UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

POJĎ MI HOP DO MINULOSTI

POJĎ MI HOP DO MINULOSTI
07.08.2017

Recenze amerického sci-fi seriálu Timeless od Michala Březiny

Při svém naprostém nedostatku času tráveného sledováním, jak nám na Vanili.cz naskakují fanoušci, jsem si přeci jen našel chvilku a hodil očko po seriálu s lákavým názvem Timeless a příslibem atraktivního (fantastického) příběhu.
Timeless, jakkoliv vám ten název bude připomínat teleshoppingové náčiní na zázračné zhubnutí do dvou hodin, je vskutku atraktivní podívanou, co do kostýmu a reálií. Ale než to rozeberu podrobněji, dovolím si nastínit děj.
 
Ocitáme se v přítomnosti, respektive v době, kdy se zdravotním pojištěním Američanů experimentoval Barack Obama. Vcházíme do soukromé laboratoře, kde zrovinka probíhají pokusy s časovou kapslí. Co čert nechtěl, špatně hlídané výzkumné středisko přepadnou teroristé a dřív než řekneš č a s o v ý  p a r a d o x, zmizí v minulosti. Na scénu tak přichází partička geniů, jejichž jedinou starostí bude, vydat se po stopách zločinců spletitými chodbami času. Tým spasitelů časové osy se sestává z atraktivní a vlastně docela milé historičky (neatraktivní naštěstí nikde takhle narychlo FBI nesehnala, což je dobře), k ruce má fakticky sympatického žoldáka, a aby to bylo i lehce humorně laděné, nafasují i čtveráckého černocha. A teď, hihi, to je jasný, jak se asi povede technikovi, Afroameričanovi, v americké minulosti, co? A skutečně. Už při první cestě do historie, totiž do roku 1937 do míst havárie Hindenburgu, naráží na rasovou otázku. „Nedívej se nikomu do očí,“ poradí mu protřelá historička, jelikož už nikdo jiný z týmu nemá o této stinné stránce amerických dějin ánunk.

Ale abych to zas neokecával – Timeless je zábava, ne urputné přemýšlení, jestli je to reálné. Za nejvtipnější považuji situace, jak se všichni celkem přirozeně a normálně vyrovnávají s jinak dosti brutálními kauzálními časovými problémy. Zkrátka, to se takhle jednou vrátí naše trojka z výletu do dějin, kde samozřejmě nechali „kauzálních změn“ víc, než Chaplin střepů v muzeu porcelánu dynastie Ming. Doktorka přijde domů, a co nevidí… No, nevidí svou sestru. Ty vole, kde je má sestra? Jaká, vole, sestra? No, moje sestra! Nemáš sestru! Tak znovu do kapsle a hurá do minulosti, třeba to poserem zas jiným způsobem, a sestru mi to vrátí.

Inu, pobavíte se, velmi. Nakonec znejistíte, kdo je ten dobrý a kdo ten špatný a která budoucnost je vlastně ta pravá. A to už je dokonce i celkem seriozně zajímavé.
Princip sofistikovaného stroje času je zde vysvětlen pouze klasickým trikem s ohnutým pijákem (milovníci Horizontu události zaskřípou rovnátky) a dalšími technickými detaily vás nikdo obtěžovat nebude. Samotné ignorování všech obecných i uznávaných teorií jde do špenátu – a to je taky milé, to se bude líbit i neumanutým vyznavačům hard sci-fi. Ve výsledku je Timeless ryze naivní, roztomilé, rozverné a vlastně i proto lehce koukatelné. Marty McFly by měl radost, kdyby si vzpomněl.
 
Plusy: herci, kostýmy, reálie, snaha o dobovou přesnost, přítomnost dějinně významných osob tedy i rekonstrukce podstatných událostí, občasná akce, snesitelná dramatičnost a kapánek humoru.
Mínusy: omezení pouze na americkou historii, to aby se člověk díval s otevřenou učebnicí dějepisu pro osmý ročník ZŠ, mírná předvídatelnost a časté opakování jednoho schéma díl co díl.
 
Verdikt: Jakožto vášnivý ctitel všeho, kde se putuje časem jakýmikoliv směry, jsem si vskutku přišel na své a vůbec nevadilo, že se jedná o vyloženě nevědeckou fikci, že jde vlastně jen o historickými reáliemi vylepšené dobrodružství člověka současného.
 
8 z 10

- - -
Recenzi citlivě sepsal Michal Březina.

Další Michalovy čtverácké rozhovory či neotřelé recenze filmů i knih najdete v sekci SCI-FI QUEST.
POZOR na tenisový loket v sekci Erototem mistra Jana Vavřičky.Kam dál?

Přečtěte si další zajímavosti, originální články a objevte zábavné kuriozity na stránce zajímavé zprávy. Baví vás filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy.