UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

Literární spolek Laury Sněžné jako audiokniha s Davidem Novotným v hlavní roli

Literární spolek Laury Sněžné jako audiokniha s Davidem Novotným v hlavní roli
26.03.2021

Podívejte se do hlav spisovatelům v příběhu, který je specifickým příkladem finského podivna.

Knihu Literární spolek Laury Sněžné, kterou napsal finský spisovatel a držitel cen Kuvastaja a Atorax, Pasi Ilmari Jääskeläinen, jsem dostal od kamarádky spisovatelky. A je celkem příznačné, že právě tahle kniha je mezi autory fantastiky hodně oblíbená. Pojďme se tedy podívat blíž na to, čím by to mohlo být.

Vítejte v Zaječíně.

„Elle se to místo zalíbilo. Zadívala se bezděky do pater nad sebou a na střešní okno, jímž do knihovny proudily hektolitry zimní noci.“

Finské městečko Zaječín nebylo nikdy zvlášť zajímavé. Proslavila jej až známá spisovatelka dětských knížek o Potvůrkově, Laura Sněžná. Ta svého času kolem sebe shromáždila skupinu nadaných dětí, ze kterých se rozhodla vychovat slavné spisovatele. Dnes po mnoha letech od založení Literárního spolku, v němž se pod vedením slavné spisovatelky učili řemeslu, dosáhli cíle. Přesto se i nadále scházejí v domě své učitelky. O tom všem se bude moci učitelka Ella Milanová. Tu zastihneme ve chvíli, kdy v místní knihovně objeví výtisk Zločinu a trestu, v němž není vše, tak jak to Dostojevskij napsal. Ve chvíli, kdy se rozhodne záhadě přijít na kloub, se Ella dozví, že se má stát další členkou spolku. Když pak během slavnostního večera záhadně a všem před očima zmizí Laura Sněžná, je už záhad tolik, že se Ella pustí do rozplétání tajemství spolku s vervou hodnou Phila Marlowa.

Zatím co se na první pohled zdá, že je Zaječín svéráznou mekkou literátů všeho druhu, pod touto roztomilou fasádou díky detektivnímu pátrání spolu s hrdinkou poznáváme literární svět, který nejen že nemá logiku, ale také ukrývá mnohá temná tajemství. Členové spolku například střeží informace, které by mohly převrátit, pokud ne dějiny finské literatury, tak jejich spisovatelské kariéry určitě. Ella se toto tajemství pokouší odhalit pomocí zvláštní hry, kterou spolu členové klubu již po léta hrají. Díky ní se možná dozvíme, jestli vládnou v Zaječíně nadpřirozené síly, nebo jenom lidská ega, co přiměje člověka stát se spisovatelem a co je třeba pro to obětovat. Zatím co díky překladu Vladimíra Piskoře působí všechna jména spisovatelů a vlastně třeba i podniků v Zaječíně hravě a roztomile, autor nám odhaluje zcela jinou tvář nejen města, ale především jeho spisovatelů. Přitom je však Jääskeläinenova kniha hravá a svým způsobem zvrhle zábavná, přičemž v mnohém připomíná filmy Davida Lynche.

Deset spisovatelů a jeden hlas.

„Hlavou mu prolétla osvobozující myšlenka. Život jedince se zakládal na jídle, jídlo bylo cílem, všechno ostatní se jevilo jako podružné – i sex byl důležitý jedině pro zachování společnosti a druhu. (…) ti nejšťastnější lidé ze všech nebyli ničím jiným než matně uvědomělými trávicími soustavami, které občas dosáhly orgasmu.“

Jak už je mým dlouholetým zvykem, než jsem knihu stačil otevřít, dostal jsem se k příběhu Literárního spolku Laury Sněžné díky audio knize. Tu letos vydalo audioknižní vydavatelství OneHotBook v režii Jitky Škápíkové. Paní Režisérka, která má na svém kontě například skvělá zpracování knih Terryho Pratchetta, zvolila jako hudební podkres tu melancholický, onde hravý klavír, jehož tóny připomínající padání sněhových vloček hezky podkreslují Jääskeläinenův magický příběh. Ale to je jen taková příjemná třešnička na tomhle polárkovém dortu. Protože tou nejlepší ingrediencí, které se kromě perfektního režisérského vedení a příjemného hudebního podkresu mohlo dostat, je herec Dejvického divadla David Novotný. Mohlo by se zdát, že posadit do narátorského křesla muže, když je hlavní postavou knihy žena, je holý nesmysl. Ale opak je pravdou. Tak za prvé, pohlaví vypravěče, jenž nás celou knihou provází Jääskeläinen neupřesnil, a proto záleží jen na nás, koho si do ní dosadíme. A že byl Novotný správnou volbou, bude posluchači jasné po pár minutách poslechu. Pan Novotný s paní režisérkou skvěle vystihli jemně ironickou náladu knihy. Když například slovy Egona Hartla popisuje večírek Literárního spolku, na němž dojde k zmizení Laury Sněžné, skvěle vystihne dryáčnický tón moderátorky pořadu Kotel Jílkové, je ho radost poslouchat. Naopak dutě zastřený hlas spisovatelů, kteří se v rámci hry vyroňují ze svých tajností a hříchů, pěkně vystihuje tu fantastickou linii Jääskeläinenovy knihy. Tím David Novotný jasně dokazuje, že je nejen rozeným narátorem dětských knih, ale vládne i literatuře pro dospělé.

Hodnocení: Příběh 80% Zpracování 87%

Jan Procházka

Katalogové č.: AK336
EAN: 8594169483368
Formát: 1x CD mp3
Délka nahrávky: 10 hodin 28 minut

Překlad: Vladimír Piskoř

Datum vydání: 18. 2. 2021

http://www.onehotbook.cz/audioknihy/literarni-spolek-laury-sn/Kam dál?

Přečtěte si další zajímavosti, originální články a objevte zábavné kuriozity na stránce zajímavé zprávy. Baví vás filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy.