UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

Pirátské dobrodružství pro malé i velké bukanýry

Pirátské dobrodružství pro malé i velké bukanýry
28.06.2021

Veronika Krištofová a Eliáš vás vezmou až na dno mořské

Někdy se stane, že i renomované nakladatelství věnující se fantastice a literatuře faktu vpluje do vod neznámých a začne vydávat knihy, které doposud v jeho edičním plánu chyběly. To se před časem stalo nakladatelství Epocha, když začalo vydávat knihy pro děti a mládež. První vlaštovkou (pomineme-li komiks Sek a Zula z dílny Neprakta-Švandrlík) byla Zlatá vydra z pozůstalosti pana Švandrlíka, následovaly Superholky, Čarodějky Malostranské (hned dva díly) a Černí husaři Františka Petrana. Nyní tedy Epocha vydala již šestou dětskou knihu, dobrodružný příběh Veroniky Krištofové Eliáš mezi piráty. Ale než se pustíme do samotného příběhu, pojďme si představit jeho autorku.

Kdo je ta zrzavá holka s pirátským kloboukem na hlavě?

Veronika Krištofová pracuje s dětmi už dlouho a to v rámci pořadu Besedárium, což je projekt zaměřený na zábavně edukativní pořady (více na https://www.besedarium.cz/o-nas/). Eliáše přivedla na prkna, která znamenají svět, v loutkovém představení divadla Kubko. Vlastně kniha vznikla podle Veroničina scénáře k divadelní hře. Divadlo hraje od dětství, plavat se naučila až v dospělosti. Její nejoblíbenější knihou z námořnického prostředí jsou Dva roky prázdnin a je matkou dvou devítiletých plavčíků a jedné čtrnáctileté kormidelnice.

Eliáš bez ohně, zato s hákem

„Eliášův oheň (též oheň svatého Eliáše), je meteorologický neškodný jev (tzv. elektrometeor), který se projevuje hlavně opticky na vyvýšených místech, hrotech stožárů, vrcholcích stromů apod. jako namodralý nebo nafialovělý výboj. Někdy je doprovázen tichým sršivým nebo praskavým zvukem.“

Život není spravedlivý a s většinou z nás se nijak extra nemazlí. Něco o to ví sirotek Eliáš, jemuž osud vzal oba dva rodiče, a navíc dlaň pravé ruky. No a s takovými kartami se ta hra s názvem život hraje pěkně mizerně. Naštěstí má Eliáš pro strach uděláno a nenechá se jen tak odbýt. Po každém kopanci do zadku se jen oklepe a zkouší to dál. A cože zkouší? Sehnat si práci na lodi. Eliáše to totiž odjakživa táhne na moře. Ostatně proto tráví většinu času na molech v přístavu. Velké dobrodružství začne ve chvíli, kdy na svých toulkách přístavem narazí na krásnou pirátskou plachetnici, která kotví u mola, na němž sedí její kapitánka. Cože? Kapitánka? Vždyť ženských, které se kdy plavily na fiktivních či opravdových pirátských lodích, bylo jen pár. To máme Awildu, Anne Bonney, Grace O’Malley, Mary Read,  Cheng I Sao, Černu Belit a Angeliku (nemyslíme tím Angeliku de Peyrac, ale Angeliku, dceru kapitána Flinta).  Právě tu poslední jmenovanou potkal Eliáš na molu nedaleko kotvícího Albatrosa (jak se Flintova loď jmenovala). A protože Eliáš je tak trochu střelec a dřív mluví, než přemýšlí, dal se s Angelikou do řeči a ačkoli se na něj dívala skepticky (co taky s klukem ze sirotčince a navíc jednorukým?), přesvědčil ji, aby ho vzala jako plavčíka do své posádky. No popravdě nebylo ani moc těžké ji ukecat. Ono totiž hledat ztraceného tátu jen s jedním kuchařem a ochočeným žraločkem není zas taková výhra. Bum! A je to venku, Angelika je pirátskou kapitánkou vlastně jen díky tomu, že její táta Flint zmizel neznámo kam, posádka se rozprchla a jediný kdo milé dívčině zůstal k ruce, je věčně nabručený kuchař Kreveta.

Velké dobrodružství

Přestože se Kreveta na nového plavčíka nedívá nijak vlídně a k záchranné výpravě se staví zcela odmítavě, nechá se záhy Angelika nezlomným optimistou Eliášem přesvědčit a na výpravu za ztraceným tátou přeci jen vyrazí. A co na téhle cestě tihle dva odvážní plavci zažijí? Souboj s nechutně zubatou mořskou sirénou, závody se samotným bohem všech moří a spoustu dalších dobrodružství. Autorka má fantazie na rozdávání, a tak napsala příběh, v němž se setkáte nejen s obrovským množstvím mořských tvorů a slušnou várkou mytických bytostí. Zároveň má cit pro drama, takže díky ní zažijete třeba závody mořských koníků, při kterých se vám bude tajit dech. V příběhu není samozřejmě nouze ani o podrazy a úklady, a tak budete při čtení trnout, jestli oba hrdinové překonají všechny překážky a kapitána Flinta najdou. Autorka mistrně využívá a pro svůj příběh přizpůsobuje nejen legendární mořské bytosti, ale také známé reálie podmořského světa (příkladem budiž třeba takový Mariánský příkop využitý jako překážka na trati podmořského závodu). Zároveň občas utrousí nějakou skrytou či zjevnou popkulturní narážku pro rodiče. Tohle je zkrátka poctivé námořnické dobrodružství pro kluky a holky od osmi let. Ovšem největší devizou kromě pořádné porce dobrodružství a zábavy je především nezdolný optimismus hrdinů a názorná ukázka toho, že i kluk s hendikepem (pokud má dost odvahy a dobré přátele) dokáže tu hru jménem život nejen uhrát, ale dokonce si ji i pořádně užít.

O parádní ilustrace, které příběh doprovázejí, se postarala kreslířka Jana Moskito, a byť jí (podle autorky záměrně) nestály předlohou loutky ze stejnojmenného divadelního představení, popasovala se s ilustracemi více než dobře. Blonďatý rozevlátý Eliáš, jako by vypadl z Ostrova pokladů, tmavovlasá Angelika v červené sukni a s třírohým kloboukem na hlavě, je jeho křehkým, nicméně ke všemu odhodlaným protipólem. Ale největší frajeřinou je Janino ztvárnění podmořského světa. Tady musím smeknout námořnickou čepici a vyseknout hlubokou poklonu. Knihu, která má všehovšudy 160 stran, jsme četli před spaním (každý den tři kapitoly) a strávili s ní necelý týden a bylo to věru zábavné a napínavé dobrodružství. No a vzhledem k tomu, že Angelika postrádá taky maminku, je už teď jisté, co budeme číst za pár měsíců.

Hodnocení: Příběh 90% Ilustrace 90%

Jan a Hanča Procházkovi

Veronika Krištofová

Eliáš mezi piráty
Záchrana kapitána Flinta

1. vydání
vazba - vázaná
155 x 220 mm, 160 celobarevných stran

ISBN / ISSN: 978-80-278-0019-3EAN: 9788027800193

https://www.epocha.cz/kniha/veronika-kristofova-elias-mezi-piraty-prvni-vydani-vazana/Kam dál?

Přečtěte si další zajímavosti, originální články a objevte zábavné kuriozity na stránce zajímavé zprávy. Baví vás filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy.