UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

Kristina Haidingerová - dáma českého hororu

Kristina Haidingerová - dáma českého hororu
08.05.2017

Rozhovor s Kristinou Haidingerovou o všem možném i nemožném

Pozemšťané pozor! Na obzoru se nám rýsuje nadějná a sympatická spisovatelka fantastiky Kristina Haidingerová, která trousí po kapsách již několik svých vydaných titulů. Že se jedná o zajímavé literární počiny, není samozřejmě pochyb. Pojďme tedy Kristinu podrobit našemu obvyklému křížovému výslechu.
 
Předem rozhovoru bych se chtěl ujistit, jak Tě vlastně mám oslovovat? Stačí Zdeni? Nebo raději Zdeňko Kristino Haidingerová-Trefilová či snad jen roztomilou přezdívkou Haidi?
Rozhodně Haidi! Tak mi nikdo neřekl, co jsem finálně práskla dveřmi od školy!
 
Na Příbramsku, odkud mimo jiné pocházíš, se proslýchá, že se tak trochu roubuješ do muziky, píšeš texty kapelám, jakož se i věnuješ překladům textů. Chceme vědět víc. Je například psaní textů písní podobné jako čmárání básniček?
Mám toho hromady, ale je to spíše minulost. Vymyslet text nebo zveršovat text v cizí řeči už existující a nacpat ho zpěvákovi jak se říká „do pusy,“ je hodně těžké. Určitě nesrovnatelně těžší než prostě jen napsat báseň a dodatečně k ní třeba vymyslet melodii. Mnohdy je potřeba celou myšlenku původního textu vzít a přepsat vlastními slovy tak, aby to foneticky ladilo a lahodilo sluchu. Pracovat jinak je třeba u německých skladeb skoro nemožné.
 
A nyní k seriozní literární tvorbě. Tvůj prvopočin TI NEPOHŘBENÍ, plný filozofických témat a rozborů bytí i nebytí, se dle vyjádření davu poplašených čtenářek výborně čte, čím to dovedeš vysvětlit?
Tím, že fanynky surového horroru ještě nevymřely, že některým se obzvlášť líbí rozbory filosofického pití a nepití.
 
Tvé knihy disponují i poněkud netradičními ilustracemi. To si je kreslíš sama, nebo s holkama při seanci necháte jezdit propisku po stole? Jsem fanda takových ilustrací, zajímá mě k tomu víc.
Dřív jsem je kreslila při seanci s jedním kamarádem, ale ten už bohužel není mezi námi. Teď mi pomáhá malá neteř. Zajímavé může být také to, že každé ilustraci propůjčila svoji tvář nějaká existující celebrita. Nedobrovolně, potají – samozřejmě. Jak by se asi tvářil Richard Z. Kruspe na to, že líbal Oliviera Martinéze? :-D
 
Co bys dělala, kdybys jako jediná přežila potopení zaoceánského parníku a neměla u sebe tužku a papír, jakož i notebook s agregátem?
Nechala bych to plavat. A katapultovala bych se do vesmíru.
 
Mohla bys nás rozsoudit? Na Vanili.cz se nedokážeme shodnout, kdo by vyhrál souboj. Bojoval by kapitán Kirk a Luke Skywalker. Víme, že je Luke mocný džedáj, jemuž v žilách kolují maligní midichloriany, ale kapitán Kirk… je prostě kapitán Kirk.
Vyhrál by Kirk. (Má sice o něco kratší vlasy, ale je to větší sympaťák.)
 
Jakou literární parádu připravuješ? Můžeme nakouknout do Tvé tvůrčí dílny?
Čtenáři magazínu Vanili už možná postřehli, že spolu s dalšími obdobně uhozenými autory chystáme nový horrorový sborník s výstižným názvem Ve špatný čas na špatném místě. Mělo by jít doslova o výběr toho nejlepšího, co vás může potkat v horroru. Určitě tedy nečekejte laciný sešitek plný chyb a překlepů. Spolupracujeme se skvělými a osvědčenými autory, každá z povídek prochází pečlivým výběrem a několika korekturami, takže se na výsledek rozhodně můžete těšit.  Rozepsaný mám také druhý díl Nepohřbených, kvůli kterému se nyní chystám znovu do Finska, takže není jisté, zda román vyjde ještě letos. Jsem autor, který jednoznačně upřednostňuje kvalitu před kvantitou. Každý můj (anti)hrdina je pro mě důležitý, a dokud mu sama naprosto neuvěřím, nesmí mezi lidi :-D
 
Když už máš psaní románu plná rovnátka, odreaguješ se povídkou, nebo si jdeš třeba hodit hlavou na koncert?
Rozhodně hodit hlavou. Psaní povídek je pro mě namáhavější, než dávat dohromady romány. Jsou pro mě příliš krátké na to, abych se stihla od všeho oprostit a naplno vžít do postav. Na koncertě se naopak zcela odpoutám a nasaji do sebe spoustu další inspirace.
 
Co tě na první pohled upoutá na opačném pohlaví?
Dlouhé vlasy.
 
Jak vidíš sama sebe za deset let z hlediska svých literárních aktivit?
Budu zavřená někde mezi čtyřmi vypolstrovanými stěnami ale budou se ke mně sjíždět novináři z celého světa.
 
Dosud nám žádný z dotazovaných spisovatelů neodpověděl správně, zkusíš to teď Ty? Jak zavoláš hasiče v asijských zemích?
Vím to, ale nebudu trhat partu.
 
Vzpomeneš na své první peripetie s vydáním prvotiny? Ozval se hned první nakladatel, jehož jsi oslovila, nebo to bylo složitější?
Když píšete horror, prvotinu a k tomu jste ženská, máte šanci asi tak jedna ku stu. Naštěstí jsem text poslala i do Netopejra – jedinému nakladateli u nás, který má vyloženě slabost pro horrory. A taky dost trpělivosti s pomatenou začátečnicí :-D
 
K mým ouškům se doneslo, že ti zrovna vyšel erotický thriller, odehrávající se v Berlíně cirka před dvěma sty roky, s názvem Richardovy živé hračky. Slyšel jsem dobře? To by mohla být pecka, no ne?
Je to tak. Ohlasy jsou velmi pozitivní, takže pecka to je. Ale byla by samozřejmě větší, kdyby totéž napsala zahraniční autorka nebo muž.
 
Tvé tělo zdobí různé malůvky, jsi snad členem klubu milovníků vířivek Jakuzy?
Ne, jiného, bohužel přísně tajného klubu :-D
 
Máš svůj český literární vzor?
Jenny Nowak, Karel Čapek, K. J. Erben, Hanina Veselá, Honza Vojtíšek, Vilma Kadlečková, Otomar Dvořák, Jana Dvořáčková, Jirka Walker, M. E. Pocha, Sylva Lauerová… kolik máme vlastně času?
 
Co si představíš jako autorka hororů pod výrazem „šnyclkóma“?
Ten stav, kdy se přejíte řízkama a zatímco spíte, ty řízky začnou jíst vás.
 
Věříš na UFO? Na Selenity?
Na UFO a Serenity.
 
Kde tě mohou fanoušci nejdříve zastihnout? Blíží se doba conů... chystáš se někam?
K odchycení budu 11. 5 a 14. 5. na Světě knihy, 20. května pak proběhne další putovní horrorová pařba, tentokráte v Plzni, v legendární putyce U krokodýlího vocasu, byli jsme pozváni na srpnový brněnský Con-ec, na 30.9. už chystáme ErotiCon a na 18.-19. 11. HorrorCon.
 
Co se ti nejvíce líbí na našem portálu Vanili.cz a proč právě rubrika Sci-fi Quest? :)
Upřímně – zábavnější rozhovory jsem ještě nikde nečetla.
 
Co bys vzkázala naším zaníceným čtenářům a čtenářkám?
Nebojte se číst i to, co neznáte, nebo z čeho máte strach. Život je krátký a zkusit se má všechno. A mrkněte na můj web: http://kristinahaidinger.cz/

- - -

Rozhovor do rubriky SCI-FI QUEST připravil Michal Březina.

Jeho další rozhovory, recenze a úvahy najdete na spešl stránce SCI-FI QUEST a kdyby to pořád nebylo málo, zajímavé věci najdete i v sexchci EROTOTEM.Kam dál?

Přečtěte si další zajímavosti, originální články a objevte zábavné kuriozity na stránce zajímavé zprávy. Baví vás filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy.