UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

Orwell podle Aleny Morštajnové

Orwell podle Aleny Morštajnové
01.05.2021

Alena Mornštajnová – Listopád aneb když se mainstreamová bestseleristka rozhodne navštívit fantastický žánr dystopie.

Alena Morštajnová se stala v posledních letech fenoménem, a to především díky svým prózám Hana a Tiché roky. Zatím co ta první je rodinnou mozaikou z let třicátých až šedesátých, Tiché roky jsou pak komorním rodinným dramatem táhnoucím se takřka celým dvacátým stoletím. Proč se Alena Morštajnová ve svém novém románu pustila právě do dystopie? Inu, podle ní samotné proto, že ví, jaké to bylo žít za socialismu a ví, jak důležité je si to připomínat. Ve výsledku je asi jedno, jestli je spisovatel autorem žánrovým, nebo ne. Kniha bude vždy buď špatná nebo dobrá, a to bez ohledu na žánrovost či pohlaví autora.

Marie a Magdalena

Morštajnová v první dějové lince sleduje osudy Marie Hajné. Matka dvou dětí, manželka a žena, jejíž ruce umí léčit. Vzhledem k tomu, že se v Listopadu 89 účastnila protivládních demonstrací, které byly násilně potlačeny, je Marie zatčena a odsouzena k dvaceti letům ve vězení. Jediné, co jí pomáhá přežít, je myšlenka na dceru vyrůstající v péči milujících prarodičů a na to, že se spolu shledají.

Druhou dějovou linku přidělila autorka Mariině dceři Magdaleně. Ta je po matčině uvěznění prarodičům odebrána a umístěna do „ozdravovny“ (státního zařízení, v němž jsou děti třídních nepřátel převychovány v nové komunistické kádry.) Že se jejich osudy protnou je jasné už z anotace knihy, ale jak? To neprozradím.

Nicméně mohu napsat, že dystopickému žánru nezůstala autorka nic dlužna. Popis komunistického převratu je sice minimalistický, ale popsaný z pohledu obyčejných lidí působí až děsivě věrohodně. Stejně tak z vyprávění Magdaleny o jejím pobytu v ústavu běhá mráz po zádech. Reálie komunisty ovládané země, které připomínají Československo let padesátých, jsou také dobře vykresleny. A je vcelku jedno že by se v době Perestrojky a hroutícího se molocha Komunismu nejspíš nic podobného v centru Evropy stát nemohlo.  Protože i zde jde především o komorní příběh jedné rodiny. Příběh, který se během těch čtyřiceti let totality klidně mohl stát.

Tři hlasy pro Alenu Morštajnovou v audio vydavatelství OneHotBook

Jak už je poslední dobou zvykem, mnohé knihy se záhy po svém vydání dočkají své někdy skvělé, jindy průměrné audio verze. Nejinak je tomu u románu Listopád. Režijního vedení se ujala dvorní režisérka audio vydavatelství OneHotBook Jitka Škápíková. Do narátorských křesel usedly herečky Eva Elsnerová, Vilma Cibulková a Veronika Khek Kubařová.

Autorka svůj román proložila dopisy z vězení, které Marie píše své dceři Magdaleně. Jejich načtení se ujala Vilma Cibulková. Její emotivní přednes se k dopisům matky, která nesmí sledovat růst a rozvoj své dcery, přesto doufá v opětovné shledání, perfektně hodí. Stejně tak vypípávání vězeňskými cenzory, začerněných slov byl dobrý nápad. Prostě Mariininy dopisy z vězení v podání Vilmy Cibulkové zní nejen uvěřitelně, ale přímo chytnou za srdce.

Stejně tak Magdalena v podání Veroniky Khek Kubařové našla skvělou narátorku. Herečka, jejíž hlas můžeme znát především z audioknih Evžena Bočka zde dokazuje, že má nejen komediální nadání. Radost, žal, nervozita, znechucení, strach - všechny emoce, které dospívající Magdou zmítají, jsou v jejím podání uvěřitelné. Dokonce bych řekl, že Listopád ovládla právě ona, a to nejen proto, že jí autorka věnovala opravdu velký prostor.

Roli Marie a zároveň roli vypravěčky vzala na svá bedra Eva Elsnerová. Přestože Listopád není její první audioknihou je její výkon jednoznačně nejvíce problematický. Ačkoli melancholicky posmutnělý hlas Elsnerové k postavě Marie vlastně docela pasuje, její přednes jako by postrádal emoce. A to především ve chvílích, kdy se ujme role vypravěčky. Jakoby se jí násilím prodchnuté události komunistického převratu nebo spíše Noci dlouhých nožů vlastně ani moc nedotýkaly. Prostě je jenom popisuje. V dialozích je ovšem silná. Naopak při poslechu trochu vadí její nedokonalá výslovnost.

Listopád Aleny Morštajnové je řemeslně skvěle zvládnutá dystopie a svým poselstvím i silné memento. Jeho audioknižní verze se především díky Veronice Khek Kubařové, Vilmě Cibulkové a pěkně zádumčivému hudebnímu doprovodu řadí k těm lépe zpracovaným příběhům. Do dokonalosti jí ovšem kousek chybí.

Hodnocení: Příběh 89 % Audiokniha 85 %

Jan Procházka

Katalogové č.: AK367
EAN: 8594169483672
Formát: 1x CD mp3
Délka nahrávky: 9 hodin 32 minut
Datum vydání: 15. dubna 2021

https://onehotbook.cz/collections/novinky/products/listopad

 Kam dál?

Přečtěte si další zajímavosti, originální články a objevte zábavné kuriozity na stránce zajímavé zprávy. Baví vás filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy.