banner
banner

Krakatit a 100 let od výbuchu bolevecké muničky

Krakatit a 100 let od výbuchu bolevecké muničky
11.05.2017
Krakatit a 100 let od výbuchu bolevecké muničky

Pětadvacátého května roku 1917 došlo k výbuchu muničky v Bolevci u Plzně.

Byla to největší exploze továrny v Rakousku - Uhersku. Vyžádala si na dvě stovky mrtvých a kolem tisíce raněných a její tlaková vlna dokonce vytloukla okna Měšťanské besedy a sousedního hotelu Waldek v centru města. Výbuch v největší muniční továrně Rakouska – Uherska se později stal Karlu Čapkovi jednou z inspirací při psaní Krakatitu. Techmanie při této příležitosti 25. května uvede ve 3D Cinema digitálně remasterovanou verzi filmu Otakara Vávry Krakatit s Karlem Högerem v hlavní roli. K tomu přidá i slovo filmového odborníka a historika.Projekce jsou připraveny dvě. Dopoledne pro školy bude o filmu hovořit Jan Kastner a o výbuchu muničky zástupce Sdružení boleveckých rodáků. Odpoledne od půl šesté promluví o filmu Michal Šašek a o explozi historik Karel Foud.
Článek pro vás připravil Honza Vavřička.

Pokud máte chuť na další články, klikněte na sekci Novinky anebo se mrkněte na rozverné rozhovory a odvážné fotogalerie v sekci EroTotem. Fanouškům scifi a fantasy rozhodně doporučuji navšívit Scifi Quest Michala Březiny, kde najdete recenze a hustě vtipné rozhovory s celebritami.Kam dál?

Přečtěte si další prima články na stránce Novinky. Baví vás filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce nejlepší filmy. Každý správný fanoušek scifi a fantasy musí navštívit Scifi Quest Michala Březiny. Pokud vás zajímají úspěšné projekty a hledáte články o inspirativních osobnostech, doporučujeme vám navštívit stránky JsmeUspesni.cz.

Děkujeme, že jste navštívili stránky scifi a fantasy e-magazínu Vanili.cz. Mějte fantastický den a přijďte zas!

 

 

Navštivte sekci SCI-FI QUEST pro ortodoxní scifaře!

Vychutnejte si speciální rozhovory se speciálními hosty Michala Březiny.

Vstoupit