UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

Král mrzák v audio vydavatelství Témbr

Král mrzák v audio vydavatelství Témbr
02.12.2020

Matouš Ruml září v audio knižní verzi skvělé knihy Půl krále.

Pod heslem Témbr jste mohli ještě před pár lety na internetu najít pouze jedinou informaci, a to že Témbr je barva, zabarvení, odstín, charakter, nuance (nejčastěji hlasu). Teď už se ale můžete také dozvědět, že Témbr je nové audio vydavatelství. Abychom uvedli věci na pravou míru, musíme říct, že Témbr není klasické audio vydavatelství jako Tympanum nebo OneHotBook, neboť patří pod Euromedia Group. Ta doposud vydávala své audioknihy pod značkami svých knižních nakladatelství: Ikar, Odeon, Kalibr, Universum, Pikola a dalších, a to ve spolupráci s jinými audio vydavatelstvími. Letos však zřídila pod svou hlavičkou vlastní značku Témbr. Jedním z titulů, které pod touto novou značkou letos vyšly, je kniha Půl krále, kterou napsal autor trilogie První zákon Joe Abercombie. A vzhledem k tomu, že Půl krále je také prvním dílem chystané trilogie, doufám, že se Témbr ani narátor Matouš Ruml nezaleknou krize knižního trhu a zapracují i na druhém díle.

Dobrodružství jednorukého prince na moři i na souši.

Když se narodíte jako druhorozený princ, není to žádná sláva. Když však k mizernému hodu kostkami osudu přičtete i černého Petra v podobě zmrzačené ruky, je to fakt smůla. Naštěstí v královstvích v okolí Moře střepů existuje taková hezká funkce, kterou může druhorozený královský syn (pokud není úplně hloupý) zastávat. Jarvi se má stát ministrem a tím pádem i královským rádcem. Ostatně cestě k tomuto cíli zasvětil celý svůj dosavadní život. Problém s kariérou učence nastane ve chvíli, kdy Jarviho otce a bratra někdo zavraždí. Jarvi má usednout na černý trůn a po boku se svým strýcem vyrazit na trestnou výpravu. Jenže, pak se cosi zvrtne a místo na trůn v Thorbly, nečekaně zrazen, usedne na veslařskou lavici jako otrok. Začíná velké dobrodružství plné zvratů, zrady a protivenství. Jarvi není žádný Mirek Dušín a mnohdy musí vybírat mezi zlem a ještě větším zlem. A jak jeho cesta za pomstou a královským křeslem dopadne? To už si musí čtenář či posluchač zjistit sám. Za sebe mohu říci jen jedno: kniha Půl krále byla pro mě dechberoucím zážitkem, od kterého jsem se nemohl odtrhnout. Může za to nejen Joe Abercombie, ale především herec Matouš Ruml a nádherná filmová hudba. Ta skvěle souzní s příběhem. Ale já se chci spíše věnovat narátorovi. Matouš Ruml spolupracuje s našimi největšími audio vydavatelstvími. Pro Tympanum načetl například Prašinu, pro OneHotBook knihu Hvězdy nám nepřály a pro Audiotéku sérii Hraničářův učeň. Musím říci, že od dob první Prašiny Ruml jakožto narátor zase o kousek povyrostl. Perfektní práce s hlasem je slyšet i zde. Zatím co Jarvimu přidělil civilní a jemně ironický tón, ministerské stařeny skřehotají jak staré vrány, a každý z mužských aktérů příběhů má svůj jasně odlišitelný hlas. Dokonce i ženské party Jarviho matky a budoucí nevěsty zvládl Ruml na výbornou. Díky tomu jsou všechny autorem vymyšlené postavy opravdu živé a posluchač k nim nemá šanci nepřilnout. Zkrátka skvělá práce.

Já jen doufám, že pokračování v knize Půl světa, která v papírové podobě vyšla celkem nedávno, bude pokračovat ve stejné kvalitě. Ale protože je hrdinkou druhého dílu dívka Trnka, doporučil bych najít k Matouši Jarvimu Rumlovi nějakou šikovnou narátorku do páru.

Jan Procházka

Hodnocení: Příběh – 85%

                    Audiokniha – 90%

Knihu koupíte například na Audiotéce: https://audioteka.com/cz/my-shelf/audiobook/pul-kraleKam dál?

Přečtěte si další zajímavosti, originální články a objevte zábavné kuriozity na stránce zajímavé zprávy. Baví vás filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy.