UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

Nevermore Baltimore Petra Heteši v audioverzi

Nevermore Baltimore Petra Heteši v audioverzi
15.09.2020

Co všechno se může přihodit francouzskému profesorovi v městě za velkou louží? To ani nechtějte slyšet. (Recenze)

Nevermore Baltimore vyšlo v roce 2010 v nakladatelství Brokilon a nebude tudíž na škodu, si připomenout o čem je.

Středoškolský profesor Jerry Linden přiletěl z Paříže převzít pozůstalost po své zesnulé sestře. Vzhledem k tomu, že svou povedenou sestřičkou neviděl od puberty (nebo možná ještě déle), není ani překvapen, že jeho sestra Loralinda provozovala v New Yorku síť slušně prosperujících nevěstinců. To, že skončila s břichem plných devíti milimetrových kulek kdesi v Baltimore, ho šokuje mnohem víc. A to, že New Yorská policie nejeví nejmenší zájem smrt jeho sestry vyšetřit, Lindena žere úplně nejvíc. Sotva se vzpamatuje z toho, že mu spadla do klína síť bordelů, začne zjišťovat, kdo měl zájem na tom se Stříbrné Lolly zbavit. První stopa ho zavede k podivné hře Nevermore Baltimore, kterou jeho sestra pod pseudonymem Yamilla nejen že hrála, ale kvůli vkladu do ní zastavila všech svých devatenáct hampejzů. Jerry se rozhodne za svoji sestru v této hře pokračovat.

Nevermore Baltimore je vlastně taková pěkná noční adventura pro bohaté. Problém je v tom, že město, po němž je pojmenována, není jen obyčejné city.

Baltimore totiž před časem postihla lokální apokalypsa - konkrétně mohutné zemětřesení. V důsledku toho se otevřela ropná ložiska, která dnes spravuje těžařská firma AMOIL. Přestože je Baltimore stále obydlen, připomíná spíš válečnou zónu. Těžní věže trčí nejen z prostředků ulic, ale třeba i z obytných budov. Po ulicích teče ropa a na check pointech hlídají ozbrojené stráže. Ve městě operuje několik pouličních gangů a cizáky tu nikdo nemá rád. A pak tu jsou vyvřeliny. Postižení, jakoby popálení lidé, kteří si sice nikoho nevšímají, ale říká se, že to jsou zplozenci pekla. A do toho tu máme hráče, kteří porušují pravidla hry a neberou si servítky. Podaří se Jerrymu, který spojí své síly nejen s mladou novinářkou, ale především s několika místními přijít všem záhadám na kloub?

Petra Hetešu mám rád a strašně dlouho si už říkám, že by se měl najít někdo, kdo začne vydávat jeho knížky v audio podobě. Slovo se stalo skutkem a první z nich našla svůj hlas a to v audio vydavatelství Čti mi!, které na audio knižním trhu působí od roku 2019. Zatím mají na svém kontě 35 titulů. Mezi narátory s nimiž spolupracují, patří například Jiří Pobuda. Nevermore Baltimore však načetl Petr Třebický. Narátor se poctivě snažil vštípit každé z postav hlas, který k ní bude pasovat a třeba u staré znalkyně vyvřelin se mu to i povedlo. Ale na jeho ráčkování, polykání koncovek a občas dost ledabylou výslovnost se mi zvykalo hodně těžce. Vlastně víc než on, mě při poslechu držel příběh a touha zjistit jak celé Jerryho dobrodružství dopadne. Nechci panu Třebickému upřít snahu a nadšení, to v žádném případě. Ale přesto si myslím, že ke kvalitní práci s hlasem pouhé nadšení nestačí.

Naopak dost mě bavila hudební složka, která se skládala z kytarových riffů a jazzových tónů. Především ty druhé jakoby odkazovali k noir detektivkám, což se k příběhu vážně hodilo. Naopak odfiltrování rušivých zvuků se nezdařilo úplně, takže především v první části je slyšet šustění stránek, což působí rušivě.

Bohužel ani hudba či povedený cover nezvedají laťku provedení nad průměr. Je to zatracená škoda, protože knihy Petra Heteši si zaslouží pořádné audio zpracování. Já jen mohu s Poeovým Havranem trochu smutně zakrákat „Nevermore.“

Hodnocení:  Kniha 80%  Provedení : 55%

Jan Procházka

Titul: Nevermore Baltimore
Délka:19 hodin 49 minut

Autor:Petr Heteša

Interpret:Petr Třebický

Kategorie:Fantasy a sci-fi

Vydavatel:Čti mi!

Typ:AudioknihaFormát:MP3 ke stažení

Pokud neseženete papírovou knihu, můžete audio knihu zakoupit na

https://www.ctimi.cz/downloads/nevermore-baltimore/

https://audioteka.com/cz/audiobook/nevermore-baltimore

https://www.audiolibrix.com/cs/Directory/Book/7497/Audiokniha-Nevermore-Baltimore-Petr-HetesaKam dál?

Přečtěte si další zajímavosti, originální články a objevte zábavné kuriozity na stránce zajímavé zprávy. Baví vás filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy.