně vystihl i stárnoucího malíře Gilese či ruského vědce Hoffstetra.

Souznění Jitky Ježkové a Pavla Soukupa je pohlazením pro posluchačovy uši. Ale velkou roli v Tváři vody hrají také hudební znělky a předěly. Ty se skládají především z různě upravených zvuků, jež vydává kapající či tekoucí voda, ale také (především v první části příběhu) zvuků pralesa, domorodých a v pozdější fázi elektronických zvuků.

Jestliže jsem na začátku své recenze psal, že je Kniha Tvář vody lepší než film, tak v závěru musím přiznat, že její audio verze za ní takřka nepokulhává.
85% Jan Procházka

Katalogové č.: AK201
EAN: 8594169482019
Formát: 2x CD mp3
Délka nahrávky: 12 hodin 43 minut
UKÁZKU Z AUDIOKNIHY si můžete poslechnou ZDE.Kam dál?

Přečtěte si další články na stránce Novinky. Baví vás filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy. Každý správný fanoušek scifi a fantasy musí navštívit Scifi Quest Michala Březiny. Pokud vás zajímají úspěšné projekty, celebrity a hledáte články o inspirativních či známých osobnostech, doporučujeme vám navštívit stránku JsmeUspesni.cz.