UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

Návrat do budoucnosti podle Terezy Janišové

Návrat do budoucnosti podle Terezy Janišové
05.12.2019

Co vás čeká, vydáte-li se s Lvářkou na cestu časem tam a zase zpátky?

Tereza Janišová, autorka Trilogie Erilian, vystudovala Fakultu architektury ČVUT a dlouhá léta žila na Hradčanech. Není tedy divu, že hlavním hrdinou jejího nového románu je architekt a jeho příběh je spojen s Hradčany a dalšími historickými částmi Prahy. Tedy na první pohled, protože vše je trošku složitější, než by se mohlo zdát.

Cesta časem skrze oheň.

Člověk nemusí být moudrý jako Rabi Löw, aby mu došlo, že Lvářka nebude prostý historický román.

Architekt Josef žije v Praze, a to v roce 2013, právě ho přijali na prestižní školu v Holandsku a zítra ráno jeho kroky povedou na letiště. Nicméně dnes večer jej čeká ještě rozlučka s kamarády z fakulty.

Vavřínka Pylíková žije také v Praze, jenže v roce 1584. Slouží v rodině vrchního sekretáře prokurátorské komory Jana Trumského a je bylinkářkou.

„Přesto se jedné noci potkají na pražském vrchu Petříně. Protože když je správná konstelace, dá se skrz oheň cestovat labyrintem času…“

Vavřínka je díky Josefovi za dramatických okolností vtažena do současnosti. Na čtyři roky se zabydlí v Praze „času budoucího“, jenže čas je neúprosný a v nejméně vhodnou chvíli se propadne zpátky do své doby. Jak přežít se stigmatem čarodějnice v rudolfínské  Praze? A jak se k celé záležitosti postaví mladý architekt? Je vůbec nějaká naděje, že by se ti dva znovu setkali?

Zatímco Vavřínčin pobyt v současnosti ozvláštnila autorka pop kulturními odkazy, které potěší srdce každého fanouška fantastiky, pobyt svých hrdinů v rudolfínské Praze okořenila interakcí se známými postavami našich dějin. Ale ačkoliv dobové reálie zobrazuje co nejvěrněji, s historickými postavami zachází volně a uzpůsobuje je dle potřeby svého vyprávění, což dodává její knize na čtivosti a atraktivitě. Potkat magistra Kellyho, Rabi Löwa či Rudolfa II. se přeci jednomu nepodaří každý den.

Příběh je vystavěn tak, že nedá čtenáři vydechnout. Zvrat střídá zvrat a takřka filmový střih dodává vyprávění na dynamice. Navíc má Janišová historii v malíku a na knize je to hodně znát. A to ani nemluvím o skvěle zvládnutém místopise. (Ostatně autorka dodnes navštěvuje keramickou dílnu na Pohořelci a malostranské uličky má řádně prošlapané).

Přestože je Vavřínka na prostou dívku ze šestnáctého století až příliš svobodomyslná a Josef mnohdy až nepříjemně pasivní, bude jim čtenář držet palce.

Lvářka se tak stává pěkně vystavěnou časovkou, za niž by se nemusel stydět ani Robert Zemeckis.

Závěrem musím zmínit ilustrace Barbory Kyškové. Její černobílé obrázky vzdáleně připomínající ilustrace Cyrila Boudy sice hezky doplňují Lvářčin příběh, nicméně klamou tělem. Podle barevné obálky a ilustrací by se totiž mohlo zdát, že je Lvářka knihou pro děti; příběh samotný bych ale doporučil spíše dívkám a mládencům od čtrnácti let výš.

Hodnocení 80 %

Jan Procházka

O tom kde knihu koupit se dozvíte přímo na stránkách autorky: http://terezajanisova.cz/2019/12/01/kde-sehnat-lvarku/?fbclid=IwAR3YS3QGEod4XaggJ-a4M1U6sg75t6Jpm9yhOQ14YSD264AfT9kZX4JqyNU

Žánr

Literatura českáFantasyMytologie

Vydáno

2019, Lirego

Orig. název

Lvářka, 2019

 

Jazyk vydání

český

Ilustrace/foto

Barbora Kyšková

Autor obálky

Barbora KyškováKam dál?

Přečtěte si další zajímavosti, originální články a objevte zábavné kuriozity na stránce zajímavé zprávy. Baví vás filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy.