UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

Zaposlouchejte se do kriminálky Artemis

Zaposlouchejte se do kriminálky Artemis
23.09.2018

Jazz Bašarová pracuje jako kurýrka, která občas doručuje i nelegální, čili lépe zaplacené zboží.

Tereza Dočkalová is Jazz, but Jazz is no hero, but she is a very good criminal.

Člověk vždycky vzhlížel k Měsíci. Naše milovaná oběžnice je i dnes pro mnohé magickým místem. A od dob, kdy Armstrong otiskl svou botu na jeho do té doby panenské tváři, lidé (anebo přinejmenším autoři sci-fi) koketují s myšlenkou ho osídlit.

K dlouhé řadě těch, kteří své plány na kolonizaci měsíce realizovali na papíře, se nyní připojil autor skvělého Marťana Andy Weir.

Vítejte v Artemidě

Jediným městem na povrchu měsíce je Artemis. Město, které je živo především díky turistickému ruchu čítá zhruba 2000 stálých obyvatel. Pro bližší představu, to je o sto míň než Kopidlno. Takže je jasné, že bohatě vystačí s jedním šerifem, jednou starostkou a sborem dobrovolných hasičů. Dokud se něco nepodělá. Pak musí nastoupit super hrdina a zachránit celé město.

Jenže Jasmin Bašarová (neboli Jazz) není žádná super hrdinka. Slovy samotného autora: „Jasmine Bashara never signed up to be a hero. She just wanted to get rich. Jazz is no hero, but she is a very good criminal.“

Jazz je držkatá, drzá dcera nejlepšího svářeče v Artemidě. Sice se živí jako dopravce, ale protože chce zbohatnout, přivydělává si pašováním. To, že se zaplete s něčím, co ohrozí nejen její pobyt v Artemidě, ale celý chod města, ji pasuje nejen do role hlavní postavy, ale i do role hrdinky. Jenže Jazz není hrdina, ale je velmi dobrý zločinec.

Stejně jako v Marťanovi má i v Artemidě Weir vše perfektně zdůvodněné a nechybí spousta vědeckých popisů. Z metalurgie a sváření budete po přečtení knihy moct klidně odmaturovat. Jízda je to zábavná a navíc s opravdu vtipnou kriminální zápletkou.

Zkrátka a dobře. Až nastane čas, aby si moje dcera zamilovala sci-fi, dám jí přečíst Artemis. Nebo ne. Dám jí poslechnout Artemis. Proč?

Protože v OneHotBook umějí dělat skvělé audioknihy. Jen si poslechněte Marťana. V případě Artemidy Martin Pilař zvolil na post režiséra Hynka Pekárka a rozhodně neprohloupil, protože právě on má na svém režisérském kontě nejambicióznější počin na audioknižním trhu, tedy adaptaci Kingova románu To. Pod jeho vedením se role Jazz Basharové zhostila herečka divadla Pod Palmovkou Tereza Dočkalová. Té v krátkých partech sekunduje Marek Lambora. Ten se ujal postavy pozemského kamaráda hlavní hrdinky. Jeho postava ožívá díky emailům, které si během let s Jazz píše. Zároveň je jejím sympatickým protipólem.

Zaposlouchejte se do kriminálky

Už po pár vteřinách je posluchači jasné že postava Jazz sedla Dočkalové takříkajíc jako skafandr Neilu Armstrongovi. Narátorka se v roli mladé kriminálnice pohybuje jako Lunar Rover na měsíčním povrchu. Tedy absolutně plynule a přirozeně. Věříte jí každé slovo, každou hlášku. V podstatě jen díky ní jsem strávil veškeré technické popisy (a že jich v Artemis Weir má). Navíc její „lehce nakřáplý“ hlas k Jazz sedne. Tereza Dočkalová pochopila co je hlavní hrdinka zač a sžila se s ní na sto procent.

Problém je, že v Artemidě nežije jen hlavní hrdinka. A zatím co těch několik málo ženských postav Dočekalová s přehledem dokázala odlišit, tak mužské party četla prakticky stejným tónem. A je jedno, jestli šlo o čínského obchodníka, nebo muslimského svářeče. Je to škoda, protože především ve chvílích, kdy mluvilo víc mužských postav najednou, ztrácel posluchač trochu orientaci.

Celou nahrávku doplňuje původní elektronická hudba. Tu sice nepovažuji za takový zázrak jako například v nedávno recenzované Duně, ale musím uznat, že se k příběhu z Lunárního města hodí a celou atmosféru Artemidy hezky dokresluje.

Z Marťana se stal bestseller a já věřím, že i když má šílené dobrodružství v podání Terezy Dočkalové pár děr ve skafandru, mnohé z fanoušků sci-fi určitě nadchne. A pravděpodobně nejen je.
89% Jan Procházka

Katalogové č.: AK202
EAN: 8594169482026
Formát: 1 x CD mp3
Délka nahrávky: 9 hodin 23 minutKam dál?

Přečtěte si další zajímavosti, originální články a objevte zábavné kuriozity na stránce zajímavé zprávy. Baví vás filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy.