UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

Mýty, u nichž se budete bavit víc, než u Starých řeckých bájí Eduarda Petišky

Mýty, u nichž se budete bavit víc, než u Starých řeckých bájí Eduarda Petišky
18.01.2021

Stephen Fry vám s břitkým britským humorem a hlasem Otakara Brouska převypráví řecké Mýty.

Kdo se trošku víc zajímá o britskou komediální scénu, tomu bude jméno Stephen Fry nejspíš povědomé. Fry jakožto bavič, herec a moderátor zazářil nejen v TV show Křišťálová krychle a Troška Frye a Lauryeho, ale například také ve fimech Ryba jménem Wanda, nebo Gosword Park. Našinci si ho však spíše spojí se seriálem historických parodií, nebo spíš seriálu parodujícího různé historické události a tím je (fanfáry) Černá zmije s Rowanem Atkinsonem v hlavní roli. Právě poslední zmíněná taškařice jasně ukazuje, že Fry má k historii blízko. A tak se není co divit, že po dvou satirických knihách a třech svazcích memoárů se vrhl na převyprávění řeckých Mýtů. Zatím vyšel svazek Mýty, který se věnuje zrození bohů a vzniku řeckého panteonu. Následoval ho svazek druhý, který nese titul Hrdinové a Fry v něm převyprávěl známé i méně známé historky o Iásónovi, Oidipovi, Héráklovi a podobných rošťácích. Jenže, než přišli na scénu tihle hrdinové, musel nejdříve vzniknout svět a bohové. A bohové byli také pěkní výtečníci. Ostatně to jasně říká sám autor v úvodu druhé knihy. „Na samotném počátku sestupovali bohové mezi lidi a stýkali se s nimi. S některými se přátelili, s jinými se milovali, další znásilňovali, trestali, mučili, proměňovali ve květiny, stromy ptáky a brouky, zkrátka se všemožně vměšovali, zaplétali, naváželi a pletli do našich životů.“

Už z těch několika málo vět dokáže bystrý čtenář pochopit, že řecké mýty o stvoření světa, zrození bohů a prvních válkách s Titány není čtení pro dívenky z nedělní školy. Ale ačkoli uťaté pohlavní údy létají přes celé Řecko, dívky jsou promiskuitním vládcem bohů oplodňovány jako na běžícím pásu a ti kteří se bohům znelíbí, jsou stahováni z kůže, nebo věšeni na skálu, aby jim dravci do nekonečna vyklovávali játra, díky autorovu suchému britskému humoru a jeho komentářům jsou ty příběhy nesmírně zábavné. Navíc jakožto moderátor vědomostního kvízu QI Fry ví, kdy přihodit zajímavou informaci ať už lingvistickou, nebo historickou a tím mnohdy brutální příběh odlehčit. Takže, pokud vás nebavily Staré řecké báje a pověsti Eduarda Petišky, anebo chcete zábavnou formou zjistit, jak moc řecké mýty ovlivnili náš jazyk a kulturu, pusťte se do čtení, nebo ještě lépe poslouchání.

Kromě toho že je Stephen Fry herec, komik a spisovatel, je i také skvělým narátorem. Kromě svých knih načetl například Stopařova průvodce galaxií, nebo sérii o tom brýlatém chlapci s jizvou ve tvaru blesku na čele. Nepředpokládám, že Fry umí česky, ale kdyby uměl, jistě by mi při poslechu české verze Mýtů dal za pravdu, že v OneHotBook při výběru narátora sáhli po tom nejlepším možném vypravěči. Tím není nikdo jiný než Otakar Brousek.

Dveře do léta, Vražda na Faře, Jmenuju se Ozzy či Mrtvá šelma je jen několik málo z mnoha audioknih, v nichž Brousek prokázal, že mu role narátora sedí jako ulitá. Mýty nejsou výjimkou. Ba řekl bych, že v nich přímo exceluje. Brousek přesně vycítil humoristického ducha Fryovy knihy a svůj přednes mu bezezbytku podřídil. Ať už mluví hlasem Dia, Héry, Afrodité či kohokoliv jiného, dává nám dikcí i tónem hlasu jasně poznat, jakou má daný bůh či bohyně náturu, případně náladu. Skvěle si hraje se slovy a dokáže perfektně využít jejich zvuk. Například když vysvětluje, jak jména některých bohů ovlivnila názvy nemocí. To se nedá vypsat, to se prostě musí slyšet. Dokonce bych řekl, že Brousek je o tři Diovy blesky lepší než Pavel Soukup jako narátor Severské mytologie. A sním panovu flétnu, jestli to není pravda! Režii Hynka Pekárka nemám absolutně co vytknout. Naopak musím pochválit vkusně zvolený hudební doprovod. Ostatně posuďte sami: https://soundcloud.com/onehotbook/ukazka-stephen-fry-myty-cte-otakar-brousek-ml

Mýty dokazují, že když se spojí Homér, britský humor a jeden z nejlepších českých narátotů, může vzniknout opravdu třaskavě vtipné převyprávění Řeckých bájí. Jen tiše doufám, že Hrdinové na sebe nedají dlouho čekat.

Hodnocení: Kniha: 89% Audiokniha 97%

Katalogové č.: AK364
EAN: 8594169483641
Formát: 2x CD mp3
Délka nahrávky: 15 hodin 26 minut

Překlad: Tomáš Bíla

http://www.onehotbook.cz/audioknihy/myty/

 Kam dál?

Přečtěte si další zajímavosti, originální články a objevte zábavné kuriozity na stránce zajímavé zprávy. Baví vás filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy.