Problém jménem Chandra

Problém jménem Chandra
09.03.2020

Karetní hra MAGIC: THE GATHERING má svůj vlastní komiks. Stojí ale za pozornost?

MTG je sběratelská karetní hra, kterou v roce 1993 vymyslel americký student matematiky Richard Garfield. Hra měla takový úspěch, že si v  roce 1996 vysloužila zavedení systému profesionálních turnajů DCI. V roce 2002 byla vydána také online verze – Magic: The Gathering Online. Přestože jsou pravidla MTG velice rozsáhlá, hru si oblíbily tisíce hráčů po celém světě a vycházejí další a další rozšíření. Kniha MTG Chandra navazuje na události, ke kterým došlo v rozšíření hry War of the Spark.

Multivesmír MTG je rozdělen do mnoha světů neboli sfér. Mezi nimi se pohybují sférochodci, kouzelníci obdaření magickými schopnostmi. Jedním z nich je pyromantka Chandra Nalaar, vlastně je jednou z pěti prvních sférochodců, kteří se ve hře objevili.

Z anotace na zadní straně knihy se čtenář dozví pouze tolik, že po tragických událostech, ke kterým došlo v Ravnice, se Chandra protlouká světem pevně odhodlána chránit multivesmír. Musí se však vypořádat nejen s novými protivníky, ale také s pocitem viny.

Autorka scénáře Vita Ayalová nás bez jakéhokoliv úvodu vrhne do děje a my se ocitáme ve sféře Dominaria, kde hlavní hrdinka právě zachraňuje vesničany čelící útokům dalších zplozenců chaosu. Ačkoliv je celý příběh proložen texty, v nichž Chandra vysvětluje, co je to sférochodectví, je to to jediné, co se o ní dozvíme. Největší část textů v rámečcích je věnována výčitkám svědomí za selhání, kterých se Chandra v minulosti dopustila, a to aniž by se čtenář přesně dozvěděl, o co šlo. Polovina knihy se tak věnuje střídání soubojů s různými netvory tyranizujícími mnohé sféry multivesmíru a sebelítostného fňukání hlavní hrdinky. Až zhruba v polovině knihy se objeví Chandřina nemesis – úchylný démon Tybalt, s nímž je sférochodkyně nucena svést souboj. Po boku jí jako již mnohokrát stojí Ajani Zlatohřívý. Konec, tečka.

Zkrátka a dobře, pokud nejste hráčem MTG a nebo nemáte nastudovanou historii Chandry Nalaaar, příběh si jen těžko užijete. Naopak si ale do sytosti vychutnáte ultimátní souboje. Chandra jakožto pyromantka ovládá oheň a neváhá ho použít v jakékoliv situaci. To dělá z jejích soubojů dech beroucí záležitost a Harvey Tolibao se svou dynamickou kresbou postaral, aby byly i pastvou pro oči. A to je vlastně vše.

Pro ortodoxní hráče MTG bude Chandra příjemným doplňkem k jejich milované hře. Pro nás ostatní asi jen těžko stravitelnou jednohubkou, což je vážně škoda. Jediné, co tedy můžeme udělat, je zazpívat si s Queeny:

„Magic - it’s a kind of magic
It’s a kind of magic
Magic magic magic magic
Ha ha ha it’s magic
It’s a kind of magic….“

 

Hodnocení: 58%

Jan Procházka

Žánr

Literatura světováDobrodružnéKomiksy

Vydáno

2020, Crew

Orig. název

Magic: The Gathering: Chandra, 2019

 

Počet stran

96

Jazyk vydání

český

Překlad

Ľudovít Plata

Ilustrace/foto

Harvey Tolibao

Autoři obálky

Ken LashleyMatt Herms

Vazba knihy

měkká / brožovaná

ISBN

9788074498275


IMAGE: IMAGE:Kam dál?

Přečtěte si další články na stránce Novinky. Baví vás filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy. Každý správný fanoušek scifi a fantasy musí navštívit Scifi Quest Michala Březiny. Pokud vás zajímají úspěšné projekty, celebrity a hledáte články o inspirativních či známých osobnostech, doporučujeme vám navštívit stránku JsmeUspesni.cz.