banner
banner

Plzeň a Znojmo z vesmíru

Plzeň a Znojmo z vesmíru
04.09.2018
Plzeň a Znojmo z vesmíru

Kosmonaut Andrew Feustel poslal další dvě fotografie měst v České republice.

Současný velitel Mezinárodní vesmírné stanice ISS, americký  astronaut  Andrew  Feustel, poslal v rámci spolupráce se vzdělávacím programem „Do kosmu s Krtkem 2018“ další dvě fotografie měst v České republice. Po fotografii Prahy z května 2018 a Brna s jeho automotodromem ze srpna, získáváme tentokráte fotografie Plzně a Znojma.

K oběma dnes představeným městům má astronaut Feustel osobní vztah, protože zde žijí blízcí příbuzní jeho manželky Indiry, která má české kořeny.

Fotografie vznikly na palubě Mezinárodní vesmírné stanice ISS, která se pohybuje od západu k východu na tzv. nízké oběžné dráze nad Zemí (LEO, Low Earth Orbit), ve výšce přibližně 400 km nad zemským povrchem.  Orbitální  stanice  velká  zhruba  jako  fotbalové hřiště se pohybuje rychlostí 7,8 km za sekundu a Zeměkouli obletí přibližně za 1,5 hodiny.

Fotografie Plzně byla Andrewem Feustelem vytvořena v neděli‎ ‎12‎. ‎srpna‎ ‎2018 v 16:47 hodin našeho času (SELČ),  fotografie  Znojma  v  pátek‎ ‎ 17‎. ‎ srpna‎ ‎ 2018  v  15:41  hodin.  Na  fotografiích  jsou  tedy  zachyceni i obyvatelé, kteří se v té době pohybovali po ulicích těchto dvou měst.

Obě fotografie byly pořízeny fotoaparátem Nikon D5. Těchto digitálních zrcadlovek s nejrůznějším vybavením mají astronauté na ISS od konce loňského roku k dispozici 10 kusů. Fotoaparáty nejsou nijak speciálně upraveny a používají se jak uvnitř stanice, tak i při výstupech astronautů do volného vesmíru.
Celkově je na Mezinárodní vesmírné stanici pro popularizační a dokumentační účely i potřeby vědeckých experimentů a archivaci jejich výsledků několik desítek nejrůznějších fotoaparátů nejrůznějších značek a provedení.

Fotoaparáty Nikon s příslušenstvím na palubě ISS. Modré plošky jsou kousky suchého zipu, umožňující bezpečné uchycení předmětů ve stavu beztíže (© Tim Peake/ESA, 2016)

DO KOSMU S KRTKEM 2018 www.krtek2018.cz
Astronomický ústav AV ČRReklama

Kam dál?

Přečtěte si další prima články na stránce Novinky. Baví vás filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy. Každý správný fanoušek scifi a fantasy musí navštívit Scifi Quest Michala Březiny. Pokud vás zajímají úspěšné projekty a hledáte články o inspirativních osobnostech, doporučujeme vám navštívit stránku dobré zprávy.

Děkujeme, že jste navštívili stránky scifi a fantasy e-magazínu Vanili.cz. Mějte fantastický den a přijďte zas!

Zveřejněte PR článek na online magazínu Vanili.cz!

Popkulturní magazín provozujeme již od roku 2006.

Mám zájem