UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

Představujeme nové tváře českého horroru #3: Tomáš Marton

Představujeme nové tváře českého horroru #3: Tomáš Marton
23.12.2019

Magazín Vanili byl stejně jako v předchozích dvou letech mediálním partnerem HorrorConu a jeho knižního projektu. Jako třetího autora nové knihy Dokud nás smrt nerozdělí jsme vyzpovídali Tomáše Martona.

Tomáš se narodil v tajemném městečku Duchcov. Má rád hudbu, přírodu, dobré filmy a hlavně četbu. V dětství jej zaujal pan Foglar, později Remarque a nyní řadí mezi své oblíbence Stephena Kinga, H. P. Lovecrafta, Kena Folleta, Dmitryho Glukhovského nebo Jamese Rollinse. Psaní se věnuje od roku 2008, jeho povídky vycházejí prostřednictvím literárních serverů, elektronického časopisu Lemurie či Howard. Knižně debutoval loni povídkou "Škvíra" v předchozí horrorconí antologii Může se to stát i vám“. Tomáš je také redaktorem kulturního webzinu Děti noci a hudebních webzinů Metalforever and Metal Man.

1) Kdy tě poprvé políbila múza a vytvořil jsi první příběh?

První příběhy mě napadaly už v dětství a někdy jsem je vyprávěl kamarádům. Ale psát jsem začal asi ve dvaceti. Byl jsem delší dobu pracovně mimo domov a na penzionu mi bylo smutno. Tak jsem se rozhodl vyplnit čas psaním. Hodně mě to chytlo, a jelikož jsem knihy zbožňoval, přál jsem si sám nějakou napsat.

2) Myslíš si, že psát horrorové příběhy je důležité a pokud ano, tak proč?

Možná bych neřekl důležité, ale nezbytné. Lidé si od pradávna vypráví příběhy a vymýšlí je.

Horor je důležitý v tom, že vytváří takový protipól jiným žánrům. Svět není jen o štěstí, radosti a rozhodně není bezstarostný. Takže horor je tu od toho, aby vyprávěl a zabýval se těmi temnějšími prvky života a nás lidí.

Myslím, že horor není pro lidi ani tak děsivý kvůli monstrům či krvi, ale protože je upřímný. Ukazuje totiž jací jako lidé jsme. A někdy to nejsou zrovna prima skutečnosti. Horor je pro mě i žánrem, díky kterému se můžeme vyrovnat s temnotou v nás samých.

3) Vzpomeneš si na první horrorový příběh tuzemského autora, který ti přišel do rukou?

Je to možná ostuda, ale nevzpomenu. Bude to znít možná směšně, ale když mi bylo nějakých deset, tak mi běhal mráz po zádech z Foglarovo „Strach nad Bobří řekou“. Vážně! Ten příběh se odehrával za protektorátu a tenkrát mě velmi zasáhl. Jinak v dospělosti mě jako jeden z prvních českých hororových autorů zaujal Jiří Sivok. Později třeba Pavel Renčín. Nicméně pořádně jsem začal poznávat český horor až v posledních letech. Skvělých autorů tu máme opravdu hodně.

4) Uvažoval jsi někdy o sepsání románu?

No jejej. Od chvíle, co jsem začal psát. Několik novel mám za sebou, ale zůstaly v šuplíku. Nicméně momentálně dokončuji dva romány. Jeden je už ve fázi revizí a u druhého zbývá dopsat závěr. Otázkou je, zda najdu nějakého nakladatele, co by Martona chtěl. Jinak z toho opět budou šuplíkové klenoty.

5) Můžeš nám představit svoji povídku v knize „Dokud nás smrt nerozdělí?“

Povídka se jmenuje „Osudová láska“. Víš, vždy jsem přemýšlel o tom, zda máme nějaký daný osud. A pokud bychom ten osud znali, šlo by ho ještě změnit?

Hlavní hrdina povídky je osamělý a chybí mu láska. Je tak zoufalý, že jde dokonce ke kartářce. Ta mu nastíní dvě možnosti, které ho mohou čekat. V podstatě si může vybrat dlouhý, ale osamělý život, nebo naopak může potkat lásku, ale jeho život nebude mít dlouhého trvání. Co byste si vybrali vy?

Jeho výběr čtenáře nepřekvapí, vybere si lásku a opravdu ji potká přesně tak, jak předpověděla kartářka. Jenže je to vše jaksi podivné a on chce své rozhodnutí změnit. Proč? A dokáže svůj osud změnit?

6) Setkal jsi se už někdy se smrtí?

Ano, setkal a to například v podobě úmrtí prarodičů. Mám na to dost nepříjemné vzpomínky.

Před smrtí mám velký respekt, i když vím, že k životu patří. Každého z nás to čeká. Nicméně doufám, že dámu s kosou ještě hooodně dlouho nepotkám.

7) Kdyby sis mohl do nového roku něco přát, co by to bylo?

Nejvíc rozhodně zdraví. Opravdu. Letos jsem si „užil“ operaci a už nechci znovu. Pak samozřejmě lásku, pohodu v práci a trochu štěstí. Ale to jsou věci, které přeji i všem ostatním lidem.

P.S. ehm, jasně že si přeju ještě něco. Hádej. Ano, přál bych si vydat román (smích).

Děkujeme za rozhovor!

Odkaz na koupi knihy Dokud nás smrt nerozdělí: https://www.seqoy.cz/index.php?zobraz=detail&ref=moto&id=32457

 Kam dál?

Přečtěte si další zajímavosti, originální články a objevte zábavné kuriozity na stránce zajímavé zprávy. Baví vás filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy.