UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

Když máš dobré karty, porazíš i ultimátní Zlo!

Když máš dobré karty, porazíš i ultimátní Zlo!
29.12.2019

Recenze na karetní hru Heroes of Tenefyr

Okolí vesničky Tenefyr je protkané jeskyněmi víc než Český kras. Ale na rozdíl od něj v nich neřádí Hans Hagen vraždící za pomoci struny trampíky, ale spousta skřetů, goblinů a jiných fantastických potvor. A aby toho nebylo málo, ty davy oblud jsou jen pouhými pohůnky ultimátního Zla. Jestli se čtyřem hrdinům podaří zničit Zlo s velkým Z, to záleží především na tom, jakou taktiku hráči zvolí.

H of T je deckbuilding kooperativní karetní hra. Pro ty, kteří si myslí, že deckbuilding je něco jako budování poklopů, hned zkraje musím vysvětlit, že to divné slovo znamená „stavba balíčku“.

Zkrátka a dobře, každý až ze čtyř hráčů disponuje balíčkem zprvu slabých karet, který postupně doplňuje o karty silnější a silnější. Až je jeho balíček nejsilnější na celém světě.

Co se skrývá v jeskyních, pardon – v krabici?

Světe div se, v krabici najdete především karty. A to čtyři karty hrdinů a čtyři karty jejich dovedností, šestnáct karet zla a osmačtyřicet základních karet. Sedmdesát karet jeskyní a dvacet karet s odměnami. Čtrnáct oddělovačů karet, které jsou nadmíru užitečné. Tabulku s cestou Zla a jednu figurku Zla. A ještě po žetonu prvního hráče a aktivní jeskyně. Všechno pěkně završené seznamem úspěchů.

Šo to má v rušiškách?

Karty samozřejmě. A teď si vysvětlíme, co na nich je.

Každý hráč dostane do ruky základní balíček hrdiny. Ten obsahuje především kartu s unikátní dovedností svého hrdiny. Taková Barbarka si například může líznout až tři karty navíc. Co umí Klerik, Zlodějka a Bard, teď není zas tak důležité. K tomu všemu hráč nafasuje dvanáct základních karet. Šest z nich nese číslici 1 a představuje zásah. A šest karet nese číslici 0. Taková karta značí, že hrdina obludu nestrefil.

Máte zamícháno? Fajn. Můžete vyrazit do první jeskyně.

Jeskyní je ve hře celkem deset, dvě pro každou z pěti úrovní od nejjednodušší (v nich jsou potvory slabé) až po ty nejtěžší. Ovšem extravuřt čeká hrdiny až úplně na konci hry, kdy ze svého pelechu vyleze Drak chaosu, Pán temnoty, Pavoučí královna nebo Kamenný titán a milé hrdiny sežere. Anebo taky ne. Protože pokud nejsou hrdinové úplně blbí, prolezli předtím všech deset jeskyní a před závěrečným bojem jsou namakaní jako Conan křížený s některým z hrdinů Františka Kotlety.

Každá jeskyně se skládá z balíčku čtyř karet potvor a po jejich poražení čeká na hrdiny kartička s odměnou. A že stále mluvíme o karetní hře, nejsou to žádné poklady, ale odměny typu: „Můžeš ze svého balíčku VYŘADIT až tři karty dle svého výběru.“ Ostatně ani z poražených potvor nevypadávají zbraně, ale spíše schopnosti. Drcení vám přidá 2 k útoku a například Skrytá síla vám dovolí zdvojnásobit sílu jedné ze svých karet. Jiné schopnosti jsou zas závislé na tom, jakého hrdinu hráč ovládá. Takové Prohrabání dovolí Zlodějce si vzít z rezervních karet jednu náhodnou kartu jeskyně první úrovně.

Jak jako kartu jeskyně?

Je to prosté, milý Watsone. Karty jeskyní jsou totiž dvouhlavé. Horní strana ukazuje potvoru, její sílu, případnou speciální schopnost či postih pro hráče, který se s ní utká, a úroveň jeskyně, do níž patří.  Spodní strana pak ukazuje sílu karty, kterou jste zabitím potvory získali, a případný efekt, který má.

Samotný souboj pak probíhá snadno. Hráč se podívá na vrchní kartu momentálně aktivní jeskyně (to je ta, do které jste vlezli). Ze svého balíčku vytáhne tři karty. Zjistí, jestli obludu porazil, případně karty odhodí a vyloží si další tři. (Ovšem pozor na to, abyste záhy neskončili se všemi kartami na odhazovací hromádce.) Pokud potvoru přečíslil, vezme si její kartu, zamíchá balíček a hraje další hráč. Pokud ne, hraje další hráč a pokusí se potvoru dorazit. Poté, co vyčistíte jeskyni, nafasujete výše zmíněnou odměnu, zamícháte své balíčky a táhnete dál.

Aha, ještě maličkost. Ultimátní Zlo.

To se samozřejmě probudilo poté, co jste se vydali vymlátit první jeskyni. Jakmile ji opustíte (ať už proto, že vás některá z potvor porazila, nebo protože v jeskyni po vaší návštěvě žádná obluda nezbyla), posune se figurka, která představuje Zlo, o pole či dvě směrem ke značce s lebkou a jakmile jí dosáhne, Zlo vyleze z brlohu a vypukne závěrečná bitva.

A to je vše, milé děti… Opravdu?

Ale kdeže. Tabulka Zla určuje nastavení úrovní od nízké přes střední až po vysokou. A ještě tu máme tabulku úspěchů. Ta hráče donutí k tomu, aby si hru zahráli ještě nejméně sedmadvacetkrát. Protože přesně tolik úkolů hra obsahuje. A jaké ty úkoly jsou? Tak například: Porazte kartu Zla v jednom tahu. Nebo: Vyhrajte hru, aniž byste vstoupili do jeskyně páté úrovně. A takové nabídce nelze odolat. Že?

Tvář Tenefyru.

Co musím ocenit, je kromě příjemné hratelnosti i grafická stránka hry. Karty jeskyní nebo spíše monster jsou přehledné a každý hned na první pohled pochopí, co která značka na nich znamená. Navíc jsou obrázky hrdinů i oblud dílem nizozemského herního návrháře Pepijna van Loona a nesou se v hravě komiksovém duchu. Vtipné poznámky na kartách potvor jsou také příjemným bonusem. A oddělovače karet pak mnoha hráčům pomohou nejen při hře, ale především při přípravě dalších partií. Roztřídění karet před první hrou mi trvalo trochu déle, ale u dalších her mi oddělovače dost práce ušetřily. Vlastně celkově má hra velice hezký design.

Obtížnost hry se stupňuje podle počtu hráčů. Na každé kartě jeskyně je jasně poznat, jakou sílu má daná potvora podle toho, jestli proti ní bojují dva, tři nebo čtyři hráči.

Závěrem: Heroes of Tenefyr lze po velice mírné úpravě pravidel velmi dobře hrát ve dvou hráčích, a dokonce i v jednom. Hra klade dost velké nároky na pozornost hráčů. Je potřeba pečlivě nastudovat efekty na kartách. A pak zvolit správnou kombinaci karet, aby bylo dosaženo co nejlepšího efektu. Tím je ovšem omezen vliv náhody takřka na nulu. Proto se domnívám, že má hra smysl pro hráče od dvanácti let výše. Ne vždy využijete odměny za vyčištění jeskyně, což je docela škoda. Zato schopnosti hrdinů (byť se to tak z počátku nemusí vypadat) jsou poměrně dobře vyvážené. Jen záleží na tom, jestli chcete hrát spíše za hrdinu útočníka, nebo za postavu, která spoluhráčům dodává podporu. Protože, tahle hra je především ve své pozdější fázi ryze kooperativní.  Heroes of Tenefyr jsem hrál v jednom hráči i ve dvou a třech hráčích. Jako singleplayer funguje perfektně a ani při hře dvou a více hráčů významně nedrhne. Díky pestrosti potvor, solidní variabilitě práce s balíčkem a tabulce úspěchů ani nehrozí příliš brzké ohrání.

Heroes of Tenefyr u nás vydává firma My Only Company s.r.o., které tímto děkujeme za zaslání recenzní hry.

https://myonlycompany.cz/produkt/heroes-of-tenefyr/

Hodnocení: 88%

Jan Procházka

 

Počet hráčů:

1–4

Doporučený věk:

od 14 let

Herní doba:

60 min

Herní svět:

Fantasy

Herní kategorie:

kooperativní

Čeština:

v balení hry

Vydavatelé:

My Only Company
Broken Mill

Autoři:

Pepijn van Loon

Rok vydání:

2019Kam dál?

Přečtěte si další zajímavosti, originální články a objevte zábavné kuriozity na stránce zajímavé zprávy. Baví vás filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy.